Ceska Pozice

Kauza Bárta: Co všechno prošlo rukama zadrženého plukovníka Petržílka?

Pokud Vít Bárta vsadil na spolupráci s Janem Petržílkem, našel si uvnitř elitního protikorupčního útvaru nejužší bod informačního trychtýře.

Martin Shabu 6.11.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Nejprve agent Bezpečnostní informační služby, který měl na starosti ochranu důležitých ekonomických zájmů České republiky, od března 2012 vedoucí klíčového odboru Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) a nakonec jeden ze dvou zadržených v kauze exposlance Věcí veřejných Víta Bárty. To je stručná vizitka plukovníka Jana Petržílka, kterého ve čtvrtek v podvečer zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jež se zabývá trestnou činností policistů.

Ačkoli není známo, proč Petržílek v roce 2011 z BIS odešel (web Aktuálně.cz spekuluje, že šlo o důsledek úniku odposlechů mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem), v protikorupční policii se rázem stal jedním z nejdůležitějších lidí, ne-li vůbec tím nejdůležitějším. Na jaře, kdy z funkce ředitele odešel Tomáš Martinec, se o něm dokonce spekulovalo jako o možném řediteli ÚOKFK.

O jak významný „úlovek“ orgánů činných v trestním řízení jde, svědčí i přehled toho, k jakým informacím měl Petržílek v rámci svého zařazení přístup. ČESKÁ POZICE  ho sestavila na základě rozhovorů s experty z bezpečnostní komunity.

Připomeňme, že protikorupční policie se zabývá těmi nejzávažnějšími kauzami z politiky a byznysu. Patřila sem i takzvaná obálková aféra, v níž figurovali „véčkařští“ poslanci Bárta, Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí. Petržílek tedy mohl vědět, které osoby a kvůli čemu skončili v hledáčku detektivů.

Jak detailní informace mohl mít k dispozici? Petržílkovi podřízení díky získaným poznatkům dokážou zmapovat telefonní kontakty mezi lustrovanými osobami, které promítnou na časovou osu, a to včetně používaných telefonních čísel.

Ideální „krtek“

Pokud tedy Vít Bárta, jenž byl ve čtvrtek zadržen příslušníky GIBS, vsadil na spolupráci s „krtkem“ Petržílkem, našel si uvnitř elitního útvaru nejužší bod pomyslného informačního trychtýře. O to cennější je proto skutečnost, že se GIBS vůbec případ podařilo odhalit. A doufejme, že Městské státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, bude mít před případným soudem lidově řečeno nabito. O vzetí obou zadržených do vazby by měl soud rozhodovat v sobotu.

Citlivost celé kauzy charakterizuje i to, že si její vyšetřovatel vymínil, aby byl případ kryt zákonem o ochraně utajovaných skutečností, čímž se výrazně omezuje riziko úniku informací z právě probíhajícího šetření.

Nejmenovaný bývalý zpravodajec komentoval zadržení Petržílka pro ČESKOU POZICI slovy: „To je v Monaku a U Myšáka asi smutno...“

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.