Kauza Babák bobtná do finanční megaaféry

Malér s financováním Věcí veřejných se propojuje se skandálem kolem aktivit Key Investments.

Majitelé společnosti Bene Factum Miloš Havránek a Petr Šrámek asi proklínají den, kdy se s Michalem Babákem (na snímku) viděli poprvé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitelé společnosti Bene Factum Miloš Havránek a Petr Šrámek asi proklínají den, kdy se s Michalem Babákem (na snímku) viděli poprvé. | foto: © ČTKČeská pozice
Majitelé společnosti Bene Factum Miloš Havránek a Petr Šrámek asi proklínají den, kdy se s Michalem Babákem (na snímku) viděli poprvé.

Poslanec Michal Babák a jeho pohádky kolem financování Věcí veřejných nám doslova i přeneseně nedají usnout. Vývoj v jeho kauze je tak hektický, že sotva člověk dopíše článek, může začít znovu.

To ale asi není nic ve srovnání s tím, co kvůli Babákovi zažívají majitelé společnosti Bene Factum Miloš Havránek a Petr Šrámek. Zřejmě proklínají den, kdy se s Babákem viděli poprvé. Tento politik Věcí veřejných jim totiž docela zavařil.

Babák je celou kauzou se svým údajným vlastnictvím patnáctiprocentního podílu ve společnosti uvedl do velmi nepříjemného světla. Oba pánové uzavřeli v roce 2007 zakladatelskou smlouvu firmy (tehdy se jmenovala Maltus services) a stali se každý majiteli 50 procent akcií. O Babákovi není ani zmínka. Nikde se nehovoří o tom, že by Babák například vložil do společnosti jako nepeněžitý vklad své know-how oceněné znalcem. Havránek a Šrámek pak konzistentně uveřejňují ve Sbírce listin Obchodního rejstříku předepsanou zprávu o vztazích, kde až do dneška uvádějí, že každému z nich patří 50 procent akcií. A pak přijde nějaký Babák a začne říkat, že vlastní 15 procent společnosti...

U běžné firmy by to asi velkou pozornost klientů nevzbudilo, avšak u auditorské, kde základem všeho je důvěra, to může být problém obrovský. V daném případě mohou být věci o to složitější, že auditoři patří do profesní skupiny, která má zvláštní oznamovací povinnosti v případě podezřelých transakcí podle zákona proti praní špinavých peněz. A pokud poslanec Babák hodlá podle svých slov tak ohromným způsobem svůj podíl zhodnotit a získat tím až 35 milionů korun, Bene Factum možná takovou oznamovací povinnost měla.

Závažná propojení

Věci nabraly rychlý spád. Po včerejší zprávě, že Bene Factum a společnost HZ Consult, personálně s Bene Factum propojená,  prováděly audit ODS a ČSSD, přinesl deník MF Dnes informaci, že Bene Factum prováděla audit, nebo jiné obdobné činnosti pro firmy sdružené okolo společnosti Via Chem Group kontroverzního podnikatele Petra Sisáka. Podnikání Via Chem Group financovaly veřejnými stamiliony prostřednictvím Key Investments radnice Prahy 6, 10 a 13, které se již několik měsíců marně snaží peníze získat zpět.

Zjištěná personální a vlastnická propojení jsou tak závažná, že by k nim dotčené osoby měly minimálně zaujmout jasné stanovisko

ČESKÉ POZICI se podařilo zjistit zajímavé vazby, které vyvolávají minimálně další otázky. Nejsme obecně názoru, že pokud někdo seděl s někým několik měsíců v představenstvu nějaké společnosti, má automaticky spoluvinu na všem, co se předtím a potom stalo, ale zjištěná personální a vlastnická propojení jsou tak závažná, že by dotčené osoby k nim měly alespoň zaujmout jasné stanovisko.

Podle veřejných zdrojů byla firma HZ Praha – minimálně v minulosti personálně propojená s Bene Factum – namočena v auditech zkrachovalých finančních institucí jako Kreditní banka Plzeň, Banka Bohemia a Česká banka.

Kdo stojí za Hanover Corporate Services?

Klíčem k pochopení všech vazeb je právě společnost HZ Praha, dřívější minoritní vlastník firmy HZ Consult. Majitel HZ Consult a spolumajitel Bene Factum Miloš Havránek byl určitou dobu i jednatelem HZ Praha. Podíl této společnosti v HZ Consult Havránek v roce 2006 odkoupil. HZ Praha má velice zajímavého majitele - 99 procent obchodních podílů vlastní od roku 2007 společnost Hanover Corporate Services sídlící v Londýně. Jednatelem její české dcery je Dalibor Červinka. Jeho (zřejmě) bratr David Červinka je jednatelem firmy HZ Praha.

Hanover Corporate Services je však také vlastníkem 100 procent společnosti Efficient Investments z Londýna. A tato firma, která sídlí na předměstí Londýna mezi maringotkami, byla ještě donedávna, jak už pravidelní čtenáři ČESKÉ POZICE správně tuší, většinovým akcionářem společnosti Key Investments. Této firmě svěřily městské části Praha 6, 10 a 13, kde vládla a dodnes vládne ODS, téměř miliardu veřejných peněz. Firma Key Investments tyto peníze okamžitě investovala do nelikvidních dluhopisů Via Chem Group a společnosti E Side Property, jež vlastní stadion Slavie v Praze ve Vršovicích.

Firmu Efficient Investments, matku Key Investments, v minulosti řídil Vladimír Kroužecký, jehož jméno se objevuje v souvislosti s nepřehlednou majetkovou strukturou SK Slavie fotbal – Praha. Podle informací ČESKÉ POZICE Kroužecký dodnes ovlivňuje aktivity Key Investments.

Možná se nám tři kauzy, o kterých píšeme – Key Investments, osud fotbalové Slavie a případ financování Věcí veřejných Michalem Babákem –, krásně propojí do jedné megaaféry.

Starší články o případu Michala Babáka

 

Počet příspěvků: 4, poslední 17.5.2011 06:39 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.