Kauza Altner: Dluh ČSSD by mohl vymáhat miliardář Krúpa

V případu 338milionové pohledávky Zdeňka Altnera za ČSSD se rýsuje možnost, že advokát pohledávku odprodá. A dravější věřitel může na stranu poslat právníky, kteří jí zavaří víc než Altnerův tým. Jedním z dravců je slovenský miliardář Pavol Krúpa a jeho finanční impérium Arca Capital, které se mimo jiné zabývá skupováním pohledávek.

Zdeněk Altner na snámku z roklu 2010. foto: ČTK

Zdeněk Altner na snámku z roklu 2010.

Trable, které má vládní sociální demokracie kvůli dluhu 338 milionů korun vůči bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi, se mohou velmi brzy prohloubit. Podle zjištění LN se totiž rýsuje možnost, že advokát pohledávku odprodá. A dravější věřitel s dostatkem peněz může na stranu vedenou premiérem Bohuslavem Sobotkou poslat drsnější právníky, kteří jí při jejím váhání s placením zavaří víc než Altnerův tým.

Jeden takový dravec se již hlásí. Zájem o pohledávku podle informací LN projevil slovenský miliardář Pavol Krúpa se svým finančním impériem Arca Capital, které se mimo jiné zabývá i skupováním pohledávek. „Principiálně nelžu. Mám o koupi pohledávky skutečně vážný zájem. Více vám k tomu ale nyní neřeknu,“ reagoval Krúpa na dotaz LN, zda jedná s právníkem Altnerem.

Více zájemců

V Altnerově táboře zatím naopak mlží. „Pohledávku lze prodat vždycky, tomu nic nebrání. Ale nic dalšího nechci komentovat,“ sdělil LN Altnerův syn Patrik, který je také právníkem a některé aspekty otcova případu řeší. Sdílnější nebyl ani Altnerův advokát Václav Veselý, který dovedl spor s ČSSD o stamiliony na konci března k pravomocnému vítěznému rozsudku.

Nyní je na straně Altnera a jeho právních zástupců, aby o Krúpově nabídce rozhodli. Přitom nemusí jít o jediného zájemce. Těch, co by chtěli mít v rukou dluh ČSSD, se Altnerovi údajně ozvalo více.

„Nevím, od koho to máte, že nějaká společnost Arca Capital to chce koupit. Pokud nás ale oficiálně Arca osloví, třeba s ní budeme jednat. Nevím zatím o tom, že by mně nebo panu Altnerovi někdo oficiálně zaslal nějaký dopis a chtěl to koupit,“ řekl LN Veselý. Podle informací LN je nyní na straně Altnera a jeho právních zástupců, aby o Krúpově nabídce rozhodli. Přitom nemusí jít o jediného zájemce. Těch, co by chtěli mít v rukou dluh ČSSD, se Altnerovi údajně ozvalo více.

Finančník Krúpa by ČSSD dostal pod tlak ze dvou stran. Dnes z pozice minoritního akcionáře skupiny NWR Krúpa hlasitě bojuje proti krokům, které se odehrály a odehrávají v krachující důlní společnosti OKD. Skupina NWR je přitom mateřskou společností ostravských dolů. V řešení situace se výrazně angažuje vláda – primárně ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Pohledávka jako zbraň

Zároveň má Krúpa i nejvyšší politické kontakty. Byl totiž v prezidentské kampani výrazným podporovatelem dnešního prezidenta Miloše Zemana a dodnes je pojí dobré vztahy. Kdyby Krúpa držel v rukou stamilionovou pohledávku za ČSSD, mohla by se z ní stát zbraň i v poměřování sil mezi premiérovou stranou a Hradem. Finančník Krúpa by navíc pro ČSSD byl ostrým soupeřem. V minulosti se jeho skupině Arca například podařilo získat na 170 milionů korun od polostátní společnosti ČEZ, když skoupila nároky vytěsněných minoritních akcionářů Severočeské energetiky.

Kdyby Krúpa držel v rukou stamilionovou pohledávku za ČSSD, mohla by se z ní stát zbraň i v poměřování sil mezi premiérovou stranou a Hradem

Jaký je aktuální stav boje Altnera a ČSSD? Odvolací soud Altnerovi na konci března přisoudil 18,5 milionu korun se smluvní pokutou 0,3 procenta z částky denně. S tím, že se počítala od roku 2000, naskákala na skoro 320 milionů. Odměna Altnerovi náleží jako součást platby za zastupování sociálních demokratů v úspěšném boji o Lidový dům, který je sídlem strany. ČSSD sice podala dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek. Navzdory tomu odmítá peníze Altnerovi poslat a zatím vyplácí jen částky, o něž si u ní požádali ti, jimž sám bývalý advokát dluží.

První dva věřitele vyplatila před více než týdnem, dohromady poslala 95 tisíc korun. Ve středu 27. dubna pak podle mediálního zástupce právníků strany Jiřího Chvojky zaslala ČSSD přes 2,2 milionu korun finančnímu úřadu v Litoměřicích a 132 tisíc korun Všeobecné zdravotní pojišťovně. A v pondělí 2. května téměř šest milionů korun středočeskému finančnímu úřadu. Sociální demokraté zatím poslali Altnerovým věřitelům 8,44 milionu korun.

Role H-Holdingu

Sociální demokraté doufají, že Nejvyšší soud by mohl verdikt zmírnit a část pokuty jim odpustit. Argumentují přitom především tím, že za většinu průtahů může Altner sám, a není tedy správné, aby se pokuta počítala za celou dobu od roku 2000. Bojí se přitom, že kdyby se to stalo a peníze mezitím Altnerovi odešly, nikdy už zpátky nic nevymůžou. Zaklínají se i tím, že nechtějí, aby peníze zmizely v nějakém daňovém ráji.

Společnost H-Holding půjčila Zdeňku Altnerovi asi osm milionů a výměnou za to získala část pohledávek za ČSSD

Tomu nahrál i sám Altner, když si vymínil, aby ČSSD poslala vysouzených 338 milionů na účet ve švýcarské bance. Navíc se do poslední chvíle, jak upozornila MF DNES, u soudu snažil prosadit, aby se účastníkem řízení stala i švýcarská firma H-Holding. „Půjčila mi na zaplacení některých pohledávek, které proti mně účelově vymyslely především státní úřady a státem ovládané firmy,“ uvedl nedávno Altner. H-Holding mu půjčila asi osm milionů a výměnou za to získala část pohledávek za ČSSD.

Soudy ale nikdy firmu do sporů advokáta se sociálními demokraty nepřipustily. Zástupci strany tomu bránili proto, že se „nechtěli soudit s neprůhlednou firmou“. Za firmou sídlící v městečku Cham u Zugského jezera stojí Franz Josef Rupf. Jde o dlouholetého renomovaného daňového a firemního poradce stojícího za skupinou firem soustředěných kolem společnosti Rupf + Partner Treuhand. LN se jej pokusily několikrát kontaktovat, neúspěšně.

Malá obava z exekuce

H-Holding ovšem v Česku drží podíly ve dvou firmách. Především ve společnosti Alba, která také část Altnerových pohledávek v minulosti držela a snažila se spolu s ním vyhlásit na sociální demokracii exekuci. V době, kdy H-Holding do Alby vstupoval, se stal členem představenstva také Girolamo Giormani. Ten proslul jako zástupce majitelů domů bojem za deregulaci nájemného.

Strana premiéra Sobotky se toho, že soud bude s exekucí souhlasit, ale příliš neobává. Nechá se „ohleduplně zaexekuovat“. Tedy může složit peníze exekutorovi jako jistinu, a pak odložit výkon exekuce do rozhodnutí Nejvyššího soudu.

„Už v té firmě nejsem. Ale pana Rupfa znám, a samozřejmě že H-Holding je jeho,“ sdělil LN Giormani. „Chtěli jsme panu Altnerovi pomoci, protože byl v právu. Já jsem to ale velmi záhy vzdal, protože na nás začali útočit pomocí represivních složek,“ tvrdí Giormani.

Aktuálně se ve sporu Altnera a ČSSD čeká na rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, kam Altner podal na stranu exekuční návrh. Udělal to v pátek 22. dubna poté, co zjistil, že si spis ke sporu – podle něho předčasně – vyžádal Nejvyšší soud a on ztratil důvěru v jeho nestrannost. Strana premiéra Sobotky se toho, že soud bude s exekucí souhlasit, ale dle informací LN příliš neobává. Nechá se „ohleduplně zaexekuovat“. Tedy může složit peníze exekutorovi jako jistinu, a pak odložit výkon exekuce do rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Platí, co řekne Zdeněk Altner

Altnerův advokát Václav Veselý v rozhovoru popisuje, v čem spočívají rizika přeprodeje pohledávky.

LIDOVÉ NOVINY: Slyšel jste o prodeji Altnerovy pohledávky ve prospěch společnosti Arca Capital?

VESELÝ: Nechci o tom mluvit, protože nemám informace, které bych vám mohl říci.

LIDOVÉ NOVINY: Jednali jste s někým z této společnosti?

VESELÝ: Nemám oficiální pověření s někým jednat o odprodeji. Pan doktor Altner o tom neuvažoval. Alespoň mi o tom neříkal.

LIDOVÉ NOVINY: A registrujete tedy zájem od Arca Capital?

VESELÝ: Nevím, od koho máte, že Arca Capital to chce koupit. Pokud nás ale oficiálně osloví, tak s ní třeba budeme jednat. Nevím, že by mně nebo panu Altnerovi někdo oficiálně zaslal dopis a chtěl to koupit.

LIDOVÉ NOVINY: Ozývají se vám zájemci o pohledávku?

VESELÝ: Obrátili se na mě nějací lidé e-mailem. Ale spíš šlo o blázny. Co jiného si mám myslet, když vám někdo nabízí, že to od vás koupí za korunu. Vnímám v tom navíc jeden problém.

LIDOVÉ NOVINY: V čem?

VESELÝ: Při prodeji pohledávky by musel zaplatit daň z nominální hodnoty. Jestliže se hovoří o zhruba 338 milionech, tak by z nich musel zaplatit daň. Je vám jasné, že když to prodá za korunu, tak zaplatí 60 milionů daň. Nejsem daňový expert, ale pan doktor Altner to tvrdí. Pokud by to mělo mít smysl, pak by zájemce musel nabídnout částku blížící se nominální hodnotě, jinak to bude obrovská ztráta. Určitě by to nemohlo jít pod 100 milionů.

LIDOVÉ NOVINY: Čím jsou daná občas odlišná vyjádření pana Altnera, jeho syna a vaše?

VESELÝ: Hybatelem věcí je samozřejmě pan doktor Altner. Musíme dělat, co chce. Neříkám, že je to vždy to, co mu doporučím. Je tu i zastupování mladšího pana Altnera, který dal dvakrát návrh na předběžné opatření a rovněž zastupuje exekuci. Já zastupuji dovolání u Nejvyššího soudu. Jde o veliké peníze a je to i věc určité taktiky a medializace případu. V některých věcech se proto neshodujeme. Co ale nakonec řekne pan Altner, to platí.

Martin Shabu

Stamilionová bitva

  • Bývalý advokát Zdeněk Altner vysoudil po 16 letech na konci března 338 milionů korun od ČSSD jako odměnu, že straně pomohl získat její sídlo Lidový dům.
  • Slovenský miliardář Pavol Krúpa má zájem odkoupit Altnerovu pohledávku za ČSSD. Mohl by ji využít i jako nátlakový nástroj při jiných obchodech.
  • Sociální demokraté v čele s Bohuslavem Sobotkou se zdráhají pravomocně přisouzené peníze Altnerovi vyplatit. Zatím hradí pohledávky jeho věřitelům. Strana také čelí Altnerovu návrhu na exekuci a doufá, že dovolání verdikt zmírní.
  • Na scéně se může objevit někdo další, zájem o Altnerovu pravomocně uznanou pohledávku mají údajně i jiní hráči.

Počet příspěvků: 3, poslední 5.5.2016 02:45 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.