Diskuse k článku

Katolická církev majetek nevlastnila. Jen jej spravovala

Heslo „co bylo ukradeno, musí být vráceno“ zní v případě církevních restitucí dogmaticky. Katolická církev vlastní pouze majetek, který jí darovali věřící, koupila si či vybudovala vlastní prací. Ostatní statky jen spravovala, neboť zůstaly vlastnictvím panovníka, respektive státu, bez ohledu na politický režim.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

P. Dostál

irelevantní

Zajímavé, nicméně z hlediska zdanění restitucí irelevantní. Stát měl plné právo poskytnout církvím majetek v hodnotě, co se mu zachtělo a církve neměly žádnou páku, jak ze státu dostat víc. Nicméně jakmile se stát rozhodl a uzavřel s církvemi smlouvu, že jim převede bezúplatně a bez zdanění majetek, pak by asi neměl obsah smlouvy nějak měnit. A obráceně, pokud ve smlouvě není nikde uvedeno, že jde o převod osvobozený od daně, pak se jedná o příjem a žádný speciální zákon nepotřebuji. To, že ve skutečnosti jde o převod majetku, který církvím nepatřil, je z tohoto hlediska nepodstatné.

0/0
16.3.2019 19:22

J. Křivan

Re: irelevantní

Pane Dostále, máte pravdu jen částečně. Problém je v tom, že tohle velkorysé gesto že strany státu, lépe řečeno že strany s církví spojených stran bylo zneužito a jednotlivé především katolické spolky požaduji soudní cestou další majetek nad smlouvou dohodnutý rámec.

0/0
16.3.2019 21:27

Re: irelevantní

Ano, to je váš názor. Myslíte si, že tomu tak skutečně je??

0/0
16.3.2019 22:26

J. Křivan

Re: irelevantní

Pane Rečku tak mne poučte.

0/0
16.3.2019 22:32

Re: irelevantní

To není názor, ale fakt. Např.privatizace části Nové scény ND.

0/0
17.3.2019 9:21

J. Lepka

Re: irelevantní

Z hlediska této logiky je třeba zdanit i penzisty, že? Samozřejmě včetně sociálních dávek všech příjemců. Možná byste měl místo právního purismu studovat dějiny, pak byste přišel na zajímavý výrok císaře Vespasiána : "Pecunia non olet".

0/0
17.3.2019 8:32