Kasíruje firma z Karibiku i za obrazovky ve stanicích metra?

Právník Peter Kmeť, figurující v kauze předražených jízdenek DPP, se objevuje i ve firmě Bitmedia, která vlastní „obrazovkový“ patent.

V případu pražských dopravních podniků se objevila další firma z Britských Panenských ostrovů, která by mohla inkasovat peníze – a to způsobem, který stojí přinejmenším za pozdvižené obočí.

Podle pondělních Hospodářských novin platí Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) licenční poplatek za patent na velké obrazovky umístěné na stěnách ve stanicích pražského metra. Podobně jako v kauze předražených jízdenek DPP končí podle deníku peníze za patent na obrazovky na Britských Panenských ostrovech. Peníze kasíruje firma Bitmedia s akciemi na majitele. V jejích statutárních orgánech se objevuje známé pražské jméno – Peter Kmeť.

ČESKÁ POZICE se kauzám v pražském dopravním podniku věnovala podrobně v následujících článcích:

„Z provedených sledování pohybu a chování cestujících v podzemní dráze vyplývá, že přibližně 20 % času stráví cestující přesuny, to jest v pohybu, a téměř 80 % doby pobytu ve stanici stráví čekáním již na vlastním nástupišti ve vzdálenosti 1 až 3 metry od kraje nástupiště, obrácený čelem k protilehlé straně tunelu, kdy tedy jen stěží může vnímat informační prvky na koncích nástupiště,“ píše se například v příslušném dokumentu na patentovém úřadě. Dopravní podnik za patent s oficiálním názvem „Zařízení pro komunikaci s cestujícími ve veřejné dopravě“ podle HN zpočátku zaplatil 1,5 milionu korun a podle mluvčí DPP Ilony Vysoudilové i nadále podnik platí licenční poplatky, jejich výši však odmítá uvést.

Právník Kmeť opět na scéně

Předsedou představenstva firmy Bitmedia, která je majitelem patentu na obrazovky, je Peter Kmeť, který figuruje v kauze předražených jízdenek DPP jako vedoucí organizační složky firmy Cokeville Assets sídlící na Britských panenských ostrovech, která zprostředkovala firmě Neograph zakázku na dodávku jízdenek pražskému dopravnímu podniku. Za to karibská firma inkasovala (dle smlouvy z roku 2007) z každého lístku DPP od firmy Neograph 17 haléřů. Dalším případem, ve kterém se objevilo jméno pana Kmetě, byly poradenské služby ohledně zavedení turniketů do metra. Smlouvu s DPP uzavřela v roce 2009 firma Alseda, za níž kontrakt podepsal právě Peter Kmeť.

Ze zápisu z řádné valné hromady společnosti Bitmedia konané v listopadu 2009 vyplývá, že akcionáři byli Vladan Kliment (14 kusů akcií z celkových 21; v současnosti člen představenstva společnosti) a firma Mavex Group Incorporated (7 kusů akcií) se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Na základě toho deník HN uvádí, že peníze za patent pravděpodobně opět končí na Britských Panenských ostrovech. Karibskou společnost zastupovala Advokátní kancelář Šachta & Partners, jejímž klientem je Peter Kmeť.

„To působí jako další účelová transakce, jak vyvádět peníze z dopravního podniku,“ řekl HN Stanislav Beránek z organizace Transparency International, která se případem pražského dopravního podniku a údajným účelovým vyváděním peněz ze společnosti zabývá.

Počet příspěvků: 4, poslední 17.1.2012 10:23 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.