Karolína Peake promluvila o prodeji vily v Troji. A vše ještě víc zašmodrchala.

Dle rozhovoru v MF Dnes je vicepremiérka přesvědčena, že se nedopustila natolik zásadního pochybení, aby kvůli němu musela rezignovat.

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Místopředsedkyně vlády a koordinátorka boje proti korupci Karolína Peake se v rozsáhlém rozhovoru pro deník MF Dnes poprvé obšírněji vyjádřila k luxusní vile v pražské Troji. Tu v roce 2009 se svým manželem prodala společnosti Nice View, jež má akcie na majitele. Hodnota transakce dosáhla 57 milionů korun.

Z této částky inkasovali manželé Peakovi víc než 18 milionů korun v době, kdy již Peake působila v Poslanecké sněmovně. V čestném prohlášení, které každoročně odevzdávají veřejní funkcionáři, tedy i poslanci, však tuto částku neuvedla. Chybu svedla na svou účetní.

Bylo bláhové očekávat, že po přečtení rozhovoru budou všechny nejasnosti okolo prodeje nemovitosti objasněny. Stejně naivní byl i předpoklad, že vicepremiérka projeví alespoň nějakou pokoru. Spíše tomu bylo naopak.

Vše bylo v pořádku

Z vyjádření Peake vyplývá, že chybu možná udělala, ale dle ní je toto její pochybení stále s otazníkem. „Mluvila jsem o tom s různými odborníky, kteří tvrdí, že ten příjem vznikl, když jsme podepsali smlouvu a byl realizován prodej. To, že to šlo ve splátkách, ještě neznamená, že šlo o příjem podle zákona o střetu zájmů. Ten zákon je napsán hloupě, nejasně,“ uvedla Peake v rozhovoru pro MF Dnes.

Z vyjádření Peake vyplývá, že chybu možná udělala, ale dle ní je toto její pochybení stále s otazníkem

Karolína Peake je právnička, předsedá Legislativní radě vlády. A ke kvalitě jednotlivých zákonů se určitě vyjádřit může – i se jí zdát hloupé či nejasné. Pokud jsou ale platné, musí se i ona dle nich řídit. Zákon o střetu zájmů ukládá povinnost učinit oznámení formou čestného prohlášení mimo jiné o příjmech, datech a o závazcích během výkonu funkce veřejného funkcionáře, tedy i poslance, pokud souhrnná částka přesáhne v kalendářním roce sto tisíc korun.

Peake tvrdí, že se v souvislosti s prodejem domu v Troji nedopustila žádného natolik zásadního pochybení, aby kvůli němu musela rezignovat. A dodala: „Daně byly zaplaceny, vše bylo v pořádku.“

Nejasnosti zůstávají

Rozhovor s Karolínou Peake všechny nejasnosti o prodeji nemovitosti v Troji rozhodně nerozptýlil. Navíc vicepremiérka kauzu ještě víc „zašmodrchala“.

Na poznámku MF Dnes, „jestliže společnost Nice View má akcie na majitele, tak ale nemůžete přesně vědět, kdo ji vlastní“, totiž zareagovala: „Nemůžu, ale on (Luboš Říha – pozn. red.) zkrátka deklaroval, že je to jeho společnost, byl předsedou představenstva, měl veškeré dokumenty, aby mohl podepsat smlouvu. My jsme v té době měli astronomickou hypotéku, manžel přišel o zaměstnání na počátku roku 2009 a bylo pro nás poměrně zásadní ten dům prodat.“ A k osobě Luboše Říhy poznamenává: „Pan doktor Říha nás požádal, aby to mohli koupit z nějakých osobních důvodů na právnickou osobu.“

Rozhovor s Karolínou Peake všechny nejasnosti o prodeji nemovitosti v Troji rozhodně nerozptýlil

Na první pohled jasné a srozumitelné vysvětlení. Podíváme-li se ale do obchodního rejstříku, zjistíme, že Luboš Říha nikdy v představenstvu společnosti Nice View nebyl. Kupní smlouvy podepsal na základě plné moci od představenstva. V zástavní smlouvě vystupuje jako akcionář firmy Nice View. Nikde ale není uvedeno, že je jediným akcionářem společnosti s anonymními akciemi.

Jak se k transakci staví podnikatel Říha? Pro časopis Týden nedávno uvedl: „Nejsem akcionářem jmenované společnosti (Nice View – pozn. red.). Firma mi nepatřila a nepatří.“  Je vám teď jasné, komu vlastně Peakovi vilu v Troji prodali?