Karolína Peake hodně mluví, když káže proti korupci. A mlčí, když jde o její kauzy.

Může si dovolit vládní strana LIDEM, aby byl jejím hlavním sponzorem podnikatel přezdívaný Moravský kníže?

foto: © Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

KOMENTÁŘ Kateřiny Menzelové / Ještě než se 3. listopadu v Brně uskutečnil ustavující sněm nejmenší vládní strany LIDEM, mohla se pochlubit částkou 2,25 milionu korun, kterou jí na účet poslala firma s anonymními akciemi cresco&finance. Z obchodního rejstříku vyplývá, že jediným držitelem cenných papírů je severomoravský podnikatel Dalibor Tesař, přezdívaný Moravský kníže.

Proč by nemohl movitý člověk přispět straně, jejíž program mu je zřejmě sympatický? Takové právo bezpochyby má. Jenže pokud dodáme další informace, je otázkou, zda naopak strana má mravní nárok zrovna tento příspěvek přijmout. Může-li si dovolit luxusní příspěvek podnikatel Tesař, může si dovolit vládní politická strana podobný „luxus“, co se týká osoby hlavního sponzora?

Ony „další informace“ totiž znějí: Z analýzy, kterou vypracovalo Ředitelství silni a dálnic (ŘSD), vyplývá, že v letech 2009 až 2012 získaly společnosti vlastněné nebo spoluvlastněné Daliborem Tesařem, či firmy, které by mohl ovládat (vycházíme z indicií dostupných z veřejných zdrojů), veřejné zakázky za téměř dvě miliardy korun, a to zpravidla bez otevřené veřejné soutěže. Informovali jsme o tom podrobně v úterý 27. listopadu.

Peake babákovatí

V pátek 23. listopadu zaslala ČESKÁ POZICE otázky předsedkyni strany LIDEM Karolíně Peake tři dotazy, jež směřovaly k financování této strany.

Zdá se, že Karolína Peake nám „babákovatí“

Poprosili jsme vicepremiérku o odpovědi do pondělí 26. listopadu. V pondělí ani v následujících dnech však žádná její reakce nepřišla. Nedostatkem času to nebude. Peake si jej například našla na nekonfliktní popovídání v pořadu Otázky Václava Moravce v neděli 25. listopadu. Čas měla i na okomentování výstupu Daniela Landy při udělování ceny Český slavík pro deník Blesk. Zdá se, že Karolína Peake nám „babákovatí“. Její bývalý stranický kolega z Věcí veřejných Michal Babák si dosud nenašel chvíli, aby ČESKÉ POZICI odpověděl na dotazy o sponzorování VV zaslané 20. dubna 2011!

Vycházet proto musíme z toho, co Peake o financování strany LIDEM řekla koncem října deníku Právo, který na sponzorský dar od společnosti cresco&finance upozornil jako první. Tehdy však neměl dokumenty ŘSD o přidělování veřejných zakázek.

  • „Pro mě je důležité, že za tím stojí konkrétní člověk. Společnost patří panu Daliboru Tesařovi a on se rozhodl prostřednictvím této firmy nám poslat peníze. Je to velmi movitý člověk a má několik různých firem, takže nemusí být v podezření, že peníze nejsou z podnikání.“
  • „Pan Tesař pokládá za správné, že když existuje politická strana, které fandí, tak se nebál a i za cenu, že jméno společnosti je uvedeno na transparentním účtu, peníze darovat.“
  • „Financování jak naší politické strany, tak společnosti cresco&finance je samozřejmě pod dohledem finančních úřadů. Nebojím se, že bychom se dostali do nějakých problémů. Akcie na doručitele jsou legální a v souladu se zákony ČR.“
  • „Tyto peníze nepřišly z Panamy, ale z ČR od konkrétní právnické osoby, za kterou stojí konkrétní člověk.“

Věřme Karolíně Peake vše, co k Tesařovi a k jeho daru prohlásila. Jenže nic z toho nemíří k meritu věci. Ponechme stranou problematiku rozdělování zakázek na ŘSD. Pomiňme i to, že se vicepremiérka nepozastavuje nad přijetím daru prostřednictvím firmy s anonymními akciemi, jejichž zrušení podporuje.

Jádro problému je jinde: Předsedkyni strany LIDEM opravdu nevadí přijmout peníze od podnikatele, jehož firmy prosperují i díky tučným veřejným zakázkám z oblasti dopravy, přičemž tento resort právě její strana spravuje? Nelze snad předpokládat, že má Tesař zájem udržovat s ŘSD dobré vztahy? Není to kapitální ohrožení důvěryhodnosti a podkopávání politické důvěry obecně?

Půjde i Čermák?

Odcházející ministr dopravy Pavel Dobeš spojení Dalibora Tesaře se stranou LIDEM kritizoval a 14. listopadu oznámil, že hodlá rezignovat. Peake se již předtím netajila, že má za Dobeše náhradu, ostatně spor mezi oběma politiky byl dostatečně medializován. A nyní kolují i spekulace, že by o svou židli mohl přijít také David Čermák, generální ředitel ŘSD, který zveřejnil novou koncepci soutěží veřejných zakázek a za jehož šéfování objem zakázek pro Tesařovy firmy rapidně klesl.

I ne zcela zkušenému politikovi musí být přece jasné, že všechny tyto okolnosti vyvolají zatraceně nepříjemné otázky, proč se podnikatel Tesař pro sponzoring LIDEM rozhodl a zda přijetí daru nemůže znamenat do budoucna závazek protislužby. Důkazy v této chvíli nejsou. Neměla by však vicepremiérka a koordinátorka boje proti korupci vzniku právě takových dohadů prozíravě předcházet? Nevyznívá pak boj za transparentnost, který strana LIDEM vede, cynicky? Nota bene, když Karolína Peake hovoří o vedení ministerstva dopravy jako o „klíčkách od kasičky“. (Česká televize, pořad Události, 16. listopadu 2012.)

Ukazuje se, že ani transparentní účet není zárukou, že sponzorování nevzbudí podezření a nerozleptá důvěru

Karolína Peake a její poradní sbor se angažují v přípravě zákona o financování politických stran, do kterého by mimo jiné měla být zapracována povinnost stran vést transparentní účet. Na svých internetových stránkách se vicepremiérka chlubí, že LIDEM, jako jediná sněmovní strana, takový účet již má. Jenže se ukazuje, že ani transparentní účet není zárukou, že sponzorování nevzbudí podezření a nerozleptá důvěru.

Mnohem víc než jakýkoli zákon upravující financování stran by prospělo postupovat dle etických norem a řídit se selským rozumem. U strany LIDEM, jak se zdá, jsou však peníze až na prvním místě. Přijetím sponzorského daru od podnikatele Tesaře žádný zákon neporušila, jen zpochybnila přemnoho svých slov o boji za transparentnost.

Aby bylo jasné, proč ČESKÁ POZICE věnovala Karolíně Peake v uplynulých týdnech opakovaně pozornost, až to některé čtenáře vedlo k podezření z obsese:

Nebuďme osobní, Karolína Peake zkrátka figuruje ve dvou případech, k nimž máme podstatné informace z relevantních zdrojů. Za prvé dle oslovených právníků porušila zákon, protože před veřejností zamlčela milionové příjmy z prodeje vily v Praze-Troji. Za druhé jde o tento „sponzorský případ“. Problémem je, že v obou kauzách je mnoho nejasností, které máme vůli osvětlit – a v tom může médiím zásadně pomoci, pokud Karolína Peake prolomí své mlčení. Má-li čisté svědomí, může v této politické zkoušce obstát a obhájit svoji konzistentnost.

Počet příspěvků: 19, poslední 1.12.2012 10:36 Zobrazuji posledních 19 příspěvků.