Karlovy Vary zaspaly. Žily z podstaty lázeňského města

Karlovy Vary potřebují investice do objektů pro volnočasové vyžití. „Město se musí ptát, jak bude zajištěno financování, aby se nestalo, že investor projekt nedokončí,“ říká v rozhovoru primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. foto: Václav Šlauf, MAFRA

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová.

V největším českém lázeňském středisku se chystá obří investice, která by mohla do města přilákat další návštěvníky. Firma Aqua World, jejímiž společníky jsou vedle Čechů i Rusové, plánuje v Karlových Varech postavit zábavní vodní park, který má být největším svého druhu v Evropě. Obdobný komplex – Tropical Islands – se nachází nedaleko Berlína. „Pro Vary by to bylo fajn, hodně by jim to pomohlo. Přitáhlo by to novou krev,“ říká Alexandr Mizjuk, majitel realitní kanceláře Glorion, která patří mezi největší v Karlových Varech.

Město zatím akvapark nemá, navíc se potýká s odlivem ruských turistů. Dle zdrojů LN by se náklady na vybudování plaveckého komplexu, v jehož sousedství je plánován i hotel, měly vyšplhat na 3,5 miliardy korun. Vedení města se k projektu nyní vyjadřovat nechce. „Protože jsme zatím pouze u vyjednávání, nemáme ani od investora schválení o projektu více mluvit. Věřím, že během nejbližších měsíců rozhodneme, jak pokračovat,“ řekla v rozhovoru karlovarská primátorka a bývalá šéfka grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer Ferklová.

LIDOVÉ NOVINY: Část Rusů se v Karlových Varech zbavuje svých nemovitostí. Je to ve městě znát?

Rusové kupovali nemovitosti většinou v lázeňském centru města. A to se nyní vylidňuje. Chceme ale, aby sem přicházeli investoři a investovali zde. Někteří Rusové tu mají pozemky. Věřím, že se ozvou, a něco na nich vybudují.

PFEFFER FERKLOVÁ: Je vidět, že byty či domy jsou prázdné. Rusové kupovali nemovitosti většinou v lázeňském centru města. A to se nyní vylidňuje.

LIDOVÉ NOVINY: Pociťujete odliv Rusů, i když město nabízí k prodeji svůj majetek?

PFEFFER FERKLOVÁ: Město k prodeji již příliš majetku nemá. Jsem na radnici tři měsíce a za tuto dobu jsme nic neprodávali. Chceme ale, aby sem přicházeli investoři a investovali zde. Někteří Rusové tu mají pozemky. Věřím, že se ozvou, a něco na nich vybudují.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká investice by byla pro město přínosná?

PFEFFER FERKLOVÁ: Bylo by dobré, aby to bylo něco spojené se zábavou, aby bylo ve městě co dělat. Ubytovacích kapacit je v Karlových Varech poměrně dostatek. Je zde ubytování veškerého druhu, od dvouhvězdičkových penzionů až po pětihvězdičkové hotely. Ale chybí zde vyžití. Lidé jezdí do Varů za přírodou, za wellness, část návštěvníků přijíždí kvůli lázeňství. Chtěli bychom ale přilákat i další skupiny klientů, jako jsou rodiny s dětmi, a těm je třeba něco nabídnout.

LIDOVÉ NOVINY: Co tím konkrétně myslíte?

Lidé jezdí do Varů za přírodou, za wellness, část návštěvníků přijíždí kvůli lázeňství. Chtěli bychom ale přilákat i další skupiny klientů, jako jsou rodiny s dětmi, a těm je třeba něco nabídnout.

PFEFFER FERKLOVÁ: Jsou to třeba skákací haly, akvaparky, volnočasové areály a podobná zařízení, která jsou dnes ve větších městech běžná.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký je důvod odlivu Rusů z Karlových Varů?

PFEFFER FERKLOVÁ: Již to tady pro ně není tak atraktivní. Česká republika je pro Rusy stále bezpečnou zemí. Na druhou stranu, dříve zde investovali do hotelů, ale do těchto zařízení už více investovat nebudou, protože vědí, že ruských hostů jezdí méně a nebude jednoduché je přilákat zpět. Pokles ruské klientely pozorujeme uplynulých osm let.

Je to proto, že Rusové objevili jiné lokality, než je Česko. Obrovskou konkurencí je například Turecko. To dokáže v určitých ohledech nabídnout mnohem více než Česko, a to ve službách i v komfortu ubytování. Je tam lepší záruka pěkného počasí, moře, krásná golfová hřiště, široká nabídka pro rodiny s dětmi.

LIDOVÉ NOVINY: Co by mělo město a hotely udělat, aby se podařilo část ruské klientely do Varů vrátit?

Pokles ruské klientely pozorujeme uplynulých osm let. Je to proto, že Rusové objevili jiné lokality, než je Česko. Obrovskou konkurencí je například Turecko. To dokáže v určitých ohledech nabídnout mnohem více než Česko.

PFEFFER FERKLOVÁ: Musíme se zaměřit například na Kazachstán, Ázerbájdžán a další země bývalé Ruské federace. Stále je v nich potenciál, který bychom měli využít. Myslím si ale také, že bychom měli více mířit na tuzemskou klientelu a na příhraniční, tedy tu, kterou máme nejblíž – na hosty ze Slovenska, z Rakouska a z Německa. Je třeba si také uvědomit, že naši klienti se za uplynulých deset let změnili.

Jsme typické lázeňské město, do kterého návštěvníci jezdili na čtrnáctidenní léčebné pobyty. Jenže dnešní šedesátník je naprosto jiný než před deseti lety. Ten současný je aktivní a zároveň už nemá tolik času. Lidé déle pracují a nedokážou si ani představit, že budou někde čtrnáct dní v hotelu, dopoledne absolvují procedury, odpoledne se napijí léčivých pramenů a nic dalšího dělat nebudou. Chtějí sportovat, čas plně využít. Náš klient se změnil, a proto se budeme muset i my nabídkou přizpůsobit.

LIDOVÉ NOVINY: Někteří ředitelé lázeňských hotelů tvrdí, že se dříve zaměřovali na nemocné klienty. Teď je ale nutné zaměřit se na lidi, kteří jsou zdraví, protože těch je víc, a přesvědčit je, aby jezdili do lázní relaxovat a kvůli prevenci. Souhlasíte s tím?

PFEFFER FERKLOVÁ: Ano. Bývalí klienti nenaučili děti jezdit do lázní, nepřeneslo se to na další generace. Lidé nechápou, proč by měli jet do Karlových Varů, když jim nic není. Musíme začít nabízet kratší wellness pobyty, které si mohou prodloužit. Musíme začít klientelu vychovávat a nabídnout možnosti vyžití po procedurách. Ale k tomu je nutné vybudovat atraktivní prostředí.

LIDOVÉ NOVINY: Zaspaly v tomto ohledu Karlovy Vary?

Dnešní šedesátník je naprosto jiný než před deseti lety. Ten současný je aktivní a zároveň už nemá tolik času. Náš klient se změnil, a proto se budeme muset i my nabídkou přizpůsobit.

PFEFFER FERKLOVÁ: Myslím, že ano. Vary měly obrovskou výhodu, že ruskou klientelu nemusely příliš lákat, protože sem jezdila tradičně. Trochu jsme usnuli na vavřínech a žili jsme z podstaty lázeňského města. I když máte výborný produkt, jednou přijde doba, kdy jej budete muset rozkřiknout do světa. Tam jsme zaspali. Šlo nám to skvěle, a zapomněli jsme myslet na budoucnost. To se ukazuje jako chybné.

LIDOVÉ NOVINY: Zmiňovala jste Turecko. Je to země, kde bychom se měli inspirovat?

PFEFFER FERKLOVÁ: Co se týká hotelů, určitě. Ruský klient utekl do Turecka, protože tam mají moře, je tam záruka lepšího počasí a kvalita služeb a hotelů je na velmi vysoké úrovni.

LIDOVÉ NOVINY: A ještě odněkud můžeme čerpat inspiraci?

PFEFFER FERKLOVÁ: Rusové tradičně jezdí do Německa, kdysi to byl i Egypt. Dnes je pro ně zajímavé Turecko. Dostanou se tam za relativně výhodných finančních podmínek. Tomu Česko těžko konkuruje. Snažíme se připojit k západní Evropě, zvyšujeme mzdy. To je v pořádku, ale ztrácíme na konkurenceschopnosti ve srovnání se zeměmi, jako je Turecko.

Musíme začít klientelu vychovávat a nabídnout možnosti vyžití po procedurách. Ale k tomu je nutné vybudovat atraktivní prostředí.

Naše služba se stává dražší. Druhá věc je také to, nakolik je služba kvalitní. To se liší hotel od hotelu, což klient nechce akceptovat a jezdí jinam. Když dorazí rodina s dětmi, co nabídneme? Nemáme žádný velký akvapark, kde by se mohly děti vyřádit.

LIDOVÉ NOVINY: Máte již nějaký konkrétní plán, jak v Karlových Varech zajistit volnočasové vyžití?

PFEFFER FERKLOVÁ: Je zde ruský investor, který se o tento druh investic zajímá. Protože jsme zatím ale pouze u vyjednávání, nemáme ani od investora schválení o projektu více mluvit. Věřím, že během nejbližších měsíců rozhodneme, jak v dané záležitosti pokračovat. Bylo by skvělé v Karlových Varech vybudovat něco, co by pomohlo s rozvojem města, s jeho atraktivitou.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy se to rozhodne?

PFEFFER FERKLOVÁ: Další jednání bychom měli mít v dubnu. Projekt je skutečně veliký a finančně velmi náročný, náklady by se měly pohybovat v řádech miliard korun. Město se musí ptát, jak bude zajištěno financování, aby se nestalo, že se projekt nedokončí.

LIDOVÉ NOVINY: Je tu averze vůči Rusům?

Naše služba se stává dražší. Druhá věc je také to, nakolik je služba kvalitní. To se liší hotel od hotelu, což klient nechce akceptovat a jezdí jinam. Když dorazí rodina s dětmi, co nabídneme? Nemáme žádný velký akvapark, kde by se mohly děti vyřádit.

PFEFFER FERKLOVÁ: Nemyslím si. Je tu spousta Rusů, kteří jsou zde již etablovaní, žijí tu, pracují, jejich děti zde chodí do škol. Je to národ, s nímž máme společnou kulturu a dokážeme se dobře chápat.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo nahradil ruskou klientelu? Arabská?

PFEFFER FERKLOVÁ: Částečně ano. Arabové do Varů jezdí jen v létě, kdy je u nich obrovské teplo. Většinou jsou ze Saúdské Arábie. Jako ředitelka hotelu jsem s nimi měla zkušenost. Jednání s nimi je složitější, jejich kultura je naprosto odlišná. Na jejich pobyt je proto nutné se připravit. Jsou skutečně jiní. Tato odlišnost je někdy problematičtější. Je to ale s jakoukoliv jinou kulturou. Pokud jsou všichni schopní se pochopit, vše funguje, jak má.

LIDOVÉ NOVINY: Česko si oblíbili Číňané a Tchajwanci, jejich počet rok od roku roste. Pozorujete to i v Karlových Varech?

PFEFFER FERKLOVÁ: To je klientela, především Tchajwanci, jež za uplynulých pět let hodně narostla. Mrzí mě, že jde o jednodenní návštěvy. Přijedou z Prahy na jednodenní výlety, přespí maximálně jednu noc. To je velmi málo, zejména pro hotely, protože jsou uzpůsobeny na delší pobyty. Karlovy Vary jsou s Františkovými Lázněmi a Mariánskými Lázněmi nominantem na UNESCO. Rádi bychom navýšili počet klientů, kteří sem zavítají. A asijskou klientelu chceme přesvědčit, že je důvod se v Karlových Varech a v lázeňském trojúhelníku zdržet aspoň dva dny. Doufám, že se to podaří.

LIDOVÉ NOVINY: Ze které země přijíždí do Varů nejvíce návštěvníků?

Rádi bychom navýšili počet klientů, kteří sem zavítají. A asijskou klientelu chceme přesvědčit, že je důvod se v Karlových Varech a v lázeňském trojúhelníku zdržet aspoň dva dny. Doufám, že se to podaří.

PFEFFER FERKLOVÁ: Jsou to Asijci, následuje německá a ruská klientela. Češi jsou tu také zastoupeni. Dříve to bylo dáno tím, že se ve Varech pořádaly firemní akce, například balneologické či farmaceutické kongresy. Na ně jezdili zejména Češi.

Byli bychom rádi, aby člověk, který sem přijede na kongres, se sem vrátil se svou rodinou. Bohužel se ale doba pobytu v Karlových Varech neustále zkracuje. A to je problém zejména asijských návštěvníků. Pro hotely jsou krátkodobé pobyty málo. Potřebovali bychom sem dostat více Rusů a Němců. Ti by měli být do budoucna rozhodující, protože tu zůstávají delší dobu. Nebo musíme přesvědčit asijskou klientelu, aby si pobyt prodloužila.

LIDOVÉ NOVINY: Mnoho měst se potýká s problémy souvisejícími s krátkodobým pronajímáním bytů přes Airbnb. Máte také takovou zkušenost?

PFEFFER FERKLOVÁ: Airbnb tu také funguje, není to ale zatím ve větší míře. Hoteliéři si zatím nestěžují. Je vidět, že díky Airbnb sem začíná jezdit slabší klientela. Když se podíváme do statistik, návštěvnost města neodpovídá návštěvnosti hotelů. Klienti se ubytovávají jinde, a to právě v bytech přes Airbnb. Zatím restrikce nepřipravujeme, ale netvrdím, že se tomu tak nestane. Není to však na pořadu dne.

LIDOVÉ NOVINY: Hotely se potýkají s nedostatkem pracovní síly. Jak je to v Karlových Varech?

Když se podíváme do statistik, návštěvnost města neodpovídá návštěvnosti hotelů. Klienti se ubytovávají jinde, a to právě v bytech přes Airbnb. Zatím restrikce nepřipravujeme, ale netvrdím, že se tomu tak nestane. Není to však na pořadu dne.

PFEFFER FERKLOVÁ: I zde je to problém. Jsme město, kde tvoří 80 procent byznysu lázeňství a cestovní ruch. Jsme stále na chvostu celorepublikové průměrné mzdy, protože u nás je nejvíce lidí zaměstnáno ve službách, kde jsou nejnižší mzdy. Dnes je nezaměstnanost kolem tří procent a lidé ze služeb odcházejí do jiných oborů, protože si vydělají víc. Češi, kteří jsou vyučeni, odcházejí a hotely si najímají cizince. Ti ale nejsou v oboru tak zdatní a je nutné věnovat více času, aby se kvalita služby udržela.

To je problém. Měli bychom lidem platit víc, ale nemáme hosty, kteří by za službu byli ochotní víc zaplatit. V hotelu jsem každý den řešila nedostatek zaměstnanců. A to jsem pracovala v Puppu, kde jsme na tom byli lépe než v ostatních hotelích. V Praze již spousta recepčních mluví s hosty jen anglicky. Přece jsme v českém hotelu. To se třeba v Německu nestane.

LIDOVÉ NOVINY: Je řešením zvýšit kvóty na zaměstnávání cizinců?

Hotely musejí najít sílu, že si řeknou u klientů o víc peněz, ale budou muset nabídnout odpovídající kvalitu a servis. Je třeba změnit i myšlení. Jsme ochotní jet do Rakouska a zaplatit tři eura za kávu, tedy přibližně 80 korun. Doma nám ale tato částka připadá nepřiměřená. To by se mělo změnit.

PFEFFER FERKLOVÁ: To je zapeklité. Tím vytlačíme z oboru Čechy a budou to dělat jen cizinci. To není řešení. Navíc cizinci, až se rozkoukají, budou chtít více peněz a půjdou dál. Řešením je, že posty ve službách lépe zaplatíme. Není to jednoduché. Služba je něco, co nelze skladovat. Jakmile ji nespotřebujete, už z ní nikdy nebudete mít výdělek.

Hotely musejí najít sílu, že si řeknou u klientů o víc peněz, ale budou muset nabídnout odpovídající kvalitu a servis. Je třeba změnit i myšlení. Jsme ochotní jet do Rakouska a zaplatit tři eura za kávu, tedy přibližně 80 korun. Doma nám ale tato částka připadá nepřiměřená. To by se mělo změnit.

Andrea Pfeffer Ferklová

  • Absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Titul MBA získala na Prague International Business School.
  • V roce 2001 nastoupila do Grandhotelu Pupp a o pět let později se stala jeho generální ředitelkou.
  • Od listopadu 2018 zastává post primátorky Karlových Varů (kandidovala jako nestraník za ANO).

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.