Ceska Pozice

Karel Schwarzenberg nám vysvětlil, jak se živí politické strany

Karel Schwarzenberg mluví jako pragmatik, jemuž prkotiny jako neprůhledné zbrojní zakázky spojené s jeho stranou nebrání ve vládním angažmá.

Foreign Minister Schwarzenberg is ‘at war’ with the trade minister foto: © ČTKČeská pozice

Foreign Minister Schwarzenberg is ‘at war’ with the trade minister

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poskytl pátečním Hospodářským novinám zajímavý rozhovor, v němž mimo jiné vysvětluje, jak to chodí se zbrojními zakázkami ve světě, tedy i u nás. Schwarzenberg natvrdo říká, že všechny jsou cinklé a že z nich jdou pěkné sumičky bokem, a to přímo na účty politických stran. Takové praktiky považuje za normální.

Na druhou stranu je přesvědčen, že Vlasta Parkanová v žádném šméčku o objemu nějakých 660 milionů korun, o něž prý byly předraženy letouny Casa, vůbec nejede. Podle Schwarzenberga se na to typově nehodí. (Raději zde nebudeme rozebírat, na co ještě se Vlasta Parkanová typově nehodí...)

Na základě rozhovoru v HN však můžeme směle popsat, na co se nehodí významný politik, ministr, předseda strany a kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Stačí citovat:

Tak toto, prosím, říká opěvovaná a většinou nezpochybňovaná morální ikona, aniž by se nad tím pozastavovala. Děkujeme, že už víme, jak to se zbrojními zakázkami chodí. Ne že bychom to netušili. Ale že se vysvětlení dočkáme zrovna od něj? Schwarzenberg je bezpochyby zkušený muž a realista. Otázka je, kde má takový realismus meze.

Proč rovnou neuvádět, kolik má z které zakázky která politická strana?

Schwarzenberg již nedodává tu o nic méně důležitou část, kterou bychom očekávali od důvěryhodného politika. Co s tím vším? Zřejmě nic. Tak to bylo, je a asi i bude. Proč ale potom rovnou neuvádět, že z té a té zbrojní zakázky jde tolik a tolik na tu a tu stranu? Účty by byly přehlednější a voliči by věděli, koho a za co si ze svých peněz opravdu financují. Modrý, to jsou obrněnci, fialoví... aha letadla, černý – jó, flinty atd.

Ministr zahraničí o sobě tvrdí, že je flegmatik. Asi ano. Zároveň je také pragmatik, jemuž takové prkotiny jako třeba neprůhledné státní zakázky, o nichž sám tvrdí, že z nich kape do politických stran, nebrání ve vládním angažmá a setrvání v politice. Schwarzenberg, od kterého by naivkové čekali, že takovou situaci bude chtít změnit, naopak status quo nemění a ani to nemá v úmyslu. Co z toho vyplývá? Mezi knížetem a Miroslavem Kalouskem je rozdíl leda v intenzitě emocí.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.