Karel Kříž: Babiš je největším bezpečnostním rizikem

Podle známého komentátora Andrej Babiš argumentuje jako staří evropští fašouni. A je prý komunistou pro 21. století.

Jen dva dny poté, co podnikatel Andrej Babiš ohlásil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes své premiérské ambice, vykreslil v Lidových novinách jeho portrét ekonom Karel Kříž. „Babiš mnoho lidí mate svými miliardami. Ty ale pro něj nejsou primární. Jsou prostředkem, když to teď jinak nejde. Podstatná je dlouhodobě moc,“ komentuje podnikatelovy záměry analytik.

Kříž zvolil poměrně radikální rétoriku a na úvod svého komentáře i zdůvodnil, jaké byly jeho pohnutky. Jednou z nich je SMS zpráva, kterou Babišovi odeslal po ohlášení jeho politických ambicí v pořadu Jana Krause Uvolněte se, prosím. Následující týden ji Kraus zveřejnil.

Co vadí Křížovi na Babišovi?

Pane Babiš, viděl jsem Vás s tím kokotem a hlavně pokrytcem Krausem. Nevěřil jsem vlastním očím a uším. Co to máte za stadium, po Grossovi?  Co Vás to chytlo za nemoc? Učitelé mají málo? Tak jim přidejte ze svého. Je jich jako much. Přebytek. Proto ty platy. To nevíte? A kolik tedy platíte traktoristům? ...Bionafta, biolíh, takové kraviny. Proč? A kdo to furt má dotovat? A teď ta kravina s bioplynem. Dalši trága...Psal jsem o tom minulý týden do LN. Prosím, udělejte pár kroků s rozběhem a ídtě s tým do piči. Chcete tuhle zemi daněma a drahou elektrikou dojebat už úplně! Nasral jste mě. Úplně. Dobrou noc. Karel Kříž

Karel Kříž v Lidových novinách nazval Babiše komunistou pro 21. století a jeho argumentaci i mluvu přirovnal k projevům „starých evropských fašounů z dvacátých a třicátých let“. Stylem svého podnikání – mimo jiné vytvářením monopolních situací – prý Babiš dokonce představuje největší bezpečnostní riziko pro tuto zemi.

Pod část Křížovy argumentace se lze s klidným svědomím podepsat. Pokud hovoří o tom, jak Andrej Babiš systematicky skupuje firmy, programově se tlačí do odvětví, kde může postupně získat vliv na tvorbu cen, využívá státní pomoci a, jak sám připouští, lobbuje u politiků. „Co si od Babiše může slibovat jeho takzvaný normální člověk? Robotárnu u pásu. Pokroucené ceny, dotace, subvence, konec trhu,“ i s tím se dá částečně souhlasit při letmém pohledu na Babišovo podnikání.

Komentátor nicméně zapomíná na jednu obecnější, ale zásadní otázku, kterou bychom si v Babišově nynějším protikorupčním tažení měli položit. Může se člověk změnit? Andrej Babiš jistě ví, jak to v podnikání i v tuzemské politice chodí. Má s tím dvacetileté zkušenosti na nejvyšší úrovni... Ale nemohl prozřít? A nemohl by on být tím, kdo pomůže prohnilý systém změnit? Podnikatel, který je jeho součástí a má o jeho fungování vynikající přehled?

Neříkám ano, ani ne. Jen je třeba se zamyslet, zda tomu náhodou už v minulosti někdy nebylo. A samozřejmě stále pochybovat, nikoli však a priori odsuzovat.

Počet příspěvků: 2, poslední 28.11.2011 01:43 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.