Kandidovali za „uzdravovače“: obchodní partneři Šachtovců nebo člen SPOZ

Za nové hnutí UNP kandidovala řada lidí s pozoruhodnými obchodními vazbami, které končí u významných lobbistů.

Jakub Kalenský 10.6.2013

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

O novém politickém hnutí Uzdravme naši politiku (UNP) jsme obšírně informovali z několika důvodů:

  • seskupení odmítá vysvětlit své financování, přestože na kampaň loni vydalo miliony a letos štědře utrácí dál;
  • po krachu v loňských krajských volbách se hnutí etablovalo na radnici Prahy 5, kde má i svého starostu Miroslava Zeleného, přestože UNP v roce 2010 do komunálních voleb nekandidovalo;
  • hnutí ze všeho nejvíce připomíná byznysový projekt ve stylu Věcí veřejných – stejně jako VV po svých prvních komunálních úspěších i UNP už avizuje vstup do celostátní politiky.

Tentokrát se zaměříme na kandidáty, kteří se loni pod hlavičkou UNP - Středočeši 2012 snažili „uzdravovat politiku“. Za volebním lídrem a předsedou hnutí Alešem Temrem se seřadila některá velmi zajímavá jména. Podrobnější pohled na aktivity kandidátů potvrzuje kuloární zvěsti, že UNP je účelovým seskupením, za nímž stojí několik pražských podnikatelů.

 

Firmy vydělávající na dopravním podniku poprvé…

Jedenáctkou loňské kandidátky byl podnikatel Josef Hybeš, a 53. v pořadí byl na kandidátní listině advokát Martin Peterka.

Oba muži figurují v Yacht Clubu Radava – Hybeš je členem dozorčí rady, Peterka je dokonce jejím předsedou. Yacht Club Radava je přitom společností, která většinově vlastní reklamní agenturu Art For Communication Group (AFC Group). ČESKÁ POZICE už napsala, že AFC Group vydávala časopis Pražský magazín, který hnutí UNP propagoval – bez jakéhokoli upozornění, že by šlo o reklamu.

Peterka se jako předseda představenstva vyskytuje i ve firmě Alfasys One. Tato společnost dostávala zakázky od Dopravního podniku v době, kdy mu vládl Martin Dvořák. A peníze utrácela například za inzerci právě v  Pražském magazínu. V jejích orgánech lze nalézt i Karla Hoška, významného podnikatele s přesahem do politického života, o jehož vazbách na UNP již ČESKÁ POZICE psala, nebo jeho obchodního partnera Davida Libigera.

ČESKÁ POZICE se pokusila oba tyto kandidáty oslovit skrze zmíněné firmy. Ani v jedné z nich však nebyli jejich kolegové ochotní zprostředkovat kontakt.

… a podruhé

Z ještě pozoruhodnějšího prostředí vzešel kandidát číslo 2, ekonom Jiří Pergl, který je už několik let v intenzivním obchodním kontaktu se členy kontroverzní advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal). S jejími členy Davidem Michalem, Karolínou Babákovou či Markem Stubleyem se Pergl prostřídal nebo společně figuroval hned v několika společnostech (například Leonet, JUST 4 YOU, Solfortis, ad.).

Zřejmě nejznámější firmou, v níž se Pergl vyskytuje, je Peskim - v níž rovněž působili Michal, Babáková i Stubley. I tato společnost vlastněná kyperskou firmou Cheerlade Holdings Limited na sebe upozornila spoluprací s pražským dopravním podnikem ve Dvořákově éře. Pro největší městskou firmu organizovala výběrová řízení, mezi nimi například na výkon inženýrských činností (hodnota tendru 800 milionů) nebo na dodávky autobusů (kde šlo dohromady téměř o 400 milionů). Zakázky administrované společností Peskim patřily do balíku transakcí, které loni tehdejší primátor Bohuslav Svoboda nechával prověřovat týmem kolem advokáta Václava Lásky (Dvořák už je v kauze obviněn).

Podle obchodního rejstříku Pergl z pozice jednatele Peskimu odešel v květnu 2012, ve firmě ovšem stále pracuje a na firemním telefonu je k zastižení. „Pro mě je to už uzavřená záležitost. Kandidoval jsem v Černošicích, kde můj táta dělal tři období starostu a kde je moje rodina aktivní, takže je to logické. Jak víte, tak jsme neuspěli, nijak v tom nepokračuji a je to pro mě uzavřené,“ řekl Pergl ČESKÉ POZICI s tím, že na další dotazy odpoví e-mailem.

Téma Ivo Rittig?

Pergl také pracuje jako projektový manažer v realitní společnosti Aelia Property, jejíž vlastnická struktura opět z poloviny končí na Kypru (z druhé poloviny v Hongkongu). Jejím jednatelem je obchodní partner známého lobbisty Ivo Rittiga Peter Kmeť – muž spojený s několika kauzami kolem pražského dopravního podniku (jeho firma například inkasovala šest milionů za poradenství ohledně instalace turniketů do metra).

Na Aelia Property upozorňovala před časem česká pobočka Transparency International – firma totiž pořídila od města Příbram vedeného tehdy současným středočeským hejtmanem Josefem Řihákem pozemky za podezřele výhodnou cenu. Nákup od ledna letošního roku prověřuje policie.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti se ČESKÁ POZICE Pergla zeptala, nakolik jeho kandidatura za UNP souvisí s Ivo Rittigem (který má být podle kuloárních zvěstí vedle Hoška a Tomáše Hrdličky, o němž ještě bude řeč, jedním z „otců“ tohoto hnutí). Pergl reagoval až po více než dvoudenním váhání a odpovědi se vyhnul. „Na nepodložené mediální spekulace nebudu nyní ani v budoucnu nijak reagovat,“ napsal ČESKÉ POZICI.

Na dotaz, zda Pergl patří mezi dárce, kteří hnutí UNP loni pomáhali finančními injekcemi a jejichž jména nyní UNP (stejně jako řadu dalších otázek o jejich financování) úzkostlivě tají, kandidát UNP vůbec neodpověděl.

Politiku uzdravoval i dnešní Zemanovec

S významnou osobou z pomezí politiky a byznysu podnikal i Roman Výborný, jenž figuroval na osmém místě kandidátky UNP.

Ve firmě Akcenta (dříve Vinohradská vzájemná družstevní záložna) se Výborný setkal s exministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem, který má dodnes velký vliv na ČSSD, především na křídlo kolem prvního místopředsedy Michala Haška. Tvrdík s Výborným spolu byli ještě ve dvou dalších společnostech. Tato vazba může být náhodná, dosud jsme nezaznamenali informace, že by Jaroslav Tvrdík stál v pozadí projektu UNP.

Za pozornost stojí také kandidát číslo 10, student Zakaría Nemrah. Jak se lze dozvědět z jeho osobních stránek, tento kandidát UNP je v současnosti členem úplně jiného subjektu, a to Strany práv občanů – Zemanovců (SPOZ).

„V době kandidatury za UNP jsem nebyl členem žádné politické strany, za UNP jsem kandidoval jako nestraník. Moje cesta ke kandidatuře za UNP byla dílem náhody a sympatie k programu, kterým se UNP prezentovala na internetu, a tak jsem je oslovil,“ vysvětluje Nemrah.

V pražských politických kuloárech se přitom bere jako fakt, že Tomáš Hrdlička má vliv nejen na UNP, ale i na pražskou organizaci SPOZ. Nemrahův přestup od UNP pak může působit jako řízený přechod z jedné Hrdličkovy „stáje“ do druhé. Samotný kandidát UNP však odmítá, že by jeho přesun mezi těmito dvěma subjekty měl s Hrdličkou něco společného. „Tomáše Hrdličku osobně neznám, jeho jméno znám pouze z médií. Ani u UNP, ani u SPOZ jsem na jeho jméno nenarazil,“ řekl Nemrah ČESKÉ POZICI.

O hnutí UNP informovala ČESKÁ POZICE v textech: