Ceska Pozice

Kancléř Mynář by si už měl hledat novou práci

Dlouhodobé odkládání pokusu o získání bezpečnostní prověrky dává prostor pro co nejvíce důkazů hovořících proti kladnému výsledku.

Adam Junek 31.12.2013

„Pro mě je Praha zvláštní útvar. V hlavním městě je spoustu nosičů vody, kteří se snaží ze vzduchu vydělat peníze. Je tu řada lidí, kteří si říkají lobbisté či politici, kteří chodí se zaručenými informacemi. Někdy mě to pobaví, že se za břicho popadám. Jako když jste se mě ptal na Tvrdíka,“ míní v současnosti jeden z nejvlivnějších politiků v zemi. foto: © ISIFAČeská pozice

„Pro mě je Praha zvláštní útvar. V hlavním městě je spoustu nosičů vody, kteří se snaží ze vzduchu vydělat peníze. Je tu řada lidí, kteří si říkají lobbisté či politici, kteří chodí se zaručenými informacemi. Někdy mě to pobaví, že se za břicho popadám.

Trapná hra, která je Hradu a prezidentské kanceláře nedůstojná. Jinak se už snad o bezpečnostní prověrce kancléře prezidenta republiky, o niž Vratislav Mynář dosud nepožádal, nedá mluvit. V tomto postu je od března a stále dle svých slov neshromáždil všechny materiály potřebné k tomu, aby mohl dostat prověření na nakládání s tajnými, či dokonce přísně tajnými informacemi.

Dlouhodobé odkládání pokusu o získání prověrky navíc dává prostor pro co nejvíce důkazů hovořících proti kladnému výsledku prověřovací procesu. A hledat tyto doklady je logické. Pokud totiž Mynář takto váhá, musí mít přece nějaký důvod.

Potíže pana kancléře

Zrekapitulujme si, co všechno už víme o kancléřově minulosti a současnosti, co zavdává příčiny k důvodným pochybnostem o jeho způsobilosti prověrku získat.

Trapasy na pokračování

Je snad třeba dalších dokladů kancléřovy nezpůsobilosti, než to uzná sám a odejde? Nebo bude nadále hrát hru, že už brzy dá všechny potřebné dokumenty dohromady a o prověrku zažádá? Přitom nás bude častovat dalšími prohlášeními jako nedávno v Událostech, komentářích v České televizi, že „prověrku má, na stupeň vyhrazené“. Jak už jsme pana kancléře v analýze na ČESKÉ POZICI jednou upozornili, tu má v nadsázce bezmála i uklízečka na Hradě. Stupeň vyhrazené „uděluje“ zaměstnanci zaměstnavatel při podpisu pracovní smlouvy.

Že by si měl Vratislav Mynář začít hledat novou práci, mimochodem naznačil velmi důrazně i prezident Miloš ZemanPřípadně ještě může přidat další bonmot jako na Radiožurnálu, že na tajné věci „má přece podřízené, kterým nemusí stát neustále za zadkem“. Pokud řeší věci byť jen v režimu „důvěrné“, kam spadají i některé běžné provozní věci okolo prezidenta, jako je systém zabezpečení Hradu nebo lánského zámku, pak jim ani nemůžete stát za zadkem, pane kancléři. Musel byste je jako nadřízený potrestat za porušení tajemství.

Že by si měl Vratislav Mynář začít hledat novou práci, mimochodem naznačil velmi důrazně i prezident Miloš Zeman. A to hned v povolebních Otázkách Václava Moravce. „Buď si pan Mynář prověrku dodělá a bude kancléřem, nebo si ji nedodělá a kancléřem nebude,“ řekl prezident natolik ledovým tónem, že vřeleji prezident hovoří i o Bohuslavu Sobotkovi, kterého urputně nechtěl jmenovat premiérem.

Hledání ústupové cesty

Je jasné, čím si Mynář vysloužil Zemanovu nelibost. Nezdařeným pokusem protlačit Stranu práv občanů – Zemanovci do sněmovny. A to navzdory prezidentem notně podpořené kampani. Ty, co prohrávají, prezident nemá rád a odvrhuje. Ještě před volbami přitom odbýval Zeman kritiku kancléře tím, že prověrka není podstatná.

Náhradník se ostatně už rýsuje. ČESKÁ POZICE ještě před říjnovými parlamentními volbami, kdy byla naděje, že se Mynář stane poslancem, napsala, že se nejčastěji skloňuje jméno kancléře Poslanecké sněmovny Petra Kynštetra. A jeho jméno v kuloárech zaznívá nadále.

Kancléř Mynář hledá řešení, které se bude dát veřejně prodat trochu lépe než naprostá prohra. Jenže se asi hledá těžko.Kancléř Mynář není hloupý, takže si jistě všechny tyto skutečnosti uvědomuje a zřejmě hledá nějakou vhodnou ústupovou cestu. Tedy řešení, které se bude dát veřejně prodat trochu lépe než naprostá prohra. Jenže se asi hledá těžko. Je to úkol hodný schopného PR guru, který ale, jak je vidět z několika excesů na Hradě za působení Mynáře (například kauza viróza), citelně chybí.

Vzhledem k tomu, že Bohuslav Sobotka nyní potřebuje při vyjednávání o vládě také vstřícnost Hradu, nabízí se vyjednat Mynářovi nějakou funkci, kterou mu může zajistit buď sám premiér, nebo vláda. Dejme tomu nějaký post v poradním sboru premiéra s douškou, že půjde „o spojku na Hrad“, aby pan prezident byl v obraze a mohl vyjadřovat své názory na plánované kroky vlády. A pak jsou samozřejmě také posty, které může rozdávat vláda bez zásahu parlamentu – třeba radní Českého telekomunikačního úřadu.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.