Závěrečné setkání kandidátů hlavních stran nová témata nepřineslo. Lídři si mohli jen pohoršit – a někteří toho využili.

"> Závěrečné setkání kandidátů hlavních stran nová témata nepřineslo. Lídři si mohli jen pohoršit – a někteří toho využili.

"> Ceska Pozice

Kampaň končí: Poslední televizní utkání lídrů

Závěrečné setkání kandidátů hlavních stran nová témata nepřineslo. Lídři si mohli jen pohoršit – a někteří toho využili.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Česká televizeČeská pozice

Diskuse, která může pomoci nerozhodnutým.“ Takto Václav Moravec označil poslední debatu, v níž se před kamerami sešli lídři devíti politických subjektů kandidujících do sněmovny. Pokud by tato premisa platila, mohla diskuse pomoci voličům maximálně odradit je od úvahy nad volbou některých politiků.

Co se programové stránky týče, jednotliví kandidáti ničím nepřekvapili – což je ostatně na konci kampaně logické. Václav Moravec se rozhodl, že dominovat budou témata „složená daňová kvóta“ a „druhý důchodový pilíř“. A to i přesto, že v jedné chvíli sám přiznal, že v popisování rozdílu mezi druhým a třetím důchodovým pilířem už trochu tápe. Tím méně z toho mohl být poučený průměrný volič.

Každopádně odprezentovat pár programových bodů nakonec jakž takž zvládl skoro každý. Moderátor sice chvílemi oponoval ve stylu „proč jste to a to neprosadili, když jste byli ve vládě“ – díky čemuž byly samozřejmě v nevýhodě donedávna vládnoucí pravicové strany –, ovšem i na tuhle kličku mediální poradci zvládají politika celkem slušně připravit.

Daleko podstatnější tak byl dojem, jakým jednotliví kandidáti působili. A zde už bychom mezi nimi našli zásadnější rozdíly, než když básnili o tom, kolik peněz kde ušetří a komu všemu je budou moci věnovat.

Jinak se vedla již mnohokrát obehraná diskuse na téma „jak asociální vláda přivedla občany na hranici chudoby“ versus „nejsou líbivá řešení, jsme na tom lépe než jiné státy“. Daleko živěji působila debata v momentě, kdy se na pódium dostali lídři subjektů ve sněmovně nezastoupených.

Kromě těchto excesů se výše zmíněná trojice věnovala především monotónnímu vypravování o tom, jak všichni politici před nimi všechno pokazili, co kde rozkradli a jak jen oni jediní to napraví. Na první pohled se od nich lišila dvojice lídrů již zavedených, byť v posledních volbách neúspěšných stran.

Proti neúčasti v debatě protestovali například Svobodní, Piráti nebo Hlavu vzhůru. Posledně jmenovaní se ovšem do debaty dostali alespoň oklikou, když Česká televize zařadila do vysílání promluvu jejich nejvýznamnějšího podporovatele Václava Klause z jejich mítinku.

Na přímou konfrontaci mezi jednotlivými mluvčími prakticky nedocházelo, až na drobné šťouchance typu „Kolik stojí vaše kampaň“, které se odehrávaly mezi Babišem, Liškou a Žákem. Ovšem na nějaké detailní vyúčtování (které bude například u SPOZ nepochybně opět velice zajímavé) není pochopitelně v pořadech tohoto typu prostor.

Sám Moravec ocitoval politology, že tato volební kampaň nemá jedno velké téma. Na druhou stranu se sám ani nepokusil nějaké takové téma závěrečné debatě vtisknout.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.