„Kamarádšofty“ v pražském dopravním podniku

Firmy Proximity Prague, Semma, Westminster a TeliaCall získaly v minulých letech v DPP zakázky za více než 115 milionů korun.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

ČESKÁ POZICE před několika týdny upozornila na firmu Tili Czech Republic, která v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP) a na pražském magistrátu „otočila“ desítky milionů korun za dodávku „poradenských služeb“, zejména na elektromobily. Klíčem k úspěchu této firmy byly s velkou pravděpodobností vazby na politiky působící na magistrátu či v DPP. Nyní uvádíme další příklady, jak zakázky za desítky milionů korun v pražském dopravním podniku získávaly firmy s vazbami na bývalé vedení největší městské společnosti.

Jde o firmy Proximity Prague, Semma, Westminster a TeliaCall, které – jak ČESKÉ POZICI potvrdil tiskový odbor DPP – získaly v dopravním podniku v letech 2006 až 2012 zakázky za 115,4 milionu korun. Z odpovědí DPP vyplynulo, že u některých firem není jasné, za co přesně peníze inkasovaly. Zmíněné čtyři společnosti současně byly předmětem kontroly vybraných zakázek v dopravním podniku týmu advokáta Václava Lásky. Na otázku, zda na tyto firmy byla podaná nějaká trestní oznámení, Láska ČESKÉ POZICI řekl, že nemůže odpovědět, protože DPP trvá na jeho mlčenlivosti.

V kontrolních orgánech daných společností, v jejich vedení a ve vlastnické struktuře působí či působili lidé, kteří se znají a měli kontakty na vedení dopravního podniku, kterému v letech 2007 až 2011 šéfoval Martin Dvořák. Zainteresované osoby popírají, že by získání zakázek v dopravním podniku ovlivňovaly známosti. Navzdory tomu je třeba se na tento propletenec firem podívat a trochu jej rozmotat.

Proximity Prague, TeliaCall a kamarád Šec

Společnost Proximity Prague si v dopravním podniku v letech 2006 až 2012 přišla na 28,7 milionu korun. Tiskový odbor DPP odvedené služby popsal: „Marketing, grafické návrhy, propagační materiály; letáky Tarify; grafický návrh EKO logo DP, atlas PID; spoty Master a spoty pro Metrovision; brožury DP e-shop; jízdenky SMS, propagace nové infolinky; výluky; předprodej jízdenek SMS, IMFO stojany v metru, průvodce Metrem v pohybu či další služby.“ Ve firmě má téměř 30procentní podíl podnikatel Petr Šec, dlouholetý známý Martina Dvořáka. Oba prý spolu občas tráví čas i na Madeiře, kde má vilu Dvořákova matka Marie Nováková.

Ve firmě Proximity Prague má téměř 30procentní podíl podnikatel Petr Šec, dlouholetý známý Martina Dvořáka

Šec dále působí v orgánech firmy TeliaCall, která v dopravním podniku získala služby za 38,5 milionu korun. (Firma patří podnikateli Pavlu Dírerovi.) Tiskový odbor DPP o službách odvedených firmou napsal: „TeliaCall se podílela na změně grafického stylu DPP, dále mj. servis webových stránek; zpracování smluvních přepravních podmínek; návrhy označníků; zpracování kampaně nábor řidičů; návrhy na přeznačení předprodejních míst Opencard a řadu dalších služeb.“

Semma a kamarádova manželka

Firma Semma získala v dopravním podniku zakázky za 28,8 milionu korun. V dozorčí radě firmy v minulosti působila Šecova manželka (údajně bývalá) Gabriela Šecová, která do června roku 2007 vlastnila polovinu firmy. Dnes společnost patří slovenské firmě PLLD Assets, v jejíž dozorčí radě působí zmíněný majitel firmy TeliaCall Pavel Dírer. ČESKÁ POZICE poslala Šecovi SMS dotaz, zda tuto slovenskou společnost vlastní, odpověď ale nedostala.

Firma Semma získala v dopravním podniku zakázky za 28,8 milionu korun

Semma pro DPP dle jeho tiskového odboru odvedla tyto služby: „Semma zajišťovala pro DPP především komunikaci při rozsáhlých letních výlukových akcích. V roce 2007 probíhala výluka na Palackého náměstí, která měla vliv na dopravu v celém městě. Připravovala pro DP také různé promo akce, dělala grafické návrhy a tisky informačních materiálů (investiční akci Projekt Internet) a další služby. Dále potom: tisk plakátů výluky a změny v MHD, nábor řidičů, jízdenky SMS, přeprava kol v tramvaji. Poslední činnost, kterou pro nás společnost zajišťovala v minulém roce, byli promotéři na výlukových akcích.“

Westminster a kamarádi z televize

Společnost Wesminster získala v dopravním podniku zakázky za necelých 20 milionů korun. Současným vlastníkem firmy je již zmiňovaná slovenská PLLD Assets. V letech 2008 až 2009 však byl majitelem firmy Westminster podnikatel Tomáš Studeník, který před třemi lety v DPP získal lukrativní zakázky coby vlastník jiné firmy – Tili Czech Republic. Ta pro dopravní podnik za téměř 20 milionů korun připravila různé studie a analýzy, především o elektromobilitě. Tiskový odbor DPP však uvedl, že tyto dokumenty jsou dnes v dopravním podniku obtížně dohledatelné.

Ani u firmy Westminster si nelze příliš dobře představit, čeho přesně se její zakázky pro dopravní podnik týkaly

Studeník je dle našich informací blízkým známým bývalého šéfa marketingu dopravního podniku Jana Svobody. Oba donedávna působili i v České televizi, Svoboda jako ředitel marketingu a obchodu, Studeník coby vedoucí marketingu. A Svoboda má zase blízko k bývalému generálnímu řediteli DPP Martinu Dvořákovi (například společně působili v TV Prima), jsou dlouholetí známí. Studeník se svou firmou prorazil také na Praze 13, jejímž starostou je David Vodrážka (ODS). „Osobně jej znám, na pivo ale spolu nechodíme,“ reagoval Vodrážka na svou známost se Studeníkem.

Ani u firmy Westminster si však nelze příliš dobře představit, čeho přesně se její zakázky pro dopravní podnik týkaly. Z DPP přišla k činnosti této firmy odpověď: „Průzkumy veřejného mínění a řada dalších služeb.“

knight Skvely napad Skvely napad 9:21 31.10.2012

Počet příspěvků: 42, poslední 2.11.2012 09:43 Zobrazuji posledních 42 příspěvků.