Kam se ztrácejí hazardní stamiliony?

Část zisků z hazardu se odvádí na veřejně prospěšné účely, peníze často putují na konta občanských sdružení či nadací, o nichž nikdo nic netuší.

Hospodářské noviny dnes informují o „ztracených“ milionech, které hazardní firmy mají povinnost posílat na veřejně prospěšné účely. Hazardní firmy neplatí daň z příjmu, místo toho odvádějí 6 až 20 procent (podle velikosti hazardní firmy) příjmu na veřejně prospěšné účely – například na sport, ekologii, sociální věci či kulturu. V uplynulém roce se takto vybralo 3,53 miliardy korun. Často však peníze putují na konta občanských sdružení či nadací, o nichž nikdo nic netuší. Dosud se tak dělo beztrestně, nyní se nejpodezřelejšími případy prý začala zabývat protikorupční policie.

HN uvedly několik případů, které budí podezření. Jedním z nich je obecně prospěšná společnost Onkocet Čechy, která od hazardních společností v posledních dvou letech zinkasovala 45 milionů korun. Onkocet měla peníze využít na vznik vzdělávacího centra, koupi léčivých náplastí a především na přístroj na diagnostiku rakoviny. O kvalitě přístroje dle HN odborníci pochybují, léčivé náplasti sem zase vozí Onkocetu spřízněná firma. A místo vzdělávacího centra společnost koupila za devět milionů penzion v Krkonoších, navíc od majitele, který je s Onkocetem personálně spřízněný. Případem této „ópéesky“ se prý již zabývají protikorupční detektivové.

Občanské sdružení Way Vitae obdrželo 11 milionů korun. Na webových stránkách sdružení nalezneme pouze kontaktní informace. Člověk, který HN zvedl telefon, však odmítl cokoliv sdělit. Nadační fond Salutaris získal přibližně 9 milionů korun. Fond však nemá ani internetové stránky a stopy zanechal pouze v obchodním rejstříku. Salutaris měl založit podnikatel v oblasti taxislužeb.

Sdružení „Euro Television – Humanitarian Organization Czech Republic“ filmaře Miroslava Vaňka v předloňském roce získalo 17,3 milionu korun. Sdružení by mělo vytvářet výukové programy do škol. Vaněk v listopadu 2010 přiznal, že část peněz posílal kostarickým sdružením zabývajících se filmy o „humanitě“. V uplynulém roce Vaňkovo sdružení obdrželo 7,7 milionu korun. „Pane, to je můj problém, ne váš. Na shledanou,“ pokusil se Vaněk HN vysvětlit, jak naloží se získanými miliony.

Související články: