Kalouskův úspěch: Je oficiálním arciďáblem

Zatímco od roku 1996 do roku 2010 složili levici jako úhlavní škůdci lidu politici ODS, nyní už pro kampaň nejsou dost dobří.

foto: © ČTK, Horázný JosefČeská pozice

Když jsem o víkendu projížděl moravskými městy a vesnicemi, silnice již byly lemovány předvolebními billboardy Zemanovců. „Řekněte ne zlodějům!“ SPOZ jich podle vnistrostranických odhadů vylepila zhruba tři desítky. Hlavní chod reklamní zabijačky: Kalousek. Není to nepříjemná zpráva ani tak pro místopředsedu TOP 09 jako pro občanské demokraty. Svého druhu potvrzení konce starých časů; hradní strana, jak známo dovede číst terén.

Od voleb v roce 1996 až do těch posledních před třemi lety levice v předvolebních kampaních tradičně nasazovala masku vrchního škůdce lidu lídrům ODS. Nyní bilboardy Zemanovců jaksi úředně stvrzují, že občanští demokraté upustili prapor a roli arcisatanáše přebírá reprezentant konkurence.(Podle sociologa Daniela Herzmana by modrá strana mohla spadnout dokonce pod pět procent.) 

Jde o logické, nepřekvapivé vyústění. Zemanův tým si už v prezidentských volbách proti Karlu Schwarzenbergovi úspěšně vyzkoušel, že ostentativní zaujetí pozice nalevo a palba do nepopulární pravice nese výsledky.

Momentálně není jiného politika, který by tak jako exministr financí Miroslav Kalousek reprezentoval uplynulých sedm let pravicového vládnutí. Expremiéry odvál čas a občanská demokracie v současnosti nemá řádné vedení. (K tomu se místopředsedkyně Miroslava Němcová a úřadující předseda Martin Kuba začali hádat, kdo je větším vedoucím.)

Místopředseda TOP 09 si nemohl přát víc. Je to úspěch, o který se sám přihlásil. „Zemanovci žádným volebním soupeřem nejsou, ti sami o sobě skutečnou sílu nemají. Opravdovým soupeřem bude sociální demokracie ovládaná Milošem Zemanem,“ pravil v pondělním Právu. Lze očekávat, že sociální demokraté budou palbu opětovat a ikona Kalousek ještě notně povyroste.

Negativní kampaň

Brněnský politolog a historik Stanislav Balík k vypuknuvšímu střetu mezi kalouskovci a zemanovci v komentáři pro MF Dnes napsal: „SPOZ i TOP 09 by však na příliš ostré konfrontaci mohly prodělat.“ S takovou myšlenkou lze polemizovat. Pakliže skutečně dojde na podzimní volby, kampaň bude krátká, nálady jsou vyhrocené, a to ve společnosti jako takové, stejně jako na levici i pravici; bodovat budou spíše emoce a pistolníci nežli programy.

A to oboustranně. Jestliže Kalousek na sociální demokraty i SPOZ jaksi vybyl, pro topku je naopak zemanovská ofenziva požehnáním. Vrátíme-li se k prezidentským volbám, nebýt na druhé straně bitevního pole právě Zeman, Schwarzenberg by po angažmá v Topolánkově a Nečasově vládě mnohem klopotněji vyháněl na zimní náměstí a na koncerty tisíce příznivců vyzdobených plackou s pankáčem. Strana, jež se prezentovala v minulosti spíše rozšafným knížetem a pozitivní kampaní, má nabito.

Potvrzují to informace ČESKÉ POZICE od zdrojů z TOP 09: strana sice teprve schvalovat strategii kampaně, prý se však bude odehrávat v duchu posledních vyjádření čelních představitelů topky a Starostů. „Jsme připraveni jít společně do boje proti tomu systému, který se tu nastavuje, proti levici, proti hlavní moci Miloše Zemana a proti orientaci na Rusko,“ řekl například v úterý webu idnes.cz šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Vyjádření Miroslava Kalouska, ale i Karla Schwarzenberga se nesou ve stejně konfrontačním duchu.

Boj proti Zemanovi – ať už na úrovni SPOZ nebo ČSSD – bude jednou z mála zbraní TOP 09. Ani antikorupce, ani rozpočtová odpovědnost, vůle ke slušnosti, nebudou po špatných zkušenostech z uplynulých tří let už takovým lákadlem. Je třeba aktivizovat (jako v prezidentských volbách) „kavárnu“, střední třídu, mladé a vzdělanější voliče, aby jeho stranu podpořili v boji proti „prezidentovi uzurpátorovi“, to vše v kulisách dlouhé a těžké choroby hlavního soupeře na vlastní straně politického spektra.

Na vítězství ve volbách to stačit nebude, na triumf na pravici by mělo.