Ceska Pozice

Kalouskův dvojí metr

Ministr financí v sobotní MF Dnes uvedl, že trvá na odvolání Ladislava Bátory. A co v minulosti jeho úředníci Martin Barták a Radek Šnábl?

Spor o ředitele personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátoru pokračuje. Ministr financí a místopředseda vládní TOP 09 Miroslav Kalousek v sobotu v MF Dnes uvedl, že nadále trvá na odvolání Bátory z funkce. Podle Kalouska totiž dělá ostudu celé vládě.

Stále však věří, že ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) se zachová jako ministr, a nikoli jako „aktivista pohrobků Národní strany“ – v parlamentních volbách 2006 byl Bátora lídrem kandidátky této krajně pravicové strany v kraji Vysočina – a Bátoru odvolá. Jestliže se to nestane, Kalousek žádá zásah premiéra Petra Nečase (ODS).

V uplynulém týdnu se situace okolo Ladislava Bátory vyostřila kvůli jeho facebookovému výroku o Karlu Schwarzenbergovi. Z toho důvodu ministři za TOP 09 opustili středeční jednání vlády a ministr Kalousek žádal Bátorovu „hlavu“. A dále řekl, že se ministři TOP 09 do schůzí vlády vrátí, až prý odejde Bátora nebo Dobeš. V pátek se ministr Dobeš distancoval od Bátorových slov a ministru zahraničí Schwarzenbergovi poslal omluvu.

„Kdyby se takhle choval jakýkoli ředitel mého odboru, tak letí v tu minutu,“ řekl Kalousek v sobotní MF Dnes. Proč však stejně razantně nepostupoval i v minulosti v případě kauz vysokých úředníků na svém ministerstvu – „tatrovkáře“ Martin Barták a za daňové podvody podmínečně na dva roky odsouzeného Radka Šnábla? Leží-li mu na srdci Nečasova vláda, je třeba říct, že obě kauzy jí na pověsti určitě nepřidaly.

Související články:

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.