Kalouskova velká násobilka

Nekývnou-li VV na zvýšení DPH na 19 procent, čekají jejich ministry škrty, jež jsou ve srovnání s ostatními resorty několikanásobné.

Pokud by Kalousek skutečně odstoupil, znamenalo by to konec současné koalice. Nynější ministr financí by se mohl stát premiérem. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pokud by Kalousek skutečně odstoupil, znamenalo by to konec současné koalice. Nynější ministr financí by se mohl stát premiérem.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) představil v úterý na poradě ekonomických ministrů návrh rozpočtu, který by měl umlčet kritické hlasy véčkařských kolegů ve vládě. Kývnou-li ministři Dobešové Pavel (doprava) a Josef (školství) na navrhované zvýšení DPH na 19 procent, čeká jejich resorty oproti původní předloze přilepšení o deset, respektive čtyři miliardy korun.

Sníží-li se příjmy ministerstev obsazených „topkou“ o 0,8 procenta, ODS o 3,7 procenta a Věcí veřejných o 14,5 procenta, klesne schodek rozpočtu o potřebných 30 na 105 miliardV opačném případě má vrchní správce státní pokladny přichystané škrty, které dopadají na jednotlivá ministerstva značně nerovnoměrně. Pražskými politickými kuloáry se rozšířila zpráva o existenci takzvané Kalouskovy násobilky, jejímž prostřednictvím se rozpočty resortů „upraví“ na základě stranického klíče. Jak zní ona matematická formule, s níž ČESKOU POZICI seznámil vysoký státní úředník, který si nepřál být jmenován? Sníží-li se příjmy resortů obsazených ministry TOP 09 o 0,8 procenta, ODS o 3,7 procenta a nejmenší koaliční strany Věci veřejné o 14,5 procenta, klesne schodek státního rozpočtu o potřebných 30 miliard na 105 miliard korun.

Vyjednávač TOP 09 a předseda poslaneckého klubu strany Petr Gazdík tuto informaci popírá: „Je to hloupost. Na některých ministerstvech jsou vysoké mandatorní náklady a nelze v nich proto škrtat, což je případ ministerstva práce a sociálních věcí našeho ministra Jaromíra Drábka. Naopak na dopravě jsou zákonem danné výdaje nižší, což umožnuje jednodušší krácení,“ řekl ČESKÉ POZICI.

Skutečnost, že nejde o ničím nedoloženou informaci, však potvrzují již známé původní návrhy na redukci peněz pro dopravu a školství. Zatímco na stavbu silnic by mělo jít podle předlohy až o čtrnáct miliard méně, školství by čekal devítimiliardový výpadek příjmů. Ministr školství Josef Dobeš označil tento Kalouskův návrh před pondělním zasedání K9 za sci-fi příběh.

Něco za něco

Místopředseda TOP 09 již koncem května varoval, že pokud nebude dodržen schodek v maximální výši 105 miliard korun, odejde z vlády. V tomto duchu také navrhl koaličním partnerům státní rozpočet na příští rok.

Již na pondělní schůzce koaličních špiček ale prezentoval Kalousek i alternativu rozpočtu s deficitem 95 miliard. Podmínkou je však sjednocení obou sazeb DPH na 19 procent. Což opět nejvíce kritizují Věci veřejné, které se tváří jako středolevá strana akcentující ochranu sociálně slabších vrstev. Sjednocení DPH by zdražilo potraviny, hromadnou dopravu, kulturu a vodu.

Konec spekulací

S růstem DPH zato souhlasí premiér Petr Nečas. Možná proto, že naskočil na šířenou šeptandu, že Kalouskovi úředníci příští rok na daních nevyberou dostatek peněz pro snížení schodku na plánovanou úroveň 105 miliard. Na hrozbu nižšího výběru daní ovšem poukázalo i ministerstvo financí ve zprávě o plnění státního rozpočtu za první pololetí roku 2011. U daně z příjmů právnických osob, ale i daně z příjmů fyzických osob placené na základě přiznání upozorňuje, že plátci mohou uplatňovat ztráty z minulých let, kdy byla Česká republika zasažena recesí.

Pokud by Kalousek skutečně odstoupil, znamenalo by to konec současné koalice. V nové situaci – a po případném jednání s opozicí – by mohl vzniknout nový kabinet s podporou ČSSD. Sepsala by se rovněž nová koaliční dohoda bez razantních reforem a s pomalejším tempem snižování schodku veřejných rozpočtů. Ministr financí by se mohl stát premiérem. Ale dost už bylo spekulací...

Počet příspěvků: 3, poslední 23.7.2011 07:23 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.