Kalousek vítězí. Šéf státních hmotných rezerv stále není vybrán.

Je úplně jedno, co rozhodne vláda, vše stejně dopadne tak, jak si to původně přál Miroslav Kalousek.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ministr financí Miroslav Kalousek opět dokazuje, že jeho politické schopnosti ve vládě snad nikdo netrumfne. Dokumentuje to proces výběru předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

Již začátkem listopadu 2011 rezignoval (oficiálně ze zdravotních důvodů) na funkci předsedy Ladislav Zabo, který SSHR řídil od ledna 2007. Vláda na svém zasedání 16. listopadu tuto skutečnost akceptovala a zadala ministrovi financí a ministrovi průmyslu a obchodu, aby do konce roku společně našli pro tento post vhodnou osobu. Řízením SSHR, ústředního orgánu státní správy v oblastech hospodářských opatření pro krizové stavy a státních hmotných rezerv, byl dočasně pověřen současný místopředseda Tomáš Perutka, který je považován za člověka s vazbami na místopředsedu TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska. A zároveň se rozběhl zajímavý příběh.

Je úplně jedno, co rozhodne vláda

Podle původního plánu resortů průmyslu a financí měl Perutka Správu státních hmotných rezerv řídit až do konce března 2012. Ve vládě se však na toto téma odehrála velká diskuse. A kabinet nakonec pod tlakem ministrů, kteří jsou Kalouskovými odpůrci, rozhodl, že nový předseda musí být vybrán již do konce roku 2011. Jenže co se stalo? Nic.

Je konec února 2012 a nový předseda SSHR stále vybrán nebyl. Podle informací ČESKÉ POZICE se ministr průmyslu a obchodu zatím nedokázal dohodnout s resortem financí na vhodném kandidátovi. Z toho vyplývá poučení: Je úplně jedno, co rozhodne vláda, vše stejně dopadne tak, jak si to původně přál Kalousek.

Samozřejmě z toho nevyplývá, že předsedou se nutně stane Kalouskův kůň. Podle kuloárních informací je naopak favoritem kandidát ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby. Důležité však bylo, aby Perutka z nějakých důvodů SSHR řídil až do konce března. A tak se i stane.

Personální tance

Předsedu Správy státních hmotných rezerv jmenuje vláda na návrh ministerstva průmyslu a obchodu, tento resort však předtím musí získat souhlas ministerstva financí. Po loňských volbách, kdy na ministerstvo průmyslu a obchodu přišel Martin Kocourek, se pod tehdejším ředitelem Zabem začala otřásat židle. Kocourek se netajil tím, že si na dění v SSHR a na jeho obchody hodlá posvítit. Státním hmotným rezervám byly vytýkány problematické nákupy v řádu stamilionů korun. Na odchod Zaba sice Kocourek tlačil, jenže bez souhlasu ministra financí Kalouska, který šéfa správy až do poslední chvíle držel ve funkci, nebylo možné tento krok dotáhnout do konce.

Ad Ladislav Zabo

Proč Zabo (61) z  vysoké funkce odešel rok a půl před důchodem, je záhadou. Důvody budou zřejmě hlubší než zdravotní. ČESKÁ POZICE se pokusila Zaba kontaktovat, ale bývalý předseda SSHR telefon nebral. Faktem je, že o situaci v SSHR a o tom, zda Ladislav Zabo je správným člověkem na správném místě, loni několikrát jednala i Bezpečnostní rada státu. Skutečnosti, které projednávala, byly zřejmě tak závažné, že ministerstvo financí nakonec přestalo držet nad Zabem ochrannou ruku.

O odchodu Ladislava Zaba více v tomto článku. 

Ad Pavel Škvára

O tom, že kolem SSHR není něco v pořádku, svědčily i další loňské personální změny. Ministr průmyslu a obchodu Kocourek vyslal v červenci do SSHR na post místopředsedy svého člověka, právníka Pavla Škváru, který byl dříve náměstkem na ministerstvu dopravy a předtím šéfem kabinetu ministra spravedlnosti.

Škvára měl od Kocourka za úkol nastartovat zprůhlednění smluvních vztahů v hospodaření SSHR. Jenže podle informací ČESKÉ POZICE předseda Zabo a jeho lidé Škváru přehlíželi a prakticky ho k ničemu nepustili. Nedostal prý vůbec možnost a pravomoci očistné procesy dotáhnout do konce. Ve chvíli, kdy na ministerstvu zemědělství skončil Ivan Fuksa a na jeho místo nastoupil Petr Bendl, Škvára obdržel od nového šéfa zemědělství nabídku, zda by pro něj nechtěl pracovat. Pár dnů poté Škvára ze SSHR odešel a nyní působí na Bendlově ministerstvu (podle médií se má stát náměstkem ministra). „Nezlobte se, ale nerad bych záležitosti svého působení v SSHR komentoval,“ sdělil ČESKÉ POZICI Škvára.

Ad Tomáš Perutka

Nakonec se tedy k vedení správy dostal Perutka. Zastavme se i u jeho úřednického přestupu. Dříve než dostal místopředsednickou trafiku na SSHR byl dlouholetým ekonomickým náměstkem ministra obrany. Z tohoto postu ho však loni v září ministr Alexandr Vondra odvolal. Podle médií musel Perutka ministrovi vysvětlovat, zda se náhodou nedostal do střetu zájmů. Rodinný dům mu totiž stavěla firma podezřelá ze manipulování veřejných zakázek právě na ministerstvu obrany. Oficiálně však Vondra svůj krok zdůvodnil úsilím vytvořit na ministerstvu nový tým lidí.