Kalousek utnul dotace do Rathova kraje

Ministerstvo financí zastavilo certifikaci v Regionálním operačním programu Střední Čechy, na proplacení čekají žádosti za dvě miliardy korun.

Ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem (TOP 09) nalezlo nesrovnalosti v dalším operačním programu, z něhož se financují projekty, které mají sloužit k rozvoji regionů, podpoře podnikání a budování infrastruktury. Tentokrát se tak stalo v případě Regionálního operačního programu Střední Čechy, tedy v baště hejtmana Davida Ratha (ČSSD).

„Na základě prověřování jsme nalezli pochybení. Nevyhovovala pravidla při porušení rozpočtové kázně. Proto jsme zastavili certifikaci v Regionálním operačním programu Střední Čechy. V současné době jednáme s příslušnými orgány o nápravě,“ řekl ČESKÉ POZICI Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva financí.

Příslušným orgánem je v tomto případě Regionální rada Střední Čechy. „Při realizaci řady věcí ministerstvo financí ukládá, aby se něco změnilo. Nelíbil se jim systém mírných sankcí při porušení výběrových řízení. Slíbili jsme, že zpřísníme pokuty. Musí to ještě odsouhlasit výbor regionální rady, který se sejde 2. května,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Tomáš Novotný, ředitel Úřadu regionální rady. Ministerstvo do té doby nepodá do Bruselu žádost o proplacení projektů za dvě miliardy korun. Podle Novotného však nejde o zastavení certifikace (proplácení projektů).

Ministerstvo financí dle Haase trvá na tom, že byla zastavena certifikace. Jde přitom již o pátý operační program, u nějž hrozí, že se přísun desítek miliard korun eurodotací z Bruselu přinejmenším přeruší:

  • Operační program Životní prostředí – 121 miliard (tolik může ČR čerpat v období 2007 až 2013)
  • Operační program Průmysl a podnikání – 100 miliard
  • Regionální operační program Střední Čechy - 16 miliard
  • Regionální operační program Severozápad – 18 miliard
  • Regionální operační program Jihozápad – 15 miliard

Neznamená to však, že by se automaticky zastavil tok peněz z Evropské unie k příjemcům dotací. Financování projektů může být dočasně hrazeno ze státního rozpočtu.

Související článek: Ekologové i regiony mohou přijít o miliardy z eurodotací