Ceska Pozice

Kalousek pod palbou aneb Týden s hazardem

Tři zprávy „od automatů“: trestní oznámení na resort financí, vláda zasáhla ve sporu ombudsman-Kalousek a konec blikajícího vábení gamblerů.

Kdo po loňském „roku boje za větší regulaci hazardu“ nabyl dojmu, že se atraktivní předvolební a celospolečenské téma vyčerpá, šeredně se mýlil. (Jen připomeňme, že poslanci loni schválili obří novelu loterijního zákona a nové parametry zdanění hazardních firem, o čemž ČESKÁ POZICE průběžně informovala.)

Letos v únoru například Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) popsal mechanismus vyvádění stamilionů z hazardních firem, které místo na zákonem určené dobročinné účely skončily oklikou u hazardních provozovatelů. A podal trestní oznámení kvůli 300 takto odkloněných milionům, mimo jiné na společnosti Helvet Group a Merkur Casino, jak minulý týden zjistily Hospodářské noviny. To je sice ze strany FAÚ fajn, akorát nám stále vrtá hlavou, proč najednou taková aktivita, když na podezřelé odvody hazardních firem upozorňují média dlouhodobě, a dosud se nic nedělo...

Trestní oznámení na ministerstvo financí

Rozhodně se však v oblasti hazardu dělo dost během tohoto týdne. Začalo to v úterý, kdy trestní oznámení podala občanská sdružení Brnění a Občané proti hazardu. Tentokrát nikoli na hazardní provozovatele, ale na ministerstvo financí (MF), respektive úředníky odboru, který vydává hazardním firmám povolení. Důvod? „Úředníci mnoho let zneužívali své pravomoci a povolovali hazard protizákonně. V posledním půlroce odmítli rušit povolení pro automaty, které jsou v rozporu s vyhláškami obcí, přestože jim to přikázal Ústavní soud. Tím naplnili skutkovou podstatu trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ dočteme se na stránkách Brnění. Autoři trestního oznámení se soustřeďují zejména na problematiku povolování moderních hracích přístrojů, takzvaných videoloterijních terminálů.

Stručně řečeno, u klasických mechanických automatů s válci stanovoval do konce roku platný loterijní zákon maximální možné výše sázek a hodinových proher dle toho, kde byl takový automat umístěn (výše sázky se zvyšovala podle toho, zda automat stál v hospodě, herně, nebo v kasinu). U videoloterijních terminálů, které se od klasických přístrojů liší pouze tím, že se válce otáčejí na displeji a jednotlivé automaty jsou napojené na centrální loterijní systém provozovatele, tyto limity stanoveny nebyly a ministerstvo financí u nich povolovalo násobně vyšší sázky, aniž by jakkoli omezilo maximální možnou výši hodinové prohry. To v minulých letech vedlo ke strmému nárůstu obratu v segmentu videoloterijních terminálů na úkor klasických automatů (tomuto tématu jsme se věnovali například v článku Hazardní trh nepříjemně inovuje: vše pro výrobu patologických hráčů).

Ministerstvo financí dosud povolilo zhruba 70 tisíc hazardních přístrojů, u kterých dle autorů trestního oznámení porušilo ustanovení nejen o maximálních limitech na hru, ale i o délce povolení (zatímco klasické automaty byly povolovány pouze na rok, videoloterijní terminály až na deset let). Občanská sdružení rovněž obviňují MF z nerespektování rozhodnutí Ústavního soudu. Ten přikázal ve všech případech, kdy se nové typy hazardních přístrojů ocitnou v rozporu s vyhláškou obcí, zahájit takzvaná přezkumná řízení a povolení v případě kolize s vyhláškou vždy zrušit. „Ministerstvo ale v několika konkrétních případech prokazatelně řízení nezahájilo a obce či občany odbylo ve smyslu, že na to nemá čas, že mu to neumožňuje zákon, případně nezareagovalo vůbec. Jde o tyto obce: České Velenice, Brno, České Budějovice, Ondřejov, Náchod,“ uvádí Brnění na svých internetových stránkách.

Vláda zasahuje

Kvůli problematice povolování videoloterijních terminálů vede dlouhodobě spor s ministerstvem financí, respektive Miroslavem Kalouskem, i ombudsman Pavel Varvařovský. „Jsem přesvědčen, že ministerstvo financí svou rozhodovací praxí při povolování sázkových her provozovaných prostřednictvím takzvaných jiných technických herních zařízení obdobných klasickým výherním hracím přístrojům dlouhodobě porušovalo, a nadále porušuje, loterijní zákon,“ napsal mimo jiné ombudsman vládě.

Ministerstvo financí dle premiéra Nečase dlouhodobě nerespektovalo loterijní zákonVe středu se problémem zabýval kabinet Petra Nečase a uložil ministrovi financí změnit správní praxi při povolování hazardních přístrojů. „Jde o chybně povolené a povolované parametry takzvaných jiných technických herních zařízení (videoloterijní terminály či elektromechanické rulety – pozn. red.). Týká se dlouhodobé nezákonné rozhodovací praxe spočívající v nerespektování loterijního zákona a rovněž obecně závazných vyhlášek obcí přijatých za účelem regulace hazardu,“ uvedl jednoznačně premiér Petr Nečas po jednání vlády. Ministerstvo financí proto musí bezodkladně posoudit případy oznámených kolizí vydaných povolení s obecně závaznými vyhláškami a rozhodnout o případném zrušení povolení.

Ombudsman uspěl jen zčásti. Jeho námitku týkající se maximálních sázek a hodinových proher kvůli rozdílnému názoru MF vláda neuznala. Podle ochránce práv Kalouskův resort nerespektoval zákon, když u videoloterijních terminálů povoloval maximální sázku tisíc korun místo dvou, pěti či 50 korun, jak stanovoval do konce roku loterijní zákon pro mechanické hrací přístroje. Ministerstvo financí nadále obhajuje tuto praxi tím, že by státu hrozily arbitráže s velkými finančními riziky.

Sundáme blikající reklamy!

Pozadu nezůstali tento týden ani provozovatelé hracích přístrojů. Dvě klíčové asociace hazardních firem, Unie herního průmyslu ČR (UHP ČR) a Unie asociací (UNASO), ve středu oznámily podepsání deklarace o spojení a spolupráci. UNASO-UHP sdružující velké výrobce a provozovatele automatů v Česku se má stát „silným a čitelným partnerem pro politiky a veřejnost“. Programem sdružení má být prosazení společenské odpovědnosti všech provozovatelů sázkových her v Česku.

Kromě odstranění agresivní reklamyze všech heren a kasin v městských centrech v zemi bude UNASO-UHP dle své tiskové zprávy prosazovat i další opatření: instalaci kamerových systémů se záznamem či zákaz zlevněného alkoholu a jiných podobných „benefitů“ ke hře v herně či kasinu. „Jde o spolehlivá opatření k prevenci gamblerství, kriminálních aktivit v hernách a rušení nočního klidu, která se již osvědčila v řadě českých měst,“ uvedl mluvčí nové asociace Andrej Čírtek. UNASO-UHP rovněž prosazuje, aby všechny druhy elektronických sázkových zařízení nejen v kasinech, ale i v hernách byly pod on-line kontrolou finančních úřadů.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.