Kalousek nevyužil brejkbol

Ministr financí dostal příležitost prezentovat se i jako kreativní národohospodář, který chce nastartovat ekonomiku. Ale nevyužil ji.

Ministr financí Miroslav Kalousek by nemusel být jen poslem špatných zpráv o zvyšování daní a utahovaní opasků. V pátečních Hospodářských novinách dostal příležitost prezentovat se i jako kreativní národohospodář, jemuž leží na srdci výkon české ekonomiky. Upřímně řečeno ji ale příliš nevyužil.

Na dotaz redaktorů, co bude následovat po oznámení rozpočtových úspor, ministr odpověděl stručně: „Připravujeme balíček impulsů, které mohou částečně pomoci nastartovat například export.“ Konkrétnější být nechtěl, doplnil jen, že na balíčku, jehož obsah bude zveřejněn do měsíce, pracují ministerstva průmyslu, pro místní rozvoj, dopravy a financí.

Kalouskovo vyjádření přichází shodou okolností jediný den poté, co ČESKÁ POZICE publikovala komentář o tom, že vláda Petra Nečase by se neměla soustředit jen šetření, ale měla by se pokusit vytvořit i „skvělý investiční plán pro tuto zemi“. „Doufáme, že ve vymýšlení prorůstových nápadů předseda ODS nepřenechá iniciativu svému politickému sokovi Miroslavu Kalouskovi z TOP 09… Nyní je řada na Nečasovi, aby byl o kousek napřed on,“ napsal ve svém komentáři šéfredaktor István Léko.

A co čert nechtěl, titulky pátečních médií, která převzala noční monitoring tisku z agentury ČTK, hlásí: „Kalousek: Vláda chystá balíček prorůstových opatření“. Že by tedy ministr financí opět prokázal svůj politický talent a převzal jako první iniciativu, za níž by se daly získat předvolební bodíky? Ani náhodou.

O tom, že po úsporných opatřeních přijde na řadu aktivní hospodářská politika, hovořil již koncem února po poradě ekonomických ministrů i sám premiér Nečas. Jenže měl tehdy smůlu: vedle zatraceně konkrétních kroků typu zvyšování daní a pomalejší valorizace důchodů zněla jeho slova o prorůstových opatřeních zcela nezřetelně a abstraktně. Není proto divu, že se jim dostalo prostoru až někde v pátém odstavci novinové zprávy.

Dnes se zdá, že už má Nečas alespoň rámcovou představu, jak by vláda měla ekonomiku rozhýbat, když ji vláda na druhé straně neúnavně prostřednictvím úspor dusí. Na dotaz novinářů z HN zmínil pět pilířů, na nichž by prorůstové impulsy měly vzniknout:

  1. efektivnější čerpání fondů EU;
  2. snížení administrativní zátěže pro podnikání;
  3. podpora exportu;
  4. podpora inovací;
  5. mobilizace státních aktiv.

Nutno dodat, že tak obecný nástin bude třeba ještě značně vypilovat a zpřesnit, neboť až na poslední pilíř spočívající ve využití peněz státních podniků nejde o nic nového, natož převratného. Polehčující okolností budiž, že zázračný recept na ekonomický boom zatím neobjevila žádná vláda na světě. Ale pozor pane premiére, aby znovu nepřevzal iniciativu zdatný rétor Kalousek!

Počet příspěvků: 3, poslední 14.4.2012 05:44 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.