Ceska Pozice

Kalousek má pravdu, na obraně se ztratilo víc než 1,5 miliardy

Dle ministra financí Miroslava Kalouska by audit o ztrátách ministerstva obrany kvůli prostředníkům obchodů v seriozní diskusi neobstál.

Martin Shabu 7.8.2012

Ministerstvo obrany si nechalo zpracovat audit, z něhož vyplývá, že prostředníci vojenských obchodů v letech 2004 až 2010 připravili resort o 1,5 miliardy korun. Informace je obsažena v materiálu o dvouletém vládnutí kabinetu Petra Nečase. Obrana se chlubí, že díky novele zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem z loňského roku, jež zrušila praxi s prostředníky, může nakupovat vojenskou techniku napřímo, rozuměj levněji. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který obchody přes prostředníky vždy hájil (a podle Kalouska se zákonu o zahraničním obchodu se speciálem přezdívalo „lex Kalousek“) je částka nesmyslná. „V seriózní diskusi by tato kalkulace nemohla obstát,“ uvedl v ČT Kalousek.

Zda se Kalouskovi zdá částka nesmyslně nízká, nesmyslně vysoká, nebo zda se mu zdá nesmyslné ji vyčíslovat, nebylo z televizního vyjádření jasné. Ani ČESKÉ POZICI však nepřipadá výpočet auditorů realistický. Neznáme sice zcela přesně metodiku, dle níž auditoři postupovali, víme však, že předpokládali marži prostředníků okolo deseti procent, jak uvedl ministr obrany Alexandr Vondra.

Jen v letech 2004 až 2007, tedy pouze v části zkoumaného období, ministerstvo obrany podle dříve uvedených zpráv nakoupilo výzbroj za 14 miliard korun. Desetiprocentní marže prostředníků by tedy jen za tyto obchody představovala částku 1,4 miliardy.

Jenže v této naší kalkulaci chybí pozdější transakce:

Miroslav Kalousek tedy může být blízko pravdě, pokud připustíme, že desetiprocentní marže, s níž dle Vondry počítali auditoři, paušálně nesedí. Jenže my bychom rádi opustili audit a počítali dál, respektive se domýšleli: o kolik stát dohromady přišel v letech 2004 - 2010 při tehdy zavedené praxi armádních nákupů? Co takhle připočítat jisté vícenáklady? Jen namátkou: 

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.