Kalousek má pravdu, na obraně se ztratilo víc než 1,5 miliardy

Dle ministra financí Miroslava Kalouska by audit o ztrátách ministerstva obrany kvůli prostředníkům obchodů v seriozní diskusi neobstál.

Martin Shabu 7.8.2012

Ministerstvo obrany si nechalo zpracovat audit, z něhož vyplývá, že prostředníci vojenských obchodů v letech 2004 až 2010 připravili resort o 1,5 miliardy korun. Informace je obsažena v materiálu o dvouletém vládnutí kabinetu Petra Nečase. Obrana se chlubí, že díky novele zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem z loňského roku, jež zrušila praxi s prostředníky, může nakupovat vojenskou techniku napřímo, rozuměj levněji. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který obchody přes prostředníky vždy hájil (a podle Kalouska se zákonu o zahraničním obchodu se speciálem přezdívalo „lex Kalousek“) je částka nesmyslná. „V seriózní diskusi by tato kalkulace nemohla obstát,“ uvedl v ČT Kalousek.

Zda se Kalouskovi zdá částka nesmyslně nízká, nesmyslně vysoká, nebo zda se mu zdá nesmyslné ji vyčíslovat, nebylo z televizního vyjádření jasné. Ani ČESKÉ POZICI však nepřipadá výpočet auditorů realistický. Neznáme sice zcela přesně metodiku, dle níž auditoři postupovali, víme však, že předpokládali marži prostředníků okolo deseti procent, jak uvedl ministr obrany Alexandr Vondra.

Jen v letech 2004 až 2007, tedy pouze v části zkoumaného období, ministerstvo obrany podle dříve uvedených zpráv nakoupilo výzbroj za 14 miliard korun. Desetiprocentní marže prostředníků by tedy jen za tyto obchody představovala částku 1,4 miliardy.

Jenže v této naší kalkulaci chybí pozdější transakce:

  • Nákup letadel Casa z roku 2009 za 3,5 miliardy korun. Tento obchod zprostředkovala společnost Omnipol, kde majoritu drží synové jejího bývalého šéfa Richarda Hávy. Podle Respektu na transakci Omnipol vydělal 890 milionů, sama firma hovoří o zisku v řádu jednotek procent.
  • V roce 2008 uskutečnil též nákup devatenácti obrněnců Dingo za více než 600 milionů korun, jejž zprostředkovala společnost MPI Group. Tuto firmu zase vlastní Michal Smrž, zbrojař a přítel exministra obrany Martina Bartáka.
  • A v roce 2009 nakoupila obrana 90 obrněnců Iveco přes firmu Praga-Export za 3,6 miliardy korun.

Miroslav Kalousek tedy může být blízko pravdě, pokud připustíme, že desetiprocentní marže, s níž dle Vondry počítali auditoři, paušálně nesedí. Jenže my bychom rádi opustili audit a počítali dál, respektive se domýšleli: o kolik stát dohromady přišel v letech 2004 - 2010 při tehdy zavedené praxi armádních nákupů? Co takhle připočítat jisté vícenáklady? Jen namátkou: 

  • V případu Casa policie vyčíslila předražení zakázky na 658 milionů korun a stíhá kvůli ní exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) a jednoho jejího podřízeného. Dle propočtů ČESKÉ POZICE Česko v podstatě za cenu čtyř letadel získalo stroje tři.
  • Co se týká obrněnců Dingo, dle médií kupříkladu rakouská armáda stroje pořídila o polovinu levněji.
  • Vzpomeňme také na svědectví zbrojaře Stephana Szücse. Zastupoval při jednáních s Českem rakouskou společnost Steyer, jež armádě prodala kolové obrněnce Pandur. Szücs loni před vyšetřovateli uvedl, že si bývalý poradce expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík řekl o částku 480 milionů korun za pokračování projektu.

Počet příspěvků: 2, poslední 8.8.2012 07:19 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.