Ceska Pozice

Kalousek chce využít blížící se krizi ke zvýšení DPH

Scénář z roku 2008 se opakuje: ministr financí ví, že ekonomika na tom bude hůř, přesto na navrženém státním rozpočtu nehodlá nic měnit.

Současná dluhová krize eurozóny hraje do karet ministru financí Miroslavu Kalouskovi a jeho plánu na sjednocení sazeb DPH na 19 procentech místo sněmovnou schválených 17,5 procenta. V rozhovoru pro páteční Lidové noviny uvedl, že se nynější finanční problémy stejně jako v roce 2008 nejspíš prohloubí do krize reálné ekonomiky. To bude znamenat horší výkon ekonomiky a tím pádem nižší příjmy státního rozpočtu. „Strašně stojím o to, aby se vláda v takové situaci vrátila k plánu sjednotit už od příštího roku DPH na 19 procentech, s výjimkami pro léky, knihy a noviny,“ připomněl Kalousek svůj dřívější úmysl, pro který mu však v koalici dosud schází souhlas Věcí veřejných.

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok, který je nyní na cestě do Poslanecké sněmovny, počítá s růstem ekonomiky o 2,5 procenta, z čehož vychází i plánovaný schodek 105 miliard korun. „Už teď ale vím, že na tom budeme hůř. Ale nevím o kolik,“ přiznává Kalousek a vypočítává: „Kdyby byl hospodářský růst řekněme 1,5 procenta, budeme muset ušetřit nebo získat navíc nějakých 7 až 12 miliard.“ Řešením je podle něj právě růst DPH na 19 procent již od příštího roku. „Je to cesta, jak zaručit stabilitu veřejných financí i v čase krize a zároveň nepodlomit konkurenceschopnost země,“ myslí si ministr financí.

V současné době se nicméně počítá s tím, že nižší sazba DPH stoupne od příštího roku na 14 procent a od roku 2013 se obě sazby setkají na 17,5 procenta. Sjednocení až na 19 procentech má podporu premiéra Petra Nečase, Vít Bárta z VV s ním však nesouhlasí. Začal už tedy Kalousek vyjednávat podporu svému návrhu i s ním? „Já jsem opravdu přesvědčen, že ten člověk netuší, co si doopravdy myslí,“ opřel se do názorových obratů svého koaličního partnera.

Ministr financí se vyjádřil i k dalším aktuálním tématům. Přinášíme výtah těch nejzajímavějších:

O církevních restitucích

„Všichni jsme vedli vážnou diskusi se zástupci sedmnácti církví a náboženských společností, nosili jsme části dohody do svých politických stran a tam jsme získávali mandáty. Když jsme to podepisovali, nás šest za vládní koalici a těch 17 ctihodných pánů arcibiskupů, synodních seniorů a představitelů náboženské obce, tak tam určitě nebyly pod čarou žádné podmínky typu: my vám jako vládnoucí síla v České republice slibujeme tuto dohodu, nicméně za předpokladu, že Dobeš dostane víc na dopravu, druhý Dobeš dostane víc na školství a Vítek nebude stíhán. Takovou dohodu my jsme neuzavřeli. My jsme uzavřeli poctivou dohodu mezi vládnoucí koalicí a církvemi.“

O rozpočtovém určení daní, které přidává peníze menším obcím na úkor velkých měst:

O tom, proč ustoupil od zpoplatnění emisních povolenek:

„Měl jsem dvě možnosti, buď se nechat čestně přehlasovat, nebo alespoň trvat na tom, že se plně nevyužije výjimka na zavedení uhlíkové daně. Není pravda, že uhlíkovou daň budou platit jen domácnosti a drobní podnikatelé. Dopadne i na velké teplárny, které spalují uhlí. To má logiku. Dáme bezplatně emisní povolenky velkým energetickým firmám, které výměnou za ně udělají ekologické investice za 148 miliard. To je argument. Stále se domnívám, že jsou nemravně veřejně podporovány, ale zůstal jsem s tím názorem osamocen. Proto jsem usiloval také o to, aby ke stejnému ekologickému chování byla motivována lokální topeniště.“

O prosazování zájmu státu v ČEZ:

„TOP 09 tady existuje od roku 2009. Zatímco dva parťáci ODS a ČSSD, kteří si hrají na soupeře, ale v rámci velkých peněz to budou vždycky velcí kámoši, se už v roce 2007 dohodli, že v energetice mají společné zájmy. Jsou to parťáci, ať už mluví o atomové energii, nebo o těžebních limitech. V zásadě je to jedna strana, protože je řízena jednou zájmovou skupinou. Obě dvě tyhle strany už dávno ztratily schopnost se jí vzepřít. Řekl bych, že je to energetická lobby.“

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.