Kalousek a Gazdík vyzvali ministra Vondru k odstoupení

Ministr obrany se přihlásil k spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření v kauze ProMoPro, důkazy o předražení zakázky stále chybí.

Předseda klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík předtím, než Poslanecká sněmovna zamítla návrh na svolání mimořádné schůze, požádal ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), aby odstoupil a zachoval tím důvěryhodnost vlády. Poté vyzval Vondru k rezignaci i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09): „Má-li ministr Vondra jen trochu cti v sobě, podá rezignaci ještě dnes. Pokud tuto čest nenalezne, budeme spoléhat na čest pana premiéra.“ Předseda Věcí veřejných Radek John vyzval ODS, aby věc vyřešila, jinak o tom hodlá jednat opět na úrovni koaličních špiček K9.

Na výzvu Miroslava Kalouska velmi ostře reagoval z Bruselu premiér Petr Nečas: "Nemyslím si, že pan ministr financí, je v situaci, aby mohl navrhovat demisi jiného ministra. Je prostě jedním ze čtrnácti ministrů a měl by se v prvé řadě věnovat svému rezortu."

Vondra již několik měsíců čelí obviněním, že zakázky na audiovizuální služby během českého předsednictví EU uzavřené s firmou ProMoPro byly předražené.

Ještě před vystoupením Gazdíka a Kalouska se Alexandr Vondra se přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při českém předsednictví EU, které měl jako tehdejší místopředseda vlády na starosti. Přiznal, že měl celkový přehled a detaily neřešil. Omluvil se, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit. Zároveň zpochybnil podezření o předražení zakázky na audiovizuální služby s firmou ProMoPro, pro jehož potvrzení se prý nepodařilo najít důkazy.

Vondra doufá, že „vyšetřování bude nestandardní“ – tedy bez jeho ovlivňování a úniků informací z vyšetřovacích spisů.

Bohužel jsme svědky silných výzev, aniž by pro ně existovala reálná opora. Konkrétní důkazy, že byla zakázka pro ProMoPro skutečně předražená, totiž stále nikdo nepředložil.

Články o kauze ProMoPro: