Kaddáfí sedí na miliardách v hotovosti

Libyjského vůdce netrápí zmrazené účty v zahraničí. V Tripolisu má desítky miliard v hotovosti, z nichž platí žoldáky a politické spojence.

Muammar Kaddáfí má k dispozici „desítky miliard“ dolarů v hotovosti ukryté v Tripolisu. To mu umožňuje financovat bitvu proti povstalcům navzdory mezinárodním sankcím a zmrazení libyjských či přímo Kaddáffího aktiv v zahraničí.

Podle listu The New York Times, který se odvolává na americké i zahraniční příslušníky tajných služeb, má plukovník Kaddáfí „cash“ složený z amerických dolarů, libyjských dinárů a dalších cizích měn uložený v libyjské centrální bance a dalších bankách v Tripolisu.  

Kaddáfí má v Libyi přístup „pravděpodobně k desítkám miliard dolarů“, tvrdí nejmenovaný americký zpravodajec. A ty bohatě vystačí k tomu, aby zaplatil svým jednotkám, africkým žoldákům i politickým nohsledům.

Podle zdroje Timesů z blízkými vazbami na libyjskou vládu si režim najal tři až čtyři tisíce žoldáků ze subsaharské Afriky, převážně z Mali, Nigeru a Súdánu,  kterým platí jim tisíc dolarů denně.

Dle téhož zdroje Kaddáfí peněžní rezervy shromažďoval již od roku 2004, kdy Západ začal rušit sankce proti Libyi. Pravděpodobně z obavy, že by mohly být v budoucnu znovu zavedeny. Naopak Kenneth Barden, právník specializující se na blízkovýchodní finance, se domnívá, že si diktátor „stáhl“ do Libye finanční zdroje těsně před vypuknutím nepokojů.

„Kaddáfí má tajná konta a dostatečné sumy peněz, aby si zajistil bezpečnost i v případě, že se svět kolem pro něj ,uzavře‘,“ je přesvědčen David Aufhauser, vysoký úředník ministerstva financí za vlády George W. Bushe.

Současná americká administrativa zmrazila na konci února libyjská aktiva v hodnotě nejméně 30 miliard dolarů. Podobné sankce vyhlásily i OSN a Evropská unie.