Kabinet ministryně obrany povede jeho ředitel z éry Martina Bartáka

Aktualizováno. Karolína Peake jmenovala tři důležité úředníky. Do čela ministerského kabinetu na obraně se vrací Aleš Klepek.

Aktualizováno. Nová ministryně obrany Karolína Peake v pátek navečer jmenovala tři důležité úředníky svého resortu. Ředitelem kabinetu se stal Aleš Klepek, armádní nákupy bude mít na starost Jaroslav Štrupl, šéfem poradců je Pavel Kotrba.

Aleš Klepek na ministerstvu obrany zastával tentýž post v době ministrování Martina Bartáka, který od loňska čelí obvinění v kauze nákupu armádních tatrovek. Klepka v listopadu 2010 z funkce odvolal předchůdce Karolíny Peake Alexandr Vondra. Ve staronové funkci Klepek nahradil Františka Šulce.

V 90. letech Klepek působil jako voják z povolání. Na počátku nového tisíciletí pracoval v zahraničním odboru ministerstva obrany. Po odchodu z resortu přešel na Úřad vlády, kde zastával post zástupce ředitele kabinetu premiéra, jemuž šéfuje Nečasova pravá ruka Jana Nagyová. V červenci 2011 vyslal premiér Klepka do dozorčí rady ČEZ. Odtamtud však Klepek po třech měsících na vlastní žádost odešel. Poslední rok a půl je dle informací ČESKÉ POZICE na mateřské dovolené.

Dle informací redakce od blízkého spolupracovníka premiéra chápe Nečasovo okolí nominaci Klepka jako „šílenou provokaci“Jeho návrat na obranu dle důvěryhodného zdroje redakce mohl souviset se snahou uklidnit napjaté vztahy mezi Nečasem a Peake po odvolání prvního náměstka Vlastimila Picka (kdo bude jeho nástupcem, nebylo v pátek jasné, Peake ho chce nejprve konzultovat s koaličními partnery). Během pátečního večera jsme se snažili zjistit detaily ohledně Klepkova jmenování, včetně například důvodu jeho odchodu z Úřadu vlády. Šéfka Nečasova kabinetu Nagyová však na dotaz redakce neodpověděla a Nečasův mluvčí Michal Schuster ČESKÉ POZICI řekl, že v pátek po 18. hodině už na úřadě nikoho nesežene, aby zjistil podrobnosti pracovního angažmá Klepka na Úřadu vlády.

V sobotu bylo jasněji. Dle informací redakce od blízkého spolupracovníka premiéra, jenž si však nepřál být jmenován, chápe Nečasovo okolí nominaci Klepka jako „šílenou provokaci“.

Jaroslav Štrupl v čele Národního úřadu pro vyzbrojování nahradil ve čtvrtek odvolaného Pavla Bulanta. V jeho gesci budou armádní akvizice.

Pavel Kotrba se stal novým vedoucím oddělení poradců. Peake si ho přivedla na obranu z Úřadu vlády, kde zastával funkci ředitele jejího vicepremiérského kabinetu. (Více se o Kotrbovi dozvíte v článku ČESKÉ POZICE Strmá kariéra studenta Pavla Kotrby, nyní po boku Karolíny Peake.)

Karolíně Peake zbývá vysvětlit jednu otázku: Okamžitě po nástupu do čela obrany tvrdila, že chce resort obrany zcivilňovat. Jenže Klepek a Štrupl jsou oba bývalí armádní důstojníci, Štrupl navíc z armády odešel teprve před pár týdny.