K Rejžkovu samovznícení nad policejním náměstkem Kuželem

Může být policista, jenž v mládí působil v útvaru sledování StB, vysokým policejním funkcionářem? 

V publicistovi Janu Rejžkovi zase jednou chytly saze. Ve své pravidelné rubrice ve čtvrtečních Lidových novinách veřejně požádal nového náměstka policejního prezidenta Tomáše Kužela, aby okamžitě odešel z úřadu, kam prý morálně nepatří, a našel si práci jako jeho četní bývalí esenbáčtí kolegové kdesi u soukromé firmy, kde by si podle Rejžkova přesvědčení určitě vydělal víc.

Důvodem Rejžkova principiálního rozhořčení je skutečnost, že Kužel sloužil na sklonku bývalého režimu na útvaru sledování StB. Rejžek doslova píše o „ubožákovi, který se ve čtyřiadvaceti letech rozhodl naplnit život prací u IV. správy SNB, jež spadala pod StB a zabývala se sledováním tzv. nepřátel.“

Rejžek vášnivě zpochybňuje rozhodnutí policejního prezidenta i Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Píše, že „Červíček opakuje tehdejší železničářův (rozuměj: Grossův) trapný kolovrátek o nepostradatelných profících.“ A skutečnost, že NBÚ vydal Kuželovi prověrku na stupeň tajné, glosuje tak, že by se nedivil, „kdyby vlídný ředitel NBÚ Jiří Lang přehodnotil in memoriam i kvality prokurátora Josefa Urválka.“

Rejžek se pak vyznává z toho, že „nevidí jediný důvod, proč by se kterýkoliv představitel někdejších represivních složek měl třiadvacet let po revoluci vracet na ministerstvo vnitra a na takový flek. To, že tam vůbec leze, svědčí o jeho drzosti a nedostatečné duševní průpravě.“

Tato Rejžkova expresivní vyjádření je nutno vybalancovat několika poznámkami.

Nejprve jedno srovnání. Rejžek proslul mimo jiné chvályhodnou angažovaností proti chucpe-senátorovi Jaromíru Štětinovi, který lže i přesto, že existují faksimile úředního záznamu o jeho výslechu, v němž udal několik jmen svých spolupracovníků, o nichž se domníval, že mohli na pracoviště přinést průpis prohlášení Charty 77. Krom toho téhož dne vlastoručně napsal a podepsal prohlášení: „Jako čsl. státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí.“ Jestliže takový „morální gigant“ chce „debolševizovat“ společnost, je morální rozhořčení velmi na místě.

Policista Kužel nemíní moralizovat, ale chytat lumpy. Co se týká jeho minulosti, nic nezatlouká.

Oproti tomu policista Kužel nemíní moralizovat, ale chytat lumpy. Co se týká jeho minulosti, nic nezatlouká. K tomu je potřeba dodat, že útvar sledování StB o sledovaných „objektech“ věděl jen to nejnutnější. Když to řeknu velmi jedovatě, leckdy ani nevěděl, koho vlastně sleduje, jestli je to „nepřítel režimu“ nebo lump, který zaslouží být sledován za jakéhokoli režimu. Dobrý sledovač je prostě dobrý řemeslník, a pro stát je vždy výhodné, když má takto vycvičené lidi pod svou kontrolou, než když je vyžene – naštvané, tedy dobře motivované – do privátu, kde s velkou pravděpodobností mohou působit státu velké vrásky.

Zcela evidentní úlet se samovznětlivému Rejžkovi přihodil, když posadil ředitele BIS Jiřího Langa na post ředitele NBÚ. (Pokud to ovšem není, připusťme, intuice jurodivého Rejžka. Nebo snad, proboha, když už je tím Štětinou označeným placeným agentem BIS, nedisponuje snad Rejžek nějakými super tajnými informacemi?)

Kritika z kádrováckých pozic je nesporně jednou z příčin blbých nálad ve společnosti

Jen tak mimochodem Kužel se na ministerstvo vnitra „nevrátil“, jak píše unáhleně Rejžek, protože tam nikdy nebyl, a „nevrací“ se ani do rezortu, neboť z něj nikdy neodešel, celou dobu sloužil státu. Nelíbí-li se mu, ať ho Rejžek zkritizuje z odborného hlediska, a dá-li si záležet, a bude-li o čem, může to být i všeobecně prospěšná kritika!

Kritika z kádrováckých pozic je však velmi kontraproduktivní a je nesporně jednou z příčin blbých nálad ve společnosti. Dvacet let po Vítězném únoru přišlo Pražské jaro – a my jsme se dvacet tři let od listopadu 1989 ještě ani nepřestali lustrovat! Není naopak právě toto morálně povážlivé?

Martin Cabejšek A proč by měl být StB-ák policistou? ... 22:24 13.9.2012

Počet příspěvků: 17, poslední 22.9.2012 08:36 Zobrazuji posledních 17 příspěvků.