Jsou Kalousek a Zeman totálně nekompetentní, nebo nestydatě lžou?

Komentátor Jan Schneider glosuje vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska a prezidentského kandidáta Miloše Zemana.

Ministr financí Miroslav Kalousek a prezidentský kandidát Miloš Zeman se v uplynulých dnech dopustili v televizních debatách vyjádření, nad nimiž se pozastavuje komentátor ČESKÉ POZICE Jan Schneider.

Deviantní vztahy ve vládě

Ministr financí Miroslav Kalousek v diskusním pořadu České televize tvrdil, že se advokátka Hana Marvanová mýlí, když z Ústavy činí vládu odpovědnou amnestii. Kalousek tvrdil, že vláda je zodpovědná pouze za provedení amnestie, protože vláda ve sboru nemůže být odpovědná za rozhodnutí prezidenta, které nezná.

Ústava však nepřihlíží k možným deviantním vztahům ve vládě, jako jsou v této, když premiér nesdělí vládě, že hodlá kontrasignovat rozhodnutí prezidenta. Ústava v čl. 63/1j přiznává prezidentovi právo udělovat amnestii, s tím, že podle článku 63/3 toto rozhodnutí prezidenta vyžaduje k platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. Proto čl. 64 Ústavy praví, že „za rozhodnutí prezidenta republiky, které vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, odpovídá vláda“.

To ve výsledku znamená, že Kalousek je buď totálně nekompetentní, nebo nestydatě lže. Každopádně by neměl v normální vládě co pohledávat. Otázkou však je, zda tato vláda je normální.

Tangofilní železná lady?

Miloš Zeman v předvolební debatě na Prima Family uvedl, jak referoval server Novinky.cz, „že na současné české politické scéně není žena, kterou by měl rád. Dodal, že se mu líbila Železná lady Margaret Thatcherová. A to kvůli válce o Falklandy mezi Británií a Argentinou. Podle Zemana totiž v důsledku prohry v Argentině padla diktatura a lidé mohli začít tancovat dosud zakázané tango“.

Podle rodinného příslušníka českého diplomata, který strávil v Argentině čtyři roky, „nikdo, kdo žil v Argentině, si nepamatuje na to, že by tango bylo zakázáno“. Vědomosti o zahraničí Miloše Zemana, kandidáta na prezidenta, atakují rovinu legend a mýtů. Započalo to fabulací na téma „pražské stopy“, která měla svědčit o zapojení Iráku do útoku na newyorská „dvojčata“ (9/11), pokračuje to zhoršující se chorobnou islamofobií, a končí fabulací na téma tangofilní železné lady. To znamená, že Zeman je buď totálně nekompetentní, nebo nestydatě lže.