Jsme národní konzervativci. Nepřijmeme z ciziny ani korunu.

Potomek druhého polistopadového prezidenta před nedávnem oznámil start nového politického hnutí Trikolóra. V rozhovoru líčí, s kým chce v budoucnu spolupracovat a od koho hodlá získávat finance na provoz strany.

Martin Shabu 2.7.2019

Václav Klaus mladší. foto:  Petr Topič, MAFRA

Václav Klaus mladší.

Smyslem politiky je vládnout. Nebudu proto útočit na nikoho z ostatních stran. Takřka s každou máme část programu dost podobnou, říká v rozhovoru Václav Klaus junior.

LIDOVÉ NOVINY: Ve sněmovně je aktuálně devět politických stran. Opravdu si myslíte, že je v Česku prostor pro další stranu či hnutí?

KLAUS: Náš program ostatní strany stoprocentně neobsahují. V té příští sněmovně však bude stran méně.

LIDOVÉ NOVINY: Z čeho usuzujete?

KLAUS: Myslím si to na základě nálad veřejnosti, průzkumů a soudím i z toho, jak se některé strany chtějí spojovat. Mnoho z nich se tlačí do liberálního středu. Odkrývají nám obrovský prostor.

LIDOVÉ NOVINY: Co vám ukazují vaše vlastní průzkumy?

KLAUS: Hotový máme jeden vlastní průzkum. Upřímně však říkám, že jsme se ještě neradili, jestli ho použijeme pouze pro případné donátory, anebo ho i zveřejníme. Nemohu to proto nyní komentovat.

LIDOVÉ NOVINY: Máte představu, jak by Trikolóra dopadla, kdyby byly volby zítra?

KLAUS: Subjekt hájící národní konzervativní hodnoty má relativně volný prostor a přitáhne voliče.

LIDOVÉ NOVINY: Dovedete si představit spolupráci s vládním hnutím ANO?

Když se budeme bavit o snižování daní, shodnu se s kolegy Vojtěchem Munzarem a Janem Skopečkem ze zadních lavic ODS. Když půjde o to, aby ČR získala zpět ztracenou suverenitu, tak se shodnu s Radimem Fialou a lidmi z SPD.

KLAUS: Když jsem byl ve školském výboru, s racionálními poslanci hnutí ANO jsem spolupracoval. Je mezi nimi řada bývalých členů ODS, je jich snad i víc, než má nyní poslanecký klub ODS. Část hnutí ANO určitě tvoří lidé, kteří vidí svět klidně a racionálně. Pro nás je hlavní prosadit program. Budeme-li se bavit o školství a zrušení inkluze, tak to budeme chtít prosadit s kýmkoliv z 200 poslanců ve sněmovně. Smyslem politiky je vládnout. Nebudu proto útočit na nikoho z ostatních stran. Takřka s každou máme část programu dost podobnou. Když se budeme bavit o snižování daní, shodnu se s kolegy Vojtěchem Munzarem a Janem Skopečkem ze zadních lavic ODS. Když půjde o to, aby ČR získala zpět ztracenou suverenitu, tak se shodnu s Radimem Fialou a lidmi z SPD.

LIDOVÉ NOVINY: Existuje spekulace, že vám premiér Andrej Babiš nabídl, abyste se stal ministrem školství. Je to pravda?

KLAUS: Není to pravda.

LIDOVÉ NOVINY: A kdyby vám to nabídl?

KLAUS: Člověk musí být trochu racionální a loajální. Kandidoval jsem za jinou stranu. Bylo proto vyloučené, abych se o něčem takovém s někým bavil. Vyloučili mě z ODS a nyní jsem nezařazený poslanec. Po příštích volbách doufám, že získám mandát od voličů a učitelů, abych se o takovou pozici ucházel.

LIDOVÉ NOVINY: Říkáte, že „přišel čas vrátit tuto zemi lidem, kteří pracují, platí daně, vychovávají děti“. Cítíte se být někým okraden?

KLAUS: Ten systém je složitý. Osmapadesát procent zákonů přejímáme z EU. Právní puristé křičí, že to trochu ovlivnit můžeme. Máme strašně složitou strukturu státu a krajů. Dochází k tomu, že i když lidé projeví své názory ve volbách, tak se nic nezmění. Typicky je to inkluze. Politická debata proběhla. Lidé si udělali názor a paní ministryně Kateřina Valachová z ČSSD málem vyhnala nejstarší politickou stranu ze sněmovny. Pak přišel ministr za hnutí ANO a nestalo se v jádru nic. To společnost ničí. Jsem pro jednoduchou správu státu.

LIDOVÉ NOVINY: Tady jste smíchal několik věcí. Brusel nám nenakázal přijmout inkluzi, a navíc v takovéto podobě.

KLAUS: V takové podobě ne, ale rozhodnutí evropského soudu to nastartovalo. Poté, co to ministr školství Josef Dobeš pozastavil, tak na nás skočili z jiné strany. Určitě je to složitější.

LIDOVÉ NOVINY: Brusel nás také nenutil vybudovat kraje.

Podnikatelé nepotřebují dotace. Potřebují, aby jim stát dal pokoj a choval se k nim slušně a spíše než zloděje na daních v nich viděl někoho, kdo zemi posouvá.

KLAUS: Kraje nás Brusel nenutil vytvářet. Moje předchozí myšlenka však nebyla tirádou proti EU, ale že správa věcí veřejných se vzdálila občanům. Proto jsme zvolili toto heslo. Podnikatelé nepotřebují dotace. Potřebují, aby jim stát dal pokoj a choval se k nim slušně a spíše než zloděje na daních v nich viděl někoho, kdo zemi posouvá.

LIDOVÉ NOVINY: Kde chcete sehnat peníze na provoz a vybudování stranické struktury?

KLAUS: Základní podporu na vybudování strany máme. Třeba kampaň pro krajské a později i sněmovní volby jsme ještě neřešili. To je daleko dražší záležitost. Oproti jiným shora stavěným hnutím šetříme díky obrovskému entuziasmu dobrovolníků statisíce korun denně. Přispívat nám budou čeští občané, české firmy a členové. Když budeme úspěšní u voličů, získáme peníze od státu.

LIDOVÉ NOVINY: Už vám nějaký český podnikatel přislíbil dar?

KLAUS: Až bude strana registrovaná, vznikne účet, na kterém uvidíte, kdo nám přispívá. Chystáme se rozjet kampaň, která zaručí, že česká politika bude ovlivňovaná českými penězi. Je tu totiž mnoho politických stran, hnutí a aktivit, které jsou financované ze zahraničí. My nepřijmeme z ciziny ani korunu.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby vám nabídl finanční příspěvek nejbohatší Čech Petr Kellner, který získává část svých peněz z byznysu v Číně (majitel skupiny PPF je sponzorem Institutu Václava Klause staršího – pozn. red.), považoval byste je ještě za české peníze?

KLAUS: Nebudu dělat rozhovor o této finanční skupině.

LIDOVÉ NOVINY: To ale není rozhovor, nýbrž jedna otázka.

KLAUS: Vzhledem ke sponzorům je to jednoznačně český subjekt.

LIDOVÉ NOVINY: Hodně tematizujete EU. Jak byste definoval vztah k Číně?

Budeme hájit především volný obchod. Země, které spolupracují a obchodují, mají výrazně lepší vztahy než ty, jež toto nedělají. Je v zájmu českých podniků mít přístup na trhy na východě.

KLAUS: Budeme hájit především volný obchod. Země, které spolupracují a obchodují, mají výrazně lepší vztahy než ty, jež toto nedělají. Je v zájmu českých podniků mít přístup na trhy na východě. To určitě budeme podporovat.

LIDOVÉ NOVINY: Jak to jde dohromady například s varováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ohledně rizik spojených s čínskými technologiemi, které mohou tvořit zadní vrátka pro čínské tajné služby?

KLAUS: Nejsem expert na IT. Určitě je správné, aby státní IT systémy byly zabezpečené a nemohl je zneužít žádný cizí stát. A vše aby bylo pod kontrolou českých tajných služeb a ministrů vnitra a obrany.

LIDOVÉ NOVINY: Podporujete opětovnou kandidaturu Donalda Trumpa na prezidenta Spojených států amerických?

KLAUS: Nerad radím cizím zemím, koho mají mít za prezidenta, ale upřímně řeknu, že jsem byl jedním z prvních obyvatel Česka, kdo podpořil Donalda Trumpa. A jako první z rodiny jsem ho podpořil na sociálních sítích. Donald Trump je člověk, který se nebál zla, postavil se mu a vyhrál. Vycítil změnu politického kompasu. Koupil jsem si jeho čepici, abych ho podpořil.

LIDOVÉ NOVINY: Jste kritik nasazení českých vojáků v Afghánistánu. Co vám vadí na tom, že plníme spojenecké závazky?

KLAUS: Kritik je silné slovo. Myslím si, že se o tom má mluvit. Nesmí to být tabu, protože tam umírají naši vojáci.

LIDOVÉ NOVINY: Určitě tam umírají i vojáci našich spojenců.

Naše armáda je tak malá a z hlediska technického vybavení tak málo bojeschopná, že nevím, zda je naším primárním zájmem bojovat na druhém konci světa.

KLAUS: Prvořadým úkolem naší armády je ochrana svrchovanosti území a jeho celistvosti. Zahraniční mise jsou vždy ke zvážení, co tam hájíme a k jakým výsledkům to vede. A jestli to stojí za případné lidské oběti. Nepatřím k jestřábím dogmatikům. Mám pocit, že Spojené státy americké se z Afghánistánu stahují. Naši vojáci tam dělají skvělou práci. Kdybychom tam měli dělat jen zaštítění někoho na ústupu, tak už je to k veliké diskusi.

LIDOVÉ NOVINY: Vnímáte, že kvůli ochraně České republiky je mnohdy zapotřebí bojovat za naše zájmy i za hranicemi země?

KLAUS: Naše armáda je tak malá a z hlediska technického vybavení tak málo bojeschopná, že nevím, zda je naším primárním zájmem bojovat na druhém konci světa. Proč ne, když to bude zcela jednoznačný zájem republiky a potírání zla.

LIDOVÉ NOVINY: Podporujete mise NATO v Pobaltí, které slouží k určitému odstrašení Ruska po anexi Krymu?

Mým zájmem je spíše mír než eskalace konfliktu na východní hranici EU.

KLAUS: Upřímně říkám, že nejsem pro eskalaci napětí, které se může dotknout našich vojáků a občanů. Mám dva kluky ve vojenském věku 20 a 18 let. Mým zájmem je spíše mír než eskalace konfliktu na východní hranici EU.

LIDOVÉ NOVINY: Rusko však Krym reálně okupuje.

KLAUS: Ale Pobaltí snad neokupuje.

LIDOVÉ NOVINY: Jsme však součástí NATO, které garantuje bezpečnost pro všechny členy. I pro pobaltské země.

KLAUS: Ale Ukrajina není členem NATO.

Počet příspěvků: 5, poslední 4.7.2019 11:14 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.