Diskuse k článku

Josef Václav Radecký: Vojevůdce, k němuž se Češi sto let nechtějí znát

Po stržení sochy maršála Koněva, obnovení Mariánského sloupu a vztyčení pomníku panovnice Marie Terezie přichází na řadu další velikán české historie – maršál Josef Václav Radecký z Radče. V širším smyslu jde o vyrovnání se s vlastní historií a evropským kontextem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vavruch 6.12.2020 13:56

Tak to prrr! Němci po 1. světové válce měli práva! Právně stejná jako Češi. Bezpochyby měli toho skutečně hodně. V praxi ovšem zvláště zpočátku často převládal názor "Přece nemohou mít stejná práva jako Češi!", který byl reakcí na situaci v monarchii, kde Češi museli proti centralizmu o všechno bojovat. TGM viděl německý problém ale nevěděl co s tím tak věřil, že se to časem urovná. Což by se bez Hitlera nejspíš stalo. Bohužel TGM viděl německý problém jako dominantní a proto odkládal autonomii Slovenska.

V. Novák 6.12.2020 17:59

Němci měli v ČSR práva, která odmítají naši demokratičtí spoluunijníci Litevci, Lotyši a Estonci přiznat tamním Rusům. Ostatně stejně jako Poláci nebo Maďaři, ba i zakarpatští Rusíni.

K. Jindra 24.12.2020 3:02

Tohle preci nelze porovnavat. Rusove maji v pobalti plna prava jako ostatni obcane - hacek je v tom, ze velka cast z nich nema obcanstvi a ani se o jeho ziskani nesnazi.

K tomu je totiz potreba mj. umet jazyk zeme, ktere chteji byt obcany, coz rusove arogantne odmitaji.

Rusove se na rozdil od nemcu v CR nikdy nemeli obcanstvi, protoze prisli jako okupanti po nelegalni anexi pobalti v roce 1940.