Diskuse k článku

Josef Václav Radecký: Vojevůdce, k němuž se Češi sto let nechtějí znát

Po stržení sochy maršála Koněva, obnovení Mariánského sloupu a vztyčení pomníku panovnice Marie Terezie přichází na řadu další velikán české historie – maršál Josef Václav Radecký z Radče. V širším smyslu jde o vyrovnání se s vlastní historií a evropským kontextem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zima 8.12.2020 19:45

Pohled dnešníma očima je vždy zkreslující, ale autor článku R-U monarchii idealizuje. Za prvé byly velmi odlišné poměry v Předlitavsku (tj. české a rakouské země spolu se Slovinskem, Dalmácié a Haličí) a Zalitavsko tedy v Uhersku, Chorvatsku a Bosně. V Zalitavsku byly národy vystaveny tvrdé maďarizaci. R-U mělo šanci se vyvinout v demokratický stát nebýt nacionalimu zejména českých a rakouských Němců. Ti (většinou) vzhlíželi k Vilémovskému Německu a cítili se být nadřazeni ostatním národům. Franz-Josef I. tomu jen přihlížel a vždy když se objevily snahy o úplné zrovnoprávnění slovanských národů s Němci po jejich nátlaku vždy ustoupil. Proto se nedal korunovat za českého krále i když to slavnostně slíbil, proto zrušil Badeniho jazykovou reformu a nepropustil Conrada von Hötzendorf (náčelníka gen. štábu armády), který si jezdil pro instrukce do Berlína a císaře okázale ignoroval, i když věděl, že zatáhne R-U do války. Korunu tomu nasadil, když schválil vyhlášení války Srbsku. V takové mo

J. Zima 8.12.2020 19:45

V takové monarchii už neměli Češi a ostatní národy zájem setrvávat.

S. Tomáš 9.12.2020 12:59

Jací Češi? Několik pražských podrazáků toužících po moci. Ekonomicky na vznik ČSR doplatily především jižní Čechy, které dříve byly spojnicí Prahy s Vídní a hlavně byly hospodářsky i politicky napojeny na alpské země. Po roce 1918 zde nastal záměrný hospodářský útisk, přišla bída s nouzí, všechny státní investice šly na východ, od Hradce Králové až po Užhorod. V

V. Kopta 8.12.2020 14:16

tohle je velice tendenční pohled, kdyby nebylo německého/rakouského útlaku tak by nemuselo být žádné obrození neboť čeština by neztratila nic ze své důležitosti. A to že 3 miliony sudetských němců ztratilo po roce 1918 práva je úplný nesmysl, byli zcela rovnoprávnými občany Československa, jen prostě ztratili privilegia a to neunesli. Dnes po více než 100 letech se to dobře manipuluje když si to už nepamatujeme, ale naši předkové měli dobré důvody proč nazvali monarchii žalářem národů.

R. Doubravský 7.12.2020 2:32

Je ovšem zajímavé, že zatímco Češi odsuzovali Habsburky za soustavnou germanizaci, jistý adolescent Adolf H. je upřímně nenáviděl kvůli nepřijatelné čechizaci monarchie a vzhlížel k vilémovskému Německu, jako k poslední naději na záchranu rakouských Němců.

P. Vavruch 6.12.2020 13:56

Tak to prrr! Němci po 1. světové válce měli práva! Právně stejná jako Češi. Bezpochyby měli toho skutečně hodně. V praxi ovšem zvláště zpočátku často převládal názor "Přece nemohou mít stejná práva jako Češi!", který byl reakcí na situaci v monarchii, kde Češi museli proti centralizmu o všechno bojovat. TGM viděl německý problém ale nevěděl co s tím tak věřil, že se to časem urovná. Což by se bez Hitlera nejspíš stalo. Bohužel TGM viděl německý problém jako dominantní a proto odkládal autonomii Slovenska.

V. Novák 6.12.2020 17:59

Němci měli v ČSR práva, která odmítají naši demokratičtí spoluunijníci Litevci, Lotyši a Estonci přiznat tamním Rusům. Ostatně stejně jako Poláci nebo Maďaři, ba i zakarpatští Rusíni.

K. Jindra 24.12.2020 3:02

Tohle preci nelze porovnavat. Rusove maji v pobalti plna prava jako ostatni obcane - hacek je v tom, ze velka cast z nich nema obcanstvi a ani se o jeho ziskani nesnazi.

K tomu je totiz potreba mj. umet jazyk zeme, ktere chteji byt obcany, coz rusove arogantne odmitaji.

Rusove se na rozdil od nemcu v CR nikdy nemeli obcanstvi, protoze prisli jako okupanti po nelegalni anexi pobalti v roce 1940.

L. Kašparová 6.12.2020 13:33

Radecký neudělal nic špatně, jen nechal masakrovat italské civilisty. Tedy lidi, kteří nebyli ozbrojeni a nebojovali proti němu, ale dopustili se zločinného sympatizování s rebely. Tak to je fakt na pomník.

A Němci s Čechy byli před vypuknutím zlého českého nacionalismu vlastně všichni Češi: Ty průběžné snahy českých intelektuálů nedopustit pohlcení Čechů s Němci jsou asi co? Dalimil je falzum?

Jestli má autor dojem, že jsme se omylem nezařadili do "velkého národa německého v Německu i Rakousku" a máme toho furtumfurt litovar, tak je to samozřejmě jeho demokratické právo. Já a mně podobní zas máme právo myslet si jiné a udělat všechno ,aby Radetzky von Radetz na náměstí nestál.

K. Pavel 6.12.2020 10:44

Pěkný článek, jen s jedinou chybičkou: nacionalisté ( i rasisté jako Hitler) byli jen nástrojem britské elity k rozpoutání obou světových válek. Nějaký čas asi ještě uplyne, než bude instalován Radecký a odinstalována nestvůra Churchill.

P. Trachta 5.12.2020 22:57

Na Malostranské náměstí by se měl vrátit německými nacisty zničený pomník Ernesta Denise. Tento francouzský historik a politik má neskonalé zásluhy o vznik Československa. Jeho význam je pro nás Čechy a naši republiku tisíckrát větší než ničitele italské nezávislosti a habsburského poskoka Radeckého.

J. Šmíd 5.12.2020 17:53

Podporuji návrat JV Radeckého na Malostránské náměstí.[>-]EU

S. Tomáš 5.12.2020 15:48

To Temno se Jiráskovi povedlo, Habsburk bude strašit Čechy snad na věky, už 120 let se vyhlíží jeho aeroplán.V

J. Koutský 5.12.2020 11:41

A bude stát na stanici tramvaje?;-D

V. Bok 5.12.2020 20:55

Kdepák, vykope se se pod ním tunel (najmeme osvědčeného Viktora Koženého a jeho partu) s nástupištěm a eskalátory.

Mimochodem, Radecký bránil svou vlast proti agresím a její celistvost a ten pomník si zasloužil.. Ovšem Habsburská vláda se vůči čechům ve své historii zachovala několikrát velmi nepěkně a i ten titul dědičného českého krále si udělila protiprávně. Takže, já to rozhořčení lidí po neúspěšné válce s kterou nesouhlasili zcela chápu. Ale možná je čas se k němu vrátit. Jeho socha a snad zbytky pomníku jsem viděl před lety v Lapidáriu.

J. Lancik 6.12.2020 18:55

Cessi se zase zachovali velmi nepekne vuci Moravanum! Usneseni c.190/1990 "O obnoveni "Moravsko-Slezke samospravy" nebylo nikdy naplneno. Misto toho, tehdejsi predseda vlady a nynejsi prezident Milos Zeman recykloval Gottwaldovu zhovadilost z 1.1.1949 kraje sovetskeho typu. Navic nanejvys zlovolnym zpusobem zprasil zemskou hranici Moravy a Cech! Hanba mu! Prave v clanku zminene "zemske vlastenectvi", muze zarucit spravedlnost pro vsecky.

R. Doubravský 7.12.2020 2:20

Je ovšem smutnou skutečností, že se proti tomu Moravané až doposud většinově nepostavili. Navíc, největší ničitelé moravské samosprávy - Masaryk, Gottwald - byli oba Moravané (je jím i horlivý propagátor Czechie ministr Zaorálek). Důsledkem je, že nemáme dálnici do Vídně (bývala Moravanům milejší než Praha) a moravské kraje se vylidňují, zatímco středočeský bobtná.

J. Lancik 7.12.2020 4:01

Mate smutnou pravdu, je smutnou skutecnosti... Nikoliv "ovsem", je to dusledek intenzivni cechizace Moravy trvajici uz 100 let. Prapuvodcem teto destrukcni cinnosti byl uz Palacky, rovnezna Morave narozeny.To ovsem z neho Moravana nedela, on sam se hlasil k ceske narodnosti. (viz jeho dopis frankfurtkskemu snemu v r. 1848, pise v nem "jsem Cech rodu slavanskeho"). Podobne se vyjadruje T.G.Masaryyk ve sve studii "Ceska Otazka". Vypadato, ze se v te zatracene Praze Morave odrodili. Gottwald mel narodnost komunistickou. Na druhe strane neverim, ze by TGM nebo Palacky zemske zrizeni zrusili. Osobne verim, ze zase prijde osobnost jako B. Barta a dokaze Moravaky sjednotit. Porad je duvod k optimizmu, Na vestsine radnic moravskych mest a vesnic vlaje pateho cervence moravska vlajka! A kazdy rok jich pribyva, moravska identita sili.

S tou Vidni nemate docela pravdu, spousta lidi ktere znam dava prednost a ma radeji Viden nez Prahu. Ja sam kdyz nekam letim, pouzivam zasadne videnske letiste. Ve

R. Doubravský 7.12.2020 14:51

Optimizmus vám nechci brát, uvidíme, co ukáže blízké sčítání lidu, i když Češi se nepochybně opět pokusí torpédovat přihlášení k "neexistující" moravské národnosti. Nejde ovšem až tak o národnost, jde o Moravu.

J. Lancik 7.12.2020 18:00

Muj optimizmus pochazi z obrazku ze slezin Moravske Narodni Obce u pramene reky Moravy a Moravskeho Dne v Brne, kde vidim spoustu mladych lidi a co je dulezite jsou s nimi i jejich deti ktere vychovavaji k moravanstvi a moravske identite.

Mejte se hezky a prihlaste se k moravske narodnosti

R. Doubravský 8.12.2020 0:50

To já zcela jistě udělám. Pozdravuju.