Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Podešva 29.8.2020 13:08

Při vší své veliké úctě k panu Schwarzenbergovi se domnívám, že reinstalace pomníku V. Radeckému by nebyla s ohledem na city Italů vhodná, tím spíše, že Malostranské náměstí je velmi blízko italskému velvyslanectví. Nám by se také nelíbila socha generála Windischgrätze v blízkosti našeho velvyslanectví ve Vídni. - A legitimita Habsburků na českém trůně je také trochu zpochybnitelná: první Habsburk (volený), Ferdinand, před svým nástupem na trůn sliboval českým stavům hory doly a jen velmi málo slibů dodržel. On i jeho následovníci usilovně měnili politické poměry od stavovsky řízeného státu k absolutismu.

J. Krupka 30.8.2020 12:30

Legitimita panovnického rodu nebyla dána v roce 1526, nýbrž daleko dříve již za vlády Karla IV. a jeho nejslavnějšího syna Zikmunda dynastickými dohodami mezi Lucemburky a Habsburky, které vyjma Husitů, respektovaly všechny české stavy.

F. Kusák 31.8.2020 10:32

No je to argument, a docela silný. Díky, to jsem si ani neuvědomil. Ale milovníkům monarchie se nedá nic vymluvit. A samozřejmě souhlasím, že existence Čechů v rámci Rakouské monarchie nebyla černobílá a spekulovat, co by bylo, kdyby bylo, je absurdní fikce, to do historie nepatří.