Ceska Pozice

Josef Dobeš vám dává křídla

Posledních 24 hodin v případu Ladislava Bátory připomíná vtip o perestrojce a komunistických hlavounech z osmdesátých let.

foto: © ČESKÁPOZICE, Jan KunderaČeská pozice

Vládní přestřelka, jež se rozpoutala ohledně facebookového výroku nechtěného personálního ředitele MŠMT Ladislava Bátory, se přes noc proměnila v jurodivou frašku. Z Bátory se stane zástupce ředitelky kabinetu ministra školství Josefa Dobeše (VV).

Jako personální šéf vadil. Nyní už vadit nebude. Bude totiž „jen“ dohlížet na banální maličkost: majetek a nemovitosti v resortu školství. Ve večerních a nočních hodinách padlo i několik zajímavě nekompatibilních výroků, které definitivně odkázaly celou politickou debatu do kulis pimprlového divadla.

Prazážitky z protektorátu: „Bude tam, kde nevadí. Jsem vděčný panu ministrovi Dobešovi za jeho vstřícnost,“ uvedl šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) pro iDnes.cz. Ministr Dobeš prý „pochopil, že to není boj proti němu, ale zásadní postoj člověka, který jako dítě zažil protektorát“, dodal ministr zahraničí.

Hlavně etický kodex: „Jsem potěšen, že ten člověk už nebude šéfem personálního odboru a garantem etického kodexu ministerstva školství. Mrzí mě, že to nešlo dřív a bez křiku a že uspěl až předseda Schwarzenberg tam, kde zcela selhala autorita premiéra,“ přivítal přesun Bátory místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

Trafikantství nebolí: „Bude to sice trpěný trafikant, což je sice ostuda, ale už ne nebezpečná ostuda,“ dodal Kalousek pro Lidové noviny.

De facto povýšení: „Bátora bude vicekancléřem ministerstva školství,“ tak prý povýší, uvedl v České televizi Vít Bárta.

Neškodná agenda: „Pan Bátora byl dosud pověřen řízením personálního odboru. Na této pozici k 1. září skončí a bude zastávat pozici zástupce ředitele kanceláře ministra školství. V této pozici bude mít na starost čtyři věci: výběrová řízení, správu budov, ekonomiku a informatiku,“ sdělil pozdě večer ministr školství Dobeš serveru iDnes.cz.

Zmatený volič aby si dodatečně překládal: Usilovala tedy TOP 09 o zásadové odstranění „fašounů“ a „rasistů“ ze státní správy, anebo této straně vadí „nahnědlí“ úředníci jen občas a někde? Věci veřejné mohou být rády za návrat k „dělné atmosféře“. Dobeš si zachoval tvář a co víc: Bátora dokonce povýšil! Jen ODS zase dostala čočku. Kdy a kde se příměří domlouvalo (snad i s posvěcením nejvyšším), nevíme.

Ale připomíná to vtip o perestrojce a komunistických hlavounech z osmdesátých let:
Tatínek je na procházce se synem.
„Táto, co to je perestrojka?“
„Podívej se na ty ptáky,“ ukazuje tatínek na holuby sedící na drátě. Pak tleskne a ptáci vzlétnou, ale po chvíli znovu usednou na drátě.
„Jsou zpátky, ale každý sedí na jiném místě,“ konstatuje syn.
„No vidíš, to je ta perestrojka.“

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.