Ceska Pozice

Johnova představa o jednotě „véčkařského“ klubu má dost háčků

Předseda VV Radek John by si přál, aby poslanci jeho strany hlasovali proti vládě. Fakta však nabádají brát jeho slova opatrně.

Poté, co vládní koalice ve středu ztratila odchodem Radima Fialy z ODS definitivně většinu v Poslanecké sněmovně, zesílily kuloární prognózy, že by rebelující občanské demokraty mohli nahradit v klíčovém hlasování o daňovém balíčku „véčkaři“.  Proti tomu scénáři však v rozhovoru pro LN ostře vystoupil Radek John.

Větší část interview je sice věnována Johnově obhajobě návratu do novinařiny, v posledních třech otázkách se však dostává ke sdělení: Přežití Nečasovy vlády jeho lidé neumožní.

„Nikdy jsme neplánovali odejít z hlasování, nepadlo o tom ani slovo mezi poslanci. Nikdo to nikdy nenavrhl. Budeme se snažit prosadit svůj pozměňovací návrh, aby DPH zůstalo 14 a 20 procent. Pokud se tak nestane, daňový balíček samozřejmě nepodpoříme,“ prohlásil John.

Jak se Věci veřejné zachovají, pokud by Nečas rebelům ustoupil a daně nezvýšil? „On řekl, že pokud nebude prosazen daňový balíček, jak on ho předložil, tedy se sazbami 15 a 21 procent, tak rezignuje. Proto očekáváme, že v takovém případě splní své slovo a rezignuje.“

Johnovo mediální vystoupení má několik háčků. Jde o vyjádření předsedy, jenž už na nadcházejícím sjezdu strany nechce obhajovat post. Zlákala ho nabídka mediálního magnáta Jaromíra Soukupa. John se nemůže stoprocentně spoléhat ani na věrnost všech členů poslaneckého klubu VV. Kupříkladu exministr školství Josef Dobeš přemýšlí o vzniku nové strany, jež má podporovat sport. Mohl by sebou vzít „véčkaře“ Davida Kádnera. Myšlenka podpory sportu nadchla i dalšího Johnova spolubojovníka Petra Skokana. Nadto ve čtvrtek ráno přišel vyhazov „véčkaře“ Milana Šťovíčka, který podporuje vládní reformní kroky a v minulosti hlasoval spolu s vládní koalicí.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.