Jodidové tablety jdou na dračku

I Češi kupují přípravky, které je mají ochránit proti radiaci z Japonska. V některých lékárnách hlásí, že mají vyprodáno.

Jestliže jsme včera napsali, že Češi zatím napanikaří a neberou útokem lékarny kvůli jodidovým tabletám, aby si zajistili alespoň minimální ochranu proti potenciálnímu ozáření, které by k nám mohl zavát vítr z dalekého Japonska, tak dnes už toto tvrzení neplatí. Redakce iDNES.cz provedla průzkum a u sedmi z devíti oslovených pražských lékáren zaznamenala zvýšené nákupy těchto přípravků. I Češi tedy mají kvůli explozím v japonské jaderné elektrárně Fukušina strach o své zdraví. Podle odborníků nám přitom nebezpečí nehrozí.

„Tablety od všech výrobců jsou kompletně vyprodané a nedají se už ani objednat,“ potvrdila serveru magistra Cecílie Šmolíková z lékárny na Letné, kde měli původně dvacet balení jodových tablet. Skladové zásoby vyprodali i v internetové Lékárně Na Petřinách. „Jodidové tablety jsem se snažil objednat již včera večer. To se mi však nepodařilo, proto je dnes objednávala moje kolegyně a byla úspěšnější,“ sdělil ČESKÉ POZICI vedoucí lékárny Pavel Dvořák. Lékárně Na Petřinách však není známo, kdy bude mít další tablety k dispozici. „Nikdy nevíme, kdy nám léky dorazí. To záleží na dodavateli,“ dodal Dvořák, který nicméně tuzemskou katastrofu ve formě japonské radiace neočekává.

„Nákupní horečka“ je podle expertů zcela zbytečná. Přesto, že radioaktivní mrak z Japonska do Česka dorazí, nebezpečí nám hrozit nebude. „Po cestě se radioaktivní látka tak zředí, že tady budou měřitelná jen velmi malá množství, pokud vůbec něco,“ řekla iDNES.cz Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.