Jmenováním Ivana Bílka do funkce šéfa generální inspekce ODS posílila

Prozatímním ředitelem generální inspekce bude exnáměstek policejního prezidenta Ivan Bílek, jenž je spojován s Ivanem Langrem.

Premiér jmenoval prozatímním ředitelem generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka, bývalého náměstka policejního prezidenta z dob ministrování Ivana Langra (ODS). Naplnil se tak do putníků scénář narýsovaný na Pražském hradě i předpověď ČESKÉ POZICE, která získala a publikovala informace o Bílkovi coby budoucím šéfovi GIBS již letos v červenci.

Jak zněla hradní dohoda? Vládní koaliční strany ODS a Věci veřejné se loni před Vánocemi rozhádaly kvůli jmenování nového policejního šéfa. Za asistence prezidenta Václava Klause se musel hledat kompromis. A ten se našel: Věci veřejné budou mít ministra vnitra (tehdy Radek John), ODS získá post šéfa nově vybudované inspekce.

Jmenování Bílka jednoznačně hovoří o posílení vlivu ODS na silovém resortuAž potud učebnicový popis politické reality podobné směnnému obchodu. Problém však tkví v tom, že činnost generální inspekce a konání jejích klíčových představitelů předpokládá nezávislost. Jmenování Bílka spojovaného s exministrem Langrem doplněná o hradní kompromis však zavání přesným opakem. Navíc se od loňských Vánoc poněkud překreslila politická mapa. Johna na vnitru nahradil bezpartajní Jan Kubice, který je však označován za loajálního člena kabinetu Petra Nečase, a tak jmenování šéfa GIBS jednoznačně hovoří o posílení vlivu ODS na silovém resortu.

Prozatímní ředitel generální inspekce bude mít díky více než třem stovkám zaměstnanců a 280milionovému rozpočtu veliký vliv. Ten se projeví hned při náboru nových expertů i přijímání policistů, kteří jsou dnes zaměstnáni v Inspekci Policie ČR a do generální inspekce se mohou hlásit. Nový úřad, jehož vytvoření Poslanecká sněmovna posvětila v září, by měl začít fungovat od nového roku. Dostojí nový šéf heslu padni komu padni?

Počet příspěvků: 4, poslední 27.11.2011 11:57 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.