Jmenování Michálka „posvětil“ Drobilovi ostravský kmotr

Libor Michálek, odvolaný šéf SFŽP: Exministr životního prostředí při mém jmenování naslouchal podnikateli Daneši Zátorskému.

„Pan Knetig konkrétně mluvil o dvou bankách - J&T Banka a PPF Banka,“ řekl ČESKÉ POZICI Libor Michálek. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

„Pan Knetig konkrétně mluvil o dvou bankách - J&T Banka a PPF Banka,“ řekl ČESKÉ POZICI Libor Michálek.

Více než půl roku po nástupu Petra Nečase do čela ODS se ukazuje, že stranu ovlivňují regionální kmotři, jejichž váhu chtěl nový předseda eliminovat. ČESKÁ POZICE získala svědectví Libora Michálka, odvolaného ředitele Státního fondu životního prostředí, o procesu svého jmenování. Nominaci exministra Pavla Drobila „musel“ schválit vlivný severomoravský podnikatel s vazbami na občanské demokraty Daneš Zátorský. Média v minulosti upozorňovala na nestandardní dotace, které tento byznysmen získal díky politickým konexím.

Michálek: Vyrozuměl jsem, že Zátorský se musí k mému jmenování definitivně vyjádřitKoncem loňského července se v ostravském hotelu Imperial odehrály dvě schůzky. Během první se nadcházející šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek představil Drobilovi a jeho blízkým spolupracovníkům Martinovi Knetigovi a Václavu Plankovi. Na druhém randez-vous už do jmenování Michálka promluvil Zátorský, šedá eminence severomoravské ODS. „Víceméně šlo o seznamovacích patnáct minut s tím ale, že definitivní potvrzení toho, zda budu nebo nebudu jmenován, mi bude sděleno až po schůzce, která měla proběhnout mezi jmenovanými pány a panem Zátorským (…). Z té schůzky jsem vyrozuměl, že tou osobou je pan Daneš Zátorský, která se ještě definitivně musí vyjádřit k tomu, zda je či není možné, abych já byl konkrétně ve vedení fondu,“ vzpomíná Michálek na svůj vstupní pohovor.

Video: Libor Michálek vysvětluje okolnosti svého jmenování do vedení  SFŽP.

ČESKÁ POZICE oslovila Pavla Drobila, Daneše Zátorského a Válava Planku, aby se ke schůzce vyjádřili. Drobil setkání nevyloučil, Zátorský dokonce potvrdil, že se s politikem severomoravské ODS scházel v hotelu Imperial pravidelně. Oba však odmítli, že by projednávali jmenování šéfa státního fondu. Planka, bývalý ředitel kanceláře ministra životního prostředí, neodpověděl vůbec. „Pana Zátorského jsem se neptal na obsazení žádné pozice na ministerstvu životního prostředí a předtím ani na krajském úřadě Moravskoslezského kraje, kde jsem byl náměstkem hejtmana. Nota bene, ptát se ho na jmenování někoho, koho nezná, asi nedává žádný smysl,“ sdělil ČESKÉ POZICI Drobil.

Dobří známí, ale to je vše!

Pavla Drobila a Daneše Zátorského, bývalého vyšetřovatele hospodářské kriminality, spojuje letité přátelství. V minulosti oba odmítali, že by jeden či druhý ze vztahu jakýmkoli způsobem profitoval. „Pan Zátorský a jeho rodina jsou naši rodinní přátelé. Moje manželka se stýká s jeho partnerkou, stýkají se naše děti, my dva se také stýkáme. Ale neděláme spolu žádný byznys, nemáme žádné společné aktivity,” tvrdil Drobil Hospodářským novinám počátkem loňského července. Jak nedávno informoval deník Mladá fronta DNES, oba vlastní apartmán v luxusní chatě v beskydském středisku Bílý Kříž na Frýdecko-Místecku.

Skutečnost, že by s Drobilem projednával nominaci Libora Michálka na post šéfa SFŽP, odmítl i Daneš Zátorský. „S Pavlem Drobilem se scházím poměrně často a nejednou jsem se s ním potkal i v hotelu Imperial v Ostravě. Je velice pravděpodobné, že tomu tak mohlo být i koncem měsíce července. Rozhodně mohu vyloučit, že pan exministr se mnou probíral jmenování pana Michálka do jakékoli funkce,“ vzkázal ČESKÉ POZICI Zátorský z dovolené s tím, že Michálka neřešili, neboť ho ani neznal. Dodal, že odvolaného ředitele SFŽP prý poznal až „z bulvárních plátků“. Popřel také informaci, že by spolupracoval s Martinem Knetigem, kterého musel Drobil odvolat kvůli skandálu na SFŽP.

Musíme si pomáhat

Připomeňme si, kdo je Daneš Zátorský. Tento čtyřicátník bývá médii označován jako kmotr severomoravské ODS a vlivný lobbista, kterému se daří získávat státní zakázky. Novináři dříve upozorňovali na nestandardní stomilionovou krajskou dotaci, kterou získala jedna z jeho společností v době, kdy byl Pavel Drobil náměstkem severomoravského hejtmana pro regionální rozvoj a evropské fondy. Jednalo se o dotaci na rozjezd letecké linky z Ostravy do Mnichova a Vídně. V jiném případu figurovala Zátorského firma VOKD, která se podílela na krajské zakázce při stavbě integrovaného výjezdového centra pro hasiče a záchranku převyšující 90 milionů korun.

Kontakty Zátorského však nekončí u občanských demokratů. V minulosti byl spojován například s exposlancem a přeběhlíkem z ČSSD Petrem Wolfem. Že to s politiky umí, dokazují i fotografie. Na první z nich je Zátorský v doprovodu bývalého premiéra Mirka Topolánka, exhejtmana Evžena Tošovského a Martina Římana, současného šéfporadce ministerského předsedy Petra Nečase. Uvedení politici se v březnu 2008 zúčastnili slavnostního zahájení provozu servisního centra pro dopravní letadla v Ostravě-Mošnově. Zátorského kamarád Drobil dokonce mošnovské letiště použil jako kulisu pro předvolební video. „Není pravda, že je ODS proti investičním pobídkám. Toto byla vůbec první investiční pobídka udělená české firmě vládou ODS. Jsme na letišti v Mošnově, největším středoevropském leteckém opravárenském centru,“ chlubil se Drobil loni ve volebním šotu.

Na druhém snímku Zátorský zapózoval ve společnosti první dámy Lívie Klausové při předání dvousettisícového daru pro nadaci manželů Klausových.

Daneš Zátorský koncentruje své podnikatelské aktivity v holdingu Geofin. Podniká také v leteckém průmyslu (Job Air a CEAM), vlastní stavební společnost VOKD, důl Slezský kámen, družstevní záložnu Unibon ale také například basketbalový klub v Novém Jičíně a fotbalový tým druholigových Vítkovic. Několik let předsedal České boxerské asociaci. Počátkem devadesátých let odešel od policie a věnoval se podnikání na finančních trzích.

Chtěli by točit zeměkouli, a ono nic.A co si myslí Zátorský o kauze svého přítele Pavla Drobila, kterou odstartoval Libor Michálek zveřejněním tajně nahraných rozhovorů s Drobilovým poradcem Martinem Knetigem? „Rozhovor dvou kamarádů, pana Knetiga a pana Michálka, je pro průměrně uvažujícího člověka jen hospodskými tlachy dvou zakomplexovaných jedinců, kteří mají dojem, že sedí na postech, kterými by měli točit zeměkouli, a ono nic.“