Jízlivá otázka pro ministra Drábka

Ministr práce ve čtvrtek odvolal kvůli problémům s vyplácením sociálních dávek šéfa IT odboru a výkonnou ředitelku kanceláře Úřadu práce.

Aktualizováno. V minulém roce za dřinu na přípravě sociální reformy inkasovali úředníci ministerstva práce a sociálních věcí od svého šéfa jaromíra Drábka (TOP 09) tučné odměny v řádech „set“ tisíc korun (viz přiložený soubor PDF). „V podstatě se počítalo už dopředu s tím, že ke konci roku bude nabíhat sociální reforma, a že když bude práce na ní provedena kvalitně, tak budou taky zaměstnancům vyplaceny vyšší odměny,“ vysvětlila tehdy odměny náměstkům a ředitelům mluvčí úřadu Viktorie Plívová.

Mezitím čas dozrál. Ve čtvrtek ministr Jaromír Drábek naopak vyvodil důsledky z lednového maléru s vyplácením sociálních dávek. Odvolal ředitele ministerského IT odboru Reného Pitáka a výkonnou ředitelku kanceláře Úřadu práce České republiky Alenu Královou. Finanční a personální postihy avizoval Drábek již ve středu během tiskové konference - kompletní záznam je ke zhlédnutí na stránkách České televize. „Chyby a nedostatky, které se objevily v lednu, v tuto chvíli analyzujeme a podle předběžných analýz musím říci, že vyvodím z těch chyb konkrétní odpovědnost, a to jak uvnitř ministerstva, tak na Úřadu práce ČR, a to včetně personálních opatření,“ oznámil ministr. A dále nevyloučil, že on nebo generální ředitel Úřadu práce ČR odvolají i další úředníky.

Vkrádá se jedna jízlivá otázka pro pana ministra: Je například nyní již odvolaný ředitel odboru IT Piták na seznamu odměněných? Ze seznamu, na nějž odkazujeme, to totiž odvodit nelze. Odměněných ředitelů odborů (bez uvedení jmen a konkrétních pozic) je 17, z organizační struktury MPSV vyplývá, že jich má ministerstvo 18. Mluvčí Viktorie Plívová ČESKÉ POZICI přislíbila, že tuto informaci ověří na personálním oddělení.

„Tajní“ subdodavatelé informačního systému

Na středeční tiskové konferenci ministr rovněž „odtajnil“ významné subdodavatele nového informačního systému na vyplácení sociálních dávek pro úřady práce, který stál 184 milionů korun (tendr vyhrála společnost Fujitsu, která má ve smlouvě stanoveno, že o svých dodavatelích nesmí podávat informace).

Kdo se dle Drábkova „stručného výčtu“ podílel na jednotlivých modulech informačního systému:

  • Jednotná datová základna: dodavatel Fujitsu, nejvíce subdodávek provádí firma Skill.
  • Integrační platforma: hlavní dodavatel Fujitsu, podílí se Státní tiskárna cenin, ČD Telematika, Microsoft, Vítkovice IT Solution a mnoho dalších.
  • Jednotné výplatní místo: dodavatel Atos (firma zpracovávala totéž na České správě sociálního zabezpečení, úřady práce se na něj připojily).
  • Moduly pro jednotlivé typy dávek: největší podíl Skill, OZP Techniserv, Vítkovice IT Solution, Digitrade, OKSystem (dosavadní dodavatel, dodává modul státní sociální podpory).
  • Sociální pracovník obce: řada dodavatelů bez převažujícího.
  • Analytický modul MIS: dodavatel Hewlett-Packard.

Dva ze zmíněných subdodavatelů stojí za povšimnutí. Již koncem roku upozornil server Týden.cz na provázanost firmy Vítkovice IT Solution s ministrem Drábkem. Tato firma s anonymní vlastnickou strukturou patří do skupiny Vítkovice Machinery Group. Jiná její společnost, Vítkovice, a. s., koupila loni firmu Cone Advise, která patřila resortnímu náměstkovi Vladimíru Šiškovi. Její součástí je i iDTAX, kterou v roce 2009 založil Šiška s Drábkem.

Druhým subdodavatelem, na kterého upozornil ve středu server Parlamentní listy, je Skill. V této společnosti má 40procentní podíl Antonín Kočí, otec poslankyně Kristýny Kočí (dříve Věci veřejné). Dle Parlamentních listů firma například od roku 2007 získala zakázky za 40 milionů korun na ministerstvu obrany.

„Tak to je dobrý,“ reagoval pro Parlamentní listy předseda Věcí veřejných Radek John a dodal: „Tato informace vytváří další otazníky nad tím, co může být v pozadí.“ Podivil se i ministr Drábek: „Tuto informaci opravdu nevím. Ale upozorňuji, že výběr subdodavatelů je záležitostí ryze na straně dodavatele, tedy Fujitsu, do jeho výběru MPSV nijak nezasahuje.“

Kristýna Kočí ČESKÉ POZICI sdělila, že propírání firmy jejího otce v médiích považuje za „další snahu mně pošpinit a diskreditovat před možným soudním projednáním korupční kauzy podplácení poslanců VV Vítem Bártou, ve které figuruji jako hlavní svědkyně“.

Aktualizace: Na řadě je antimonopolní úřad

Podle informací Aktuálně.cz bude způsob, jakým se firmy dostaly k zakázce na vytvoření systému, prověřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Web upozornil, že na stránkách ministerstva a ani v centrálním registru nejsou uvedeny zakázky týkající se systému vyplácení dávek. Podnět hodlá ÚOHS adresovat místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, který na problém upozornil: „Ministr Drábek sice tvrdil, že na nový systém ministerstvo vypsalo výběrové řízení, jenže to není pravda,“ řekl Aktuálně.cz.