Jistě, sire Humphrey

Po Irsku se i Španělsko a Portugalsko možná zachová dle Humphreyho výroku: Nikdy si nemůžete být jistí, že vláda neudělá to, co sama popírá

Populární britský sitkom Jistě, pane ministře vychází na DVD i v češtině. Sir Humphrey stojí uprostřed. foto: Přebal DVD BBC - WorldWide classicČeská pozice

Populární britský sitkom Jistě, pane ministře vychází na DVD i v češtině. Sir Humphrey stojí uprostřed.

Kvalitní umělecké dílo může vystihnout podstatu nějakého společenského problému lépe než sebelepší komentář či analýza. Občas to platí i pro dobrý televizní seriál.

Příkladem může být britský sitcom z politického prostředí Jistě, pane ministře. V něm státní úředník, vševědoucí sir Humphrey, sdělil svému nadřízenému ministrovi Jimu Hackerovi: Nikdy si nemůžete být jistí, že vláda neudělá to, co sama popírá. Tento výrok přesně popisuje současný postoj vlád evropských zemí, které se ocitly ve finanční krizi.

Irská vláda dlouho popírala, že potřebuje finanční pomoc od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, následně ji však ze dne na den přijala. Na základě Humphreyho axiomu je proto třeba být značně ostražitý vůči vyjádřením portugalské a španělské vlády, že nebudou potřebovat finanční pomoc od eurozóny, jako tomu bylo v případě Irska ve výši 80 až 90 miliard eur.

Španělská ministryně financí Elena Salgadová v nedávném rozhlasovém rozhovoru prohlásila, že Španělsko určitě žádnou finanční pomoc nepotřebuje. A dodala: „Španělsko udělá vše, co slíbilo. A přinese to konkrétní výsledky.“ Portugalský premiér José Sócrates rezolutně sdělil, že neexistuje „žádná souvislost“ mezi finanční pomocí na záchranu Irska a portugalskými problémy. Sócrates řekl: „Portugalsko nepotřebuje žádnou finanční pomoc a své problémy si vyřeší samo.“ A trval na tom, že Portugalsko má dobrou strategii, která mu pomůže snížit vysoký rozpočtový deficit.

Bude nesmírně zajímavé sledovat, zda se Humphreyho axiom potvrdí i v případě Portugalska a Španělska.

Počet příspěvků: 1, poslední 7.4.2011 11:58 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.