Jiří Šmejc opouští Kellnerovu PPF

Pětiprocentní vlastník skupiny PPF prodá svůj podíl a za utržené peníze nakoupí bankovní aktiva. Petr Kellner posílí nad 99 procent.

Dosavadní pětiprocentní vlastník nizozemské skupiny PPF Jiří Šmejc se po šesti a půl letech zbavuje svého podílu a za utržené peníze nakoupí majetkové účasti ve vybraných bankovních aktivech skupiny. Šmejcovy akcie si mezi sebe rozdělí ostatní tři vlastníci PPF Petr Kellner, Ladislav Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart.

Podle pátečního sdělení firmy stoupne Kellnerův podíl na 99,21 procenta, Bartoníček bude vlastnit 0,53 procenta a Duvieusart 0,26 procenta PPF Group N.V. Šmejc nejprve nakoupí akcie Home Credit, jejíž aktivity se koncentrují v Rusku, a poté i podíly v tamní Nomos Bank, v řecké Piraeus Bank a v českém nováčkovi bankovního trhu Air Bank.

Šmejc uvedl, že dohoda vznikla z jeho iniciativy, prý má chuť zkusit nové věci. „Dominantně se samozřejmě dál budu soustřeďovat zejména na Home Credit, chci ale výhledově zkusit i nějaký vlastní projekt,“ doplnil.

Petr Kellner požadavek Jiřího Šmejce na větší samostatnost respektujeKellner v tiskové zprávě napsal, že dohoda na novém rozdělení podílů byla vzájemná. Věří, že dává jak PPF, tak Šmejcovi možnost silnějšího růstu. Požadavek svého dosavadního byznysového partnera na větší samostatnost prý respektuje. Konkrétní hodnotu transakce, jež byla dle prohlášení PPF založená na tržním ocenění majetku, ani jedna ze stran blíže nekomentovala.

Šmejc se dal dohromady s PPF poté, co Kellnerova skupina získala v roce 2002 majoritní podíl v televizi Nova. Do vedení firmy vstoupil v létě 2004, ještě jako spolumajitel Novy. Po jejím prodeji společnosti CME se pak koncem roku 2005 stal pětiprocentním podílníkem PPF, a to navýšením kapitálu o 4,9 miliardy korun.

Investiční a finanční skupina PPF vlastní aktiva ve výši zhruba 12,7 miliardy eur. Působí v bankovnictví, pojišťovnictví, realitách, energetice, těžbě nerostů či maloobchodu se spotřební elektronikou.