Jiří Šlégr do Senátu? Když potrénuje...

Bývalý hokejista, dnes poslanec, bude kandidovat za Paroubkovy národní socialisty v Litoměřicích. 

Bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr, hokejovou přezdívkou zvaný Guma, hladoví po politických funkcích. V roce 2010 se pod patronátem Jiřího Paroubka nejdříve stal poslancem za ČSSD. Když loni na podzim Paroubek zavelel k odchodu ze sociální demokracie, Šlégr ho poslušně následoval. V expremiérově nové straně se stal místopředsedou, následně ohlásil, že by rád kandidoval v krajských volbách. (Mezitím se v březnu vrátil na led do sestavy svého milovaného Litvínova.) A aby té práce neměl málo, o víkendu světu oznámil, že v Litoměřicích bude kandidovat do Senátu.

Šlégra tedy čeká bitva s ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS) či bývalým místopředsedou Věcí veřejných Tomášem Jarolímem. Kandidatura v litoměřickém obvodu je překvapivá. Ještě před nedávnem to vypadalo, že za národní socialisty tam bude kandidovat bývalý šéf Úřadu vlády Ivan Přikryl.

Přikryl si v zářijovém rozhovoru pro ČESKOU POZICI postěžoval, že měl kandidaturu domluvenou s litoměřickou ČSSD. Jenže byl označen za Paroubkovce a tím prý jeho šance padly. Paroubka v odchodu z ČSSD podpořil a v nové straně se stal odborným mluvčím pro bytovou politiku. Svoji popularitu v litoměřickém obvodu vysvětloval: „Kromě práce v bytovém družstvu jsem také barový muzikant. Pojedeme spolu do okresu Litoměřice a vsadím se s vámi, že když se spolu postavíme na jakékoliv návsi, někdo přijde a řekne: ‚Nazdar Ivane, co tu děláš?‘ To vám garantuji. Jsem tam v podstatě doma.“

Leč Přikryl se senátorským kandidátem LEV 21 nestal. ČESKÁ POZICE zjistila, že bude kandidovat za subjekt Severočeši.cz. „Kandiduji za Severočechy. Už lítám po obvodě. Je to dlouhý příběh. Paroubek je pro socany satan, všichni mysleli, že půjdu s ním, ale to jsem nechtěl,“ napsal ČESKÉ POZICI. Máme na vybrnou ze dvou interpretací tohoto vývoje. Přikryl dospěl k názoru, že za LEV 21 nebude mít vzhledem k dosavadnímu vývoji strany příliš šancí na úspěch. Anebo ho Jiří Paroubek hodil přes palubu a snaží se vytěžit maximum ze Šlégrovy tváře, která je na severu Čech vzhledem k jeho hokejovému umu populární.

A tak zpět ke Šlégrovi. Říznému obránci bychom poradili, aby před senátorskou kampaní potrénoval rétoriku. Třeba vyjádření na téma své odvedené práce v Poslanecké sněmovně. Voličům by se asi příliš nelíbilo, kdyby na otázku, co za ním jako za poslancem stojí, odpovídal jako před nedávnem v rozhovoru pro MF Dnes. „Já klidně můžu říct, že prakticky nic. Protože jak můžu něco prosadit, když na to nemám ty finance? Od toho se to vždycky odvíjí.“ Vypilovat by mohl také odpověď na otázku, co pro něho znamená přívlastek „národní“ v názvu nové strany, kam přestoupil. „Národní pro mne… Jsem vlastenec, vždycky jsem podporoval a budu podporovat naši malou zemi, a pro mne to národní znamená, že je to jako náš národ.“