Jiří Janeček opustí post šéfa České televize

Funkce generálního ředitele ČT se vzdá k 31. srpnu ze zdravotních důvodů. V kuloárech se ihned začalo spekulovat o nástupci.

Jiří Janeček je nejdéle sloužícím ředitelem ČT, ve funkci je osmým rokem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček je nejdéle sloužícím ředitelem ČT, ve funkci je osmým rokem. | foto: © ČESKÁ POZICE, IsifaČeská pozice
Jiří Janeček je nejdéle sloužícím ředitelem ČT, ve funkci je osmým rokem.

Generální ředitel České televize Jiří Janeček ve středu oznámil, že k 31. srpnu rezignuje ze zdravotních důvodů na funkci. „O těchto skutečnostech vás informuji již dnes, abych Radě České televize poskytl dostatečný časový prostor k vypsání výběrového řízení na nového generálního ředitele,“ uvedl Janeček. Dle serveru Novinky.cz byl Janeček, který veřejnoprávní televizi řídí téměř osm let, v roce 2007 vážně nemocen. Údajně měl problémy se žilami, zřejmě i žilní trombózu.

V kuloárech se ihned začalo spekulovat, kdo by mohl Janečka v čele instituce s ročním téměř sedmimiliardovým rozpočtem nahradit. Jedním z adeptů by mohl být bývalý generální ředitel TV Nova Petr Dvořák, který již dříve naznačil, že má o vedení veřejnoprávní televize zájem. Ve středu na dotaz ČESKÉ POZICE tuto informaci potvrdil. Záležet však dle něho bude na podmínkách výběrového řízení. Funkce naopak dle serveru idnes.cz neláká Janu Bobošíkovou, která byla během takzvané televizní krize na přelomu let 2000 a 2001 ředitelkou zpravodajství.

Dosluhující předseda Rady ČT Jiří Baumruk na otázku ČTK, kdy bude konkurz na nového generálního ředitele vypsán, odpověděl: „Rada se musí napřed shodnout na postupu a stanovit si podmínky výběrového řízení.“ Volba nového ředitele se podle něho teoreticky dá stihnout za čtrnáct dnů. Baumruk ve funkci předsedy Rady ČT končí na konci června.

Českou televizi čekají v nejbližší době zásadní změny. S koncem digitalizace v závěru letošního roku by měla přijít o příjmy z reklamy. V Poslanecké sněmovně však nyní leží novela zákona o ČT, která by měla reklamu ve veřejnoprávní televizi další dva roky ponechat. Objevují se i hlasy, že by se měly zrušit koncesionářské poplatky, které jsou hlavním zdrojem financování České televize. Loni jí vynesly 5,79 miliardy korun.

Jiří Janeček

Narodil se v roce 1956 v Jindřichově Hradci. Pracoval jako dělník a později výzkumný pracovník v chemickém průmyslu (1974 až 1983). Byl redaktorem a vedoucím redaktorem okresních novin Palcát v Táboře (1983 až 1989). Dálkově vystudoval Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy (1989). V letech 1981 až 1989 byl členem KSČ, což však vyšlo najevo až začátkem roku 2007. Od roku 1989 pracoval pro Českou televizi, nejprve jako jihočeský zpravodaj, později jako moderátor hlavní zpravodajské relace. V roce 2003 byl zvolen generálním ředitelem.