Diskuse k článku

Jiří Drahoš: Bez vědy a vědců se naše společnost neobejde

„Funkce předsedy Akademie je do značné míry také politickou záležitostí. Zvažuji kandidaturu na prezidenta České republiky. Definitivní rozhodnutí padne v březnu, a pokud se pro ni rozhodnu, půjdu do ní nejen srdcem, ale i rozumem,“ říká v rozhovoru Jiří Drahoš, jenž 24. března 2017 opustí po osmi letech post předsedy Akademie věd.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Re: Vědci jsou potřeba

Co mi provedli ... nic, jen berou peníze a málo z toho je. ÚOCHB a jeho efektivita využití Holého dědictví je exemplární příklad. Kde jsou nové lékové molekuly? Protopily se v počítačích a prostavěly v umělecky efektní budově. A já jsem tak nějak občan ČR a hodně o tom vím, proto mně to tak štve.

http://www.osel.cz/8817-nove-modely-vedeckeho-publikovani-svetelko-na-konci-tunelu.html

http://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/dalibor-stys/profesori-ve-sluzebnim-pomeru-a-neuniverzitni-vyzkumne-instituce

Pokud je to tak zbytečné se mnou diskutovat, že se vždycky tak ozvete. Že by efekt potrefené husy?

0/0
23.12.2016 7:11
Foto

Petr Svoboda

Re: Vědci jsou potřeba

... co Vam na te AVCR provedli, ze ji tak nesnasite? ... mimochodem, ty zcestne reci o (ne)predavani poznatku studentum, ty mne vzdycky dostanou do kolen ... ale v jednom mate pravdu, je zbytecne o tom s Vami diskutovat.

0/0
21.12.2016 22:59

Re: Vědci jsou potřeba

Tuhle diskusi jsem si tisíckrát prošel. Detailní shrnutí zde http://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/dalibor-stys/profesori-ve-sluzebnim-pomeru-a-neuniverzitni-vyzkumne-instituce

0/0
21.12.2016 9:03

Kolik do vědy každý rok dáváme je zřejmé ze SR.

Jaký je ale přínos vědy, vyjádřený v penězích, nevíme. Jenom patenty toho chemika Holého činí prý 97% všech příjmů Akademie. To jsem zvědav, kam se akademie obrátí pro peníze, až ty patenty dojdou. Resp. odvážím se předvídat: do kapes daňových poplatníků.

Tak by bylo dobré vědět, co nám ty "investice do vědy" přinesou.

0/0
20.12.2016 10:40
Foto

Goeg 8870597789209

Re: Vědci jsou potřeba

Sam mozna vite, jak tezke je delat spickovou vedu a spickoveho pedagoga zaroven. Zapominate take na 2 dalsi veci: (1) v zahranici jsou specializovane vyzkumne ustavy, kde se dela zakladni vyzkum bezne, i kdyz nejsou zastresovany akademii ved. Ani tam se tedy veskera veda nedela na univerzitach. (2) Akademie ved se take vyrazne podili na vzdelavani a predavani zkusenosti. Jednak akademici casto uci na univerzitach a jednak studenti jak magisterskych, tak bakalarskych oboru (nemluve a doktorandech) pracuji v laboratorich a tymech na jednotlivych ustavech.

0/0
19.12.2016 13:38

Vědci jsou potřeba

Otázka ale je, zda na speciální instituci jako je Akademie věd nebo na univerzitách. Vždyť i ze samotného rozhovoru jasně vyplývá, že při jakémkoliv "rovném" srovnání se na univerzitách udělá ze jednu korunu více "vědy" než na AV. Nehledě na to, že tato věda se okamžitě předá studentům, kteří ji mohou uplatnit v praxi. Třeba i nepřímo.

0/0
18.12.2016 11:42

Zajímavý rozhovor

Tento rozhovor přinesl více světla na oblast vědy, která je skutečně důležitá a často přehlížená. Osobně mi pan Drahoš v příštím roce by vyhovoval jako kandidát do prezidentských voleb.

0/0
17.12.2016 16:39

diskvalifikace

Drahos je clovek s kvalifikaci, moralne jiste bezvadny, s prehledem. Ale absolutne se diskvalifikoval podpisem petice vitajici muslimske imigranty do Cech. Toto je moralne a politicky neprijatelne a melo by se to pri jakekoliv diskusi vyzdvihnout.

0/0
17.12.2016 15:27

To já si myslím,

že bez například popelářů by společnost fungovala jěště kratší dobu. Ale vůbec největší mistři v sebechvále jsou herci, ti když začnou mluvit o své náročné a obětavé práci, tak jdou všechny mantinely stranou...

0/0
17.12.2016 10:40