Jednání o fúzi německých Deutsche Bank a Commerzbank zkrachovala

Spojení Deutsche Bank a Commerzbank, jímž by vznikla třetí největší banka v Evropě s aktivy více než 1,8 bilionu eur a se 140 tisíci zaměstnanci, čelilo mnoha překážkám, přestože ho podporovalo německé ministerstvo financí. Nelíbilo se mimo jiné zaměstnancům bank, kdy se mluvilo o propuštění až 30 tisíc z nich, a ani části akcionářů.

Deutsche Bank foto: Reuters

Deutsche Bank

Nápad na vznik „německého bankovního šampiona“ spojením Deutsche Bank a Commerzbank jde k ledu. Vedení obou bank ve čtvrtek 25. dubna ukončila jednání, které oficiálně začalo 17. března, ale spekuluje se o něm už od začátku roku. Obchod, na jehož konci by byla třetí největší banka v Evropě s aktivy více než 1,8 bilionu eur a se 140 tisíci zaměstnanci, totiž čelil mnoha překážkám, přestože měl podporu německého ministerstva financí, které v Commerzbank drží více než 15procentní podíl.

Spojení se nelíbilo mimo jiné zaměstnancům bank, kdy se mluvilo o propuštění až 30 tisíc z nich a nezdálo se ani části akcionářů, kteří se báli rozmělnění svých podílů v nové bance, popřípadě nutnosti „nasypat“ do spojené banky další peníze. „Po důkladné analýze dospělo představenstvo Deutsche Bank k tomu, že případná pozitiva, která by spojení přineslo, nevyváží dodatečná rizika spojení, restrukturalizační náklady a kapitálové požadavky, které by tak velká fúze vyžadovala,“ uvedla Deutsche Bank v oficiálním prohlášení.

Co dál…

Banka, která byla několik let ve ztrátě, v současnosti „zkoumá všechny alternativy, jak zlepšit dlouhodobou ziskovost a návratnost pro akcionáře“. „Zevrubné prozkoumání obchodu odhalilo, že takové spojení by nebylo v zájmu akcionářů ani stakeholderů (zaměstnanci, vedení, manažeři, tedy lidé, bez jejichž podpory by organizace přestala fungovat – pozn. red.),“ doplnila pak Commerzbank. Problémy, kterým obě banky dlouhodobě čelí – nízké úrokové sazby či čím dál ostřejší konkurence, a tudíž nižší ziskovost –, přetrvávají a dopadají na jejich fungování. Vedení obou bank řeší, co dál.

Problémy, kterým Deutsche Bank a Commerzbank dlouhodobě čelí – nízké úrokové sazby či čím dál ostřejší konkurence, a tudíž nižší ziskovost –, přetrvávají a dopadají na jejich fungování. Vedení obou bank řeší, co dál.

Například počátkem předminulého týdne informoval list Wall Street Journal, že v Deutsche Bank se uvažuje kvůli vymanění z problémů o vytvoření takzvané špatné banky, kam by se převedla nekvalitní aktiva, například ztrátové úvěry. Nejde ale o jedinou alternativu, jak zajistit ziskovost německého bankovního molochu. Podle britského listu Financial Times rovněž probíhají jednání mezi Deutsche Bank a švýcarskou UBS o možném spojení jejich divizí pro správu aktiv.

UBS v současnosti spravuje aktiva za asi 700 miliard eur a DWS patřící Deutsche Bank dohlíží na 662 miliard eur. Jejich spojením by vznikl v Evropě kolos, který by mohl konkurovat i současné evropské jedničce, správci aktiv společnosti Amundi, která spravuje majetek za 1,4 miliardy eur. Ani vyhlídky Commerzbank nejsou nejhorší. Ještě v průběhu jednání s Deutsche Bank projevily zájem o její koupi dva subjekty – italská skupina UniCredit a nizozemská ING. Obě přitom přislíbily, že by i po jejím získání zůstalo sídlo nové banky v Německu.

Navíc šéf ING Ralph Hamers německé vládě podle časopisu Manager Magazin, který s informací přišel první, slíbil, že by v případě koupě Commerzbank rozhodně nenastalo natolik masivní propouštění, jako hrozilo v případě spojení s Deutsche Bank. Na to by mohli slyšet zástupci zaměstnanců Commerzbank, kteří sedí v její dozorčí radě a proti fúzi s Deutsche Bank právě kvůli těmto obavám brojili.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.