Jedna vláda a tři plagiáty

Ministryni spravedlnosti Taťánu Malou (ANO) i ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD) doběhly hříchy z minulosti. V postech museli skončit kvůli opisování. Ze současné vlády může být klidný jen první místopředseda Jan Hamáček (ČSSD), který nedokončil Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Žádnou práci tudíž nenapsal.

Vláda jmenovaná prezidentem Milošem Zemanem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda jmenovaná prezidentem Milošem Zemanem | foto:  Dan Materna, MAFRA
Vláda jmenovaná prezidentem Milošem Zemanem

Nebývalá „úroda“ opsaných kvalifikačních diplomových prací devastuje vládu ANO a ČSSD. Babišovo hnutí stále vede nad koaličním partnerem 2:1, neboť exministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) průkazně opisovala hned ve dvou diplomových pracích: v inženýrské na Mendelově univerzitě v Brně a magisterské na Panevropské vysoké škole. Po zjištění Českého rozhlasu a deníku Právo musela skončit.

Zjištění serveru Seznam Zprávy v pondělí 16. července, které usvědčilo ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála z porušení akademické etiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, zase „vykoplo“ z ministerského křesla člena ČSSD. Předsedovi strany Janu Hamáčkovi nabídl rezignaci; premiér Andrej Babiš (ANO) pak uvedl, že to bylo „jediné možné řešení“.

Mnohem širší problém

Krčála i Malou doběhly hříchy z minulosti. Ze současné vládní sestavy, řečeno v nadsázce, může být naprosto klidný jen první místopředseda vlády Hamáček, který sice studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (UK) do roku 2001, ale školu nedokončil. Žádnou práci tak nepsal. LN oslovily SMS všechny ministry i premiéra, zda mohou vyloučit, že se objeví nějaký problém s jejich akademickými pracemi. Dá se totiž očekávat úsilí mediálních týmů o „přezkum kvality“ dalších textů.

Dá se očekávat úsilí mediálních týmů o „přezkum kvality“ dalších textů. Jde však o mnohem širší problém, než na který je dnes zužován.

„Mohu vás ujistit, že mé kvalifikační práce z Právnické fakulty UK jsou zcela původní,“ odepsal Jan Kněžínek (za ANO), jenž nahradil ministryni Malou. „Absolvoval jsem Právnickou fakultu UK a Fakultu sociálních věd UK. Všechny (diplomové) práce jsem zpracoval svědomitě, a nemám tak pochybnosti. Práce navíc prošly systémem kontroly,“ je si jist i Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví za ANO. „Podobný problém mohu vyloučit. Jde o mnohem širší problém, než na který je dnes zužován, nicméně to nikoho neomlouvá,“ míní ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Právě on má ve vládní sestavě nejvyšší akademickou hodnost – je docentem Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde se v roce 2013 habilitoval. Dotaz pobavil ministra dopravy Dana Ťoka za ANO: „Nedovedu si ani představit, o co by šlo. Jsem si jistý, že jsem nic neopsal.“ Ve své diplomové práci ze strojní fakulty Vysokého učení technického v Brně (VUT) řešil v roce 1983 výpočty týkající se specializovaného kotle. Ťok studoval na katedře tepelných a jaderných strojů.

Ve vládní sestavě je jediným absolventem technického oboru. Místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) je zase jediným, kdo vystudoval přírodní vědy – a to na Univerzitě Karlově.

Nesnadné prověřování

Ve druhé Babišově vládě výrazně převládají ministři s ekonomickým vzděláním (pět) a pak právníci (tři). Sám premiér studoval na Obchodní fakultě Vysoké školy ekonomické v Bratislavě. Podle novináře Tomáše Perglera, jenž napsal knihu Babiš: Příběh oligarchy (2014), se budoucí miliardář na této škole nudil a považoval slovenskou VŠE za lehkou a ukončil ji s vyznamenáním – tedy s červeným diplomem. Zájem o diplomové „archiválie“ vyžaduje cestu do univerzitních knihoven a jejich prezenční výpůjčku; pokud jsou tedy po několika desetiletích ještě archivovány.

Prověřovat starší kvalifikační práce není snadné. Ještě na počátku 21. století některé veřejné vysoké školy v ČR nepožadovaly komplementární odevzdání textů v elektronické podobě, díky níž se shody s jinými texty mnohem lépe porovnávají. Lídrem v boji s plagiáty byla v Česku brněnská Masarykova univerzita

Prověřovat starší kvalifikační práce není snadné. Ještě na počátku 21. století některé veřejné vysoké školy v ČR nepožadovaly komplementární odevzdání textů v elektronické podobě, díky níž se shody s jinými texty mnohem lépe porovnávají. Lídrem v boji s plagiáty byla v Česku brněnská Masarykova univerzita, jež spolu s dalšími „kamennými“ školami napomohla vzniku několika specializovaných porovnávacích serverů typu Theses nebo Odevzdej.

„Masarykova univerzita zavedla systém na odhalování plagiátů kolem roku 2006, přičemž tomu samozřejmě předcházel i vlastní vývoj,“ vysvětluje mluvčí školy Tereza Fojtová. Posvítit si na diplomové práce, jež „vytěžily“ cizí nápady, je před tímto datem těžší. Vyšší kvalitu mívají zákonitě práce z prestižních škol – Karlovy, Masarykovy či Palackého univerzity, ČVUT a VUT.

Oplétačky dvou ministrů kvůli třem plagiátům kritizuje opozice. „Jako opoziční politik bych mohl jásat nad personální prázdnotou současné vlády, ale abych se přiznal, je mi z toho spíše smutno. Vzdělání je důležité, ale tyto aféry ukazují, že zde máme problém, který musíme řešit. Nejen v politice, ale i na vysokých školách,“ řekl LN předseda ODS profesor Petr Fiala, jenž býval rektorem i ministrem školství. Někdejší vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) míní: „Tato vláda opřená o hlasy komunistů vůbec neměla vzniknout... Ryba smrdí od hlavy. A personálie jsou až druhotné.“

Nejvyšší dosažené vzdělání a tituly členů vlády

 • Ing. Robert Plaga, Ph. D. (ANO), ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity (obě studia)

 • Ing. Miroslav Toman, CSc. (za ČSSD), ministr zemědělství

Česká zemědělská univerzita (včetně aspirantury)

 • Ing. Marta Nováková (za ANO), ministryně průmyslu a obchodu

Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

 • Mgr. Petr Krčál (ČSSD), ministr práce a sociálních věcí

Univerzita Tomáše Bati, Univerzita J. A. Komenského (rezignoval v úterý 17. července, nahradí ho Jana Maláčová)

 • JUDr. Jan Kněžínek, Ph. D. (za ANO), ministr spravedlnosti

Právnická fakulta Univerzity Karlovy

 • Ing. Mgr. Taťána Malá (ANO), ministryně spravedlnosti

Agronomická fakulta Mendelovy univerzity, Panevropská vysoká škola (po dvou aférách s plagiáty byla nahrazena Janem Kněžínkem)

 • Ing. Dan Ťok (za ANO), ministr dopravy

Fakulta strojní Vysokého učení technického

 • Mgr. Lubomír Metnar (za ANO), ministr obrany

Ostravská univerzita (ekonomie a obchod)

 • Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví

Právnická fakulta Univerzity Karlovy, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

 • doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph. D. (ČSSD), ministr kultury

Pedagogická fakulta Univerzity Palackého (všechny tři stupně)

 • Mgr. Richard Brabec (ANO), místopředseda vlády a ministr životního prostředí

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

 • JUDr. Alena Schillerová, Ph. D. (za ANO), ministryně financí

Právnická fakulta Masarykovy univerzity (obě studia)

 • Ing. Andrej Babiš (ANO), předseda vlády

Vysoká škola ekonomická (v Bratislavě)

 • Jan Hamáček (ČSSD), 1. místopředseda vlády, ministr vnitra, pověřen řízením ministerstva zahraničí

Nedostudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy

 • Ing. Klára Dostálová (za ANO), ministryně pro místní rozvoj

Vysoká škola ekonomická (podniková ekonomika)