Diskuse k článku

Jedna neděle zelený ráj nedělá

Oné srpnové neděle se Německo koupalo ve slunci, chladil i příjemný větřík. Vedle četných výletníků si jako v ráji připadali také příznivci výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů... Je reálné, že Němci splní své ambiciózní cíle a země se stane zeleným rájem?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Německo pouze parazituje na české přenosové soustavě,

bez ní (nebo dostavby přes 4000 km vedení VVN, do čehož se jim nechce) by měli Němci black-out co měsíc a rozhodně by nedostali elektřinu z větrníků u Baltu ke spotřebitelům do Bavorska.

Teď se rozhodli parazitovat i na Norech a jejich přírodě - snad si to Norové nechají aspoň zaplatit, ne zachraňovat Němce zadarmo, resp. na účet českých spotřebitelů, jak to činíme my...

0/0
7.1.2015 15:22

Stačí připomenout, že v MW se měří okamžitý výkon/příkon

a energie se měří s MWh. Podstatná je energie - ta je využitelná, ta koná práci.

Hupy ve výkonu jsou jenom na škodu a zlost.

Takže to, že nějaké soustava dodávala po nějakou omezenou dobu vysoký výkon, nic neříká o tom, kolik energie celkem stihla dodat.

0/0
7.1.2015 15:17

Solární ohřev TUV má smysl i ekonomický,

forovoltaický panel, obávám se, ne. V létě můžete používáním kolektoru nějakou tu korunu ušetřit a dá se to spíchnout i v domácí dílně - pokud máte doma šikovného kutila. FV těžko. Ovšem nejvíc potřebujete ohřívat vodu i pro topení v zimě - a to v našich podmínkách musíte mít vodu vypuštěnou, jinak vám celá sestava popraská.

Hlavní problém FVE (ale i VěE) je v tom, na co jste už přišla sama - v té baterii. Není problém elekřinu vyrobit, problém je zajistit, aby byla k dispozici tak, jak je potřeba. Což je svatý grál elektroenergetiky od té doby, co Westinghouse pobil Edisona a vyhrál střídavý proud a transformátory. Přes sto let se hledá způsob ekonomické akumulace elektrické energie - a prozatím to nejlepší, na co se přišlo (v průmyslovém měřítku) jsou přečerpávací elektrárny, z nichž ty nejlepší (třeba Dlouhé Stráně) mají ztrátu jen 30%. Vše ostatní je drahé a neúčinné. A že už technici vyzkoušeli snad všechno - od setrvačníků a stlačeného vzduchu po supravodivý závit nakrátko.

Čili

0/0
7.1.2015 15:10

Re: Kdo řekne A měl by odříkat celou abecedu

Ne exponenciálně, ale se třetí mocninou rychlosti. Jinak souhlas.

0/0
7.1.2015 14:51
Foto

J82a17k82u66b 25K21u72č69e59r32a 9818160771391

Re: Kolik asi vyrobily...

Dobrý den,

konečně se objevila i data za celý říjen a listopad (v době psaní článku kvalitní data končila začátkem října) a opravdu to moc "slavné" pro OZE v těchto dvou měsících nebylo. V prosinci ale zase začalo docela foukat.

Viz: http://www.agora-energiewende.org/service/recent-electricity-data/

Jakub Kučera

0/0
5.1.2015 9:41

Re: Neni zadna rovnice (2)

... Proc maji Nemci problem posilit prenosovou soustavu ze severu na jih?

Proc maji Bavori problem prosadit stavbu precerpavacich elektraren

(vhodne lokality pro umisteni az 16 GW)? Proc si Nemci mysli, ze Norove

budou ochotne prijimat to, co oni sami nechteji? A proc si to myslite vy?

0/0
5.1.2015 0:10

Re: Neni zadna rovnice (1)

Pane Kubisto, to, co predkladate ke cteni je obecne znama vec. Srovnejte vsak kapacitu vami zminovaneho podmorskeho HVDC kabelu NordLink s (neustale rostouci) kapacitou nemeckych fotovoltaickych a vetrnych elektraren - to je plivnuti do more, ze?

Dale je treba si uvedomit, ze o norske volne kapacity soutezi vice zemi, takze i kdyz stavajici soustava norskych hydroelektraren udajne umoznuje odcerpat/dodat 20-25 GW vykonu, neni to pro smele plany nemeckych planovacu svetlych zelenych zitrku zdaleka dostatecne, oni by potrebovali jen sami pro sebe jeste dalsich min. 30 GW. A to mluvime "jen" o vyrobe, nikoliv o prenosu a to predevsim po norskem uzemi. Uz navyseni pozemni prenosove kapacity pro odsouhlasene podmorske kabely o 3-5 GW je projekt na 10 let s cenou 8-10 mld. USD ...

0/0
5.1.2015 0:09

R. Kubišta

Re: Neni zadna rovnice

Vážený pane Dvořáku,

to že jste něco nečetl ještě neznamená, že to nebude, že?

Mrkněte třeba sem :

http://www.solarninovinky.cz/index.php?rs=4&rl=2014121506&rm=15#.VKmedY10zIV

Mnohé konkrétní projekty, které přešly z papíru do reálného provozu a fungují, se samozřejmě dají dohledat na internetu.

Trvám na tom, že se v Německu staví rovnice, včetně pravé strany...

0/0
4.1.2015 21:53

P. Mach

Myslel jsem, že jsem to napsal zcela jasně.

Zřejmě jsem se mýlil. Tedy pro méně chápavé - volte si koho chcete, ovšem když zvolíte diletanty a zločince z ksčssd, kteří tuto zemi připravili o bilión korun kvůli dotacím do tzv. oze, tak budete logicky za bIbce.

0/0
3.1.2015 19:05
Foto

V.Hricák

A koho volíte vy?

Jen abych se, byť omylem, nezařadil mezi blbce.

0/0
3.1.2015 7:22

P. Mach

Re: ale prosimvás

BIbec není spotřebitel, bIbec je ten kdo volí ksčssd, tedy ty zločince, kteří zavedli dotování tzv. oze a pak ten kdo blábolí o USA pod článkem o oze a jiné obviňuje, že cituji "mají za úkol popuzovat proti rusku".

0/0
3.1.2015 1:43
Foto

koukám že nejde o princip ale o blábolení

zjevně jste pračku neměla ani za socíku ani dneska když si myslíte že ty dnešní jsou v porovnání šunty. Pokud ovšem kupujete věci jako nové auto za USD10K, tak to skutečně kupujete ten nejhorší šunt a výsledky se zákonitě dostavují. Rasové problémy americké společnosti roku 1945 s tím vůbec, ale vůbec nesouvisí.

0/0
2.1.2015 18:12
Foto

Tatana

Re: ale prosimvás

Nejhorší je, když k našim babičkám přijíždějí příbuzní z USA, každý se koupe 3 x denně, perou každé trčko zvlášť a převlékají se 8 x denně, zhasínat neumí a při odjezdu velkoryse přispějí 100 USD. Zbytek rodiny pak babčám doplatí elektřinu a plyn, aby je nevystěhovali na ulici. A to jsem velkoryse zapomněla na uřvané a užalované fakany, pro které platí heslo "škoda rány, která padne vedle" a jsou zbytku příbuzenstva představeny jako roskošné dětičky.

0/0
2.1.2015 18:08
Foto

Tatana

Re: ale prosimvás

Čertíku, tady jde o princip. Z daní nás všech tečou peníze do kapes podvodníků, kteří nám znovu prodávají energii dotovanou již jednou z našich daní. Cyklus je uzavřený a blbec ve hře je spotřebitel.

Ty směsné kohouty byly v socialistických pračkách, jenže teď sem dovažejí šunty.

Vy máte za úkol popuzovat proti Rusku, tak popuzujte. Jenže taky musíte znát realitu.

A realita je taková, že např od 19. st. měli Židé stejná práva jako ostatní až na leta 1939-45.

Ve 45 sem přišla americká armáda a měla vojenské kluby jen pro bílé američany, což byl pro Čechy šok.

Váš kolega napsal, že v USA stojí nové auto 6-10000 USD, u nás nejlevnější cca 10000 USD, vaše vláda, když potřebuje peníze, tak si je natiskne, naše zvedne daně. U nás dnes stojí litr benzínu cca 30 Kč = cca 1,37 USD, a to litr, ne gallon. Průměrný hrubý plat je cca 1200 USD hrubého.

Nejhorší je, když k našim babičkám přijíždějí příbuzní z USA, každý se koupe 3 x denně, perou každé tričko zvlášť a převlékají se 8 x denně, zhasínat neumí a

0/0
2.1.2015 17:57
Foto

ale prosimvás

kupte si pěknou pračku, myčku a ledničku, ty věci dneska šetří energií a vodou téměř zázračným způsobem, včetně těch předehřívačů na vodu a bez předehřívače 90 stupňovou vodu mít nebudete. Na chatě kde jste jenom v létě a celé je to sport, tam samozřejmě sud stačí. Můžu podat výčet štrapácí s mým solárním ohřívačem, v zásadě jsem spokojený, ale v kotlince by to celé bylo pět měsíců v roce k ničemu což by z toho rázem udělalo zhůvěřilý nesmysl.

0/0
2.1.2015 17:03

Neni zadna rovnice

Pane Kubisto, obavam se, ze vas prispevek je nejlepsim dokladem toho, ze neni zadna rovnice, nybrz NErovnice. Nejcastejsi privlastek, ktery jste vy sam pouzil je "planovane". Nektere technologie ci opatreni, o kterych se zminujete jsou kdyz ne jen na papire, tak prinejlepsim ve fazi prototypu. Dalsi, jako napr. to, co nazyvate "elektrickou dálnice směr SEVER - JIH", jsou sice technicky realizovatelna, ale soucasne politicky citliva, takze realizace prilis nepokrocila za fazi projektu. V dalsim pripade, "propojení s přečerpávacími elektrárnami v Norsku", jste opomnel zminit malickost, totiz nutnost vystavby takovych elektraren. Cetl jsem myslim o vykonu cca 30 TW. Naopak jsem necetl, ze by Norove kyvli na to, ze se stanou akumulatorem Nemecka. A takhle by se dalo pokracovat. Jen jeste strucne pripomenu limitovanou ucinnost akumulace - budu dotovat vyrobu a pak cast vyrobene energie zmarnim ...

Myslim, ze pan Kucera odvedl docela dobrou praci a ze se drzel reality, vysla mu nerovnice.

0/0
2.1.2015 16:22

R. Kubišta

Rovnice má dvě strany 2

30% dotační podpora na malé fotovoltaicko-akumulátorové systémy. Plánované projekty v oblasti úspor elektrické a tepelné energie. A další podobné projekty v zamýšleném přechodu na svobodnější, decentralizovanou energetiku …

Budou-li popsány se stejnou důkladností a přesností, zcela jistě to povede k vytvoření objektivnějšího pohledu naší, české, široké veřejnosti na budoucí možnosti OZE, který byl bezprecedentně v minulosti zkřiven prací 282 osob.

Věřím, že Vám budu moci v brzké době poděkovat i z druhé poloviny.

Hezké dny Ing. Roman Kubišta

P.S.

S uvedením rovnice do rovnováhy zjistíte, že né všechna Vaše tvrzení jsou pravdivá

0/0
2.1.2015 15:09

R. Kubišta

Rovnice má dvě strany

Vážený pane Kučero,

velmi Vám z jedné poloviny děkuji za zveřejněný článek.Obsáhle, jasně a přesně jste však popsal jen levou stranu rovnice, podle které Německo realizuje svůj program ENERGIEWENDE.S pravou stranou jste se téměř nezabýval, a proto může pro méně zasvěcené vypadat situace kolem OZE v Německu zmateně až nekoncepčně.

Vyzývám Vás proto, aby jste svůj článek doplnil i o druhou stranu rovnice a podrobně a věcně přesně (tak jako nyní), popsal situaci, která celou rovnici uvede do rovnováhy.Mám na mysli především projekty v těchto oblastech :

Velkokapacitní skladování elektrické energie (EE) v MWh akumulátorech. Budování chytrých rozvodných energetických sítí („ Smart grids “). Projekty přeměny EE na plyn („ Power to Gas “). Projekty přeměny EE na teplo („ Power to Heat “). Plánovaný rozvoj elektromobility (viz např. „Milion elektromobilů do roku 2020“).

Plánované vysokokapacitní elektrické propojení s přečerpávacími elektrárnami v Norsku.

Elektrická dálnice směr SEVER - JIH. 30% dota

0/0
2.1.2015 14:59
Foto

Tatana

Re: Kdo řekne A měl by odříkat celou abecedu

Pane Podhradský,  kurs USD/Kč je dnes 22.83 , takže auto za cca 8000 USD by mělo stát cca 183 000 Kč, stojí nejméně 2 x tolik. Autobaterie stojí cca 3000 Kč. Průměrný hrubý plat je cca 26 000 Kč, to je 1140 USD. O ceně benzínu, elektřiny, plynu, vody atd ani nemluvě.

0/0
2.1.2015 9:44
Foto

Tatana

čertíku, nechovejte se jako Marie Antoanetta

Já nakupuji na mall.cz, podle technických parametrů. A tam takové pračky a myčky nenajdete.

Napojit na teplou vodu nelze, nějaké prádlo se pere na 30 jiné na 90.

V kotlince jsme kdysi měli na chatě sud natřený na černo zavěšený nad sprchou venku. Celé léto to stačilo celé rodině na sprchování, je pravdou, že někdo se málem opařil, jiný dostal sprchu studenou, ale vypočítat se to přibližně dalo a zhýčkaní jsme nebyli. Ten "model" byl ještě předválečný. Stejný sud byl na střeše chaty na vodu na nádobí - to už byla prastrýcova "vychytávka", která v jiných chatách nebyla.

0/0
2.1.2015 9:31
Foto

Taťána je slušně pomatená

Moje pračka používá teplou vodu z kohoutku a naopak kdybych chtěl model s vlastním předehřívačem tak bych musel asi tisícovku připlatit. Je to Kenmore, nějaký trochu lepší model. Modely s předehřívačem právě šetří energii, protože se ohřeje právě potřebné množství vody na právě potřebnou teplotu a to se hned použije. Každá myčka co znám používá teplou vodu z kohoutku a pak ji dál dokola ohřívá, protože tam ta voda cykluje hodinu--šetří se tak vodou. Solární ohřev mám, energii sice šetří (v kotlince ale pochybuju) ale o nezávislosti nemůže být ani řeči, protože je člověk pak totálně závislý na tom dodavateli, ať se pokadí co chce. V kotlince je úplně jakákoliv solární technologie pět měsíců v roce nepoužitelná--tma, zima, mlha, bolševici

0/0
2.1.2015 1:09

Re: Kdo řekne A měl by odříkat celou abecedu

a vyslo na jevo, ze brozury a zamestnanci druzstev, kteri investory lakali, uvadeli rocni vynosy 20%, zisk, to znamene, ze by se investice mela zaplatit za 5 let. A kdyz to soud zkontroloval, tak zjistil, ze opravdovy zisk byl jenom 2%, desetkrat mene. Zakopany pes / nebo podvod / byl jednoduse v odhadu rychlosti vetru. Vykon vetrne turbiny prudce, exponenciale roste se silou vetru a staci prumernou rychlost vetru trochu nadsadit a vystupni vykon turbiny se nasob Byl o tom clanek na nemeckem Speigelu / I na anglickem vydani na internet, pred nekolika mesici /, je to zajimave cteni.

0/0
2.1.2015 0:54

Re: Kdo řekne A měl by odříkat celou abecedu

Myslim, ze nejvetsi pokrok ve vyvoji vykonych baterii je v automobilnim sektoru, kde vymena baterie po nekolika letech / automobilky davaji zaruku 7let, nebo tak nejaK ,/ je velice draha, 1/.4 , 1/5 ceny noveho auta, 6.000,- 10.000,- dolaru.. Nejsem specialist na mycky nadobi nebo pracky, ale myslim si, ze kdyby se pripojila tepla voda misto studene, tak by po mensich upravach thermostat na mycce nebo pracce vypnul sam dalsi prihrivani, nebo ohrivani omezil.

Ale s tim sluncem to v Cesku neni valne , Kaliforne lezi na 34 az 37 rovnobezce, to v Evrope odpovida poloze mezi Sicilii a severoafrickym pobrezim a Kalifornie ma 260 nebo 280 slunecnich dni v roce, kolik ma Cesko vite, asi mene nez 100. ale hlavne jsou dlouha obdobi bez slunce. A to stejne plati o vetru. na morskem pobrezi je vitr daleko pravidelnejsi, a silnejsi nez ve vnitrozemi.

V Nemecku pred nekolika lety zkrachovaly dve firmy, dve druzstva investoru do vetrnych turbin a napaleni investor se soudili a vyslo na jevo,

0/0
2.1.2015 0:47
Foto

Tatana

Kdo řekne A měl by odříkat celou abecedu

Chci si pořídit  1/ solární ohřev TUV 2/ elektrovoltaický panel.

Idea je jednoduchá - zajistit jakous-takous soběstačnost.

Jenže jsem narazila v obou případech.

ad 1/ neexistuje cenově dostupná pračka a myčka na nádobí, která by byla vybavena přívodem teplé a studené vody tak,

aby využívala teplou vodu ohřátou mimo pračku nebo myčku.

ad 2/ neexistuje pračka, myčka, lednička atd s integrovanou baterií, která by se nabíjela ze solárního panelu a zároveň byla cenově dostupná.

0/0
1.1.2015 21:33
Foto

co takhle zvažovat přírodní podmínky

Kotlinka rozhodně nemá vítr jako německé baltské pobřeží nebo slunce jako jižní Kalifornie, napodobovat tamní přístupy je tedy zhůvěřilost

0/0
1.1.2015 19:00

V. Šťastný

Kolik asi vyrobily...

Po delší době vyvážený článek na téma OZE. Docela by mě zajímalo, jaký podíl měla fotovoltaika a větrníky na výrobě v říjnu a listopadu 2014. Téměř nad celou Evropou byla mlha a téměř nefoukalo.

0/0
1.1.2015 16:40