Ceska Pozice

Jeden pražský příběh: 50 milionů korun za změnu územního plánu

Městský soud bude rozhodovat, zda se záhadní „prostředníci“ František Koudelka a Jaroslav Pošík pokusili podvést majitele Tesly Properties.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Městský soud v Praze začne příští úterý rozplétat příběh, který se týká změny územního plánu v areálu Tesly Hloubětín v Praze 9. Její majitelé — společnost Tesla Properties, kterou vlastní Kilcullen Tesla Holding z Lucemburska — přišli v roce 2008 s nápadem postavit v lokalitě byty, kanceláře a obchody na ploše 75 tisíc metrů čtverečních. Pro uskutečnění záměru však potřebovali souhlas pražského magistrátu se změnou územního plánu. Průmyslová zóna v ulici Poděbradská se měla proměnit ve smíšenou zástavbu.

Na podzim 2011 se zástupcům investora ohlásil záhadný „prostředník“ František Koudelka, o jehož podnikání ani minulosti se nám zatím nepodařilo zjistit bližší podrobnosti. Údajně tvrdil, že postup společnosti směřující k získání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení má vady. Z návrhu obžaloby, jehož kopii má ČESKÁ POZICE k dispozici, vyplynulo, že investora přesvědčoval, že jako jediný bude schopný žádaného cíle, a to změny územního plánu, dosáhnout, za což požadoval 50 milionů korun.

Dnes František Koudelka a ještě další osoba — Jaroslav Pošík — čelí obžalobě z pokusu o podvod. ČESKÉ POZICI to potvrdili mluvčí Městského soudu a Městského státního zastupitelství v Praze.

Schůzka na magistrátu

V návrhu obžaloby je uvedeno, že Koudelka od listopadu 2011 přesvědčoval o svém výjimečném postavení Františka Hálu, člena představenstva Tesla Properties. Svou „legendu“ pak zopakoval v prosinci 2012 Kanaďanu Georgovi Formandlovi, předsedovi představenstva Tesla Properties, s tím, že „svým osobním vlivem a kontakty na osoby z blízkosti či přímo z magistrátu“ dokáže zajistit urychlenou změnu územního plánu, za „což žádal finanční odměnu ve výši 50 milionů korun“.

Obžalovaný Koudelka dohodl setkání zástupců investora s pražským zastupitelem Vladimírem Schmalzem

O čtyři měsíce později, dne 4. dubna 2012, pak na pražském magistrátu proběhla nestandardní schůzka. Obžalovaný Koudelka dohodl setkání zástupců investora s pražským zastupitelem Vladimírem Schmalzem (ODS), předsedou výboru pro územní rozvoj. Jednání se dle informací ČESKÉ POZICE kromě politika a Koudelky zúčastnil také Formandl a další čtyři osoby.

Setkání však netrvalo dlouho. Formandl krátce po jejím začátku údajně sám začal s tím, že po něm byly požadovány peníze za změnu územního plánu. Tím jednání fakticky skončilo. Někteří účastníci prý vyděšeně ze schůzky narychlo odešli.

„K vyplacení odměny ke škodě společnosti Tesla Properties ani částečně nedošlo, a takto (Koudelka — pozn. red.) činil přesto, že věděl, že změnu územního plánu žádným způsobem ovlivnit nemůže a neovlivní, kdy navíc nejméně ode dne 9. března 2012 věděl, že návrh na změnu územního plánu již byl na Magistrátu hlavního města Prahy podán,“ stojí v obžalobě.

Druhý obžalovaný

Druhým obžalovaným v případu je muž jménem Jaroslav Pošík, o němž také nejsou k dispozici bližsí informace. Koudelka ho dle návrhu obžaloby informoval o svém jednání s Hálou a Formandlem z Tesly Properties. Pošík se s Koudelkou dohodnul, že během schůzky na magistrátu „bude kýmsi ústně potvrzeno, že obviněný Ing. Koudelka je osobou kompetentní“.

Návrh na obžalobu tvrdí, že obviněný Pošík schůzku na magistrátupřes osobu svědka M. zařídil (…) a rovněž ve věci zajistil účast svědka M. a svědka M., coby osob, které by případně získanou zakázku dále realizovali, a tímto jednáním vědomě hodlal přispět k podvodnému přesvědčení svědka F., že obviněný Ing. Koudelka přislíbeného cíle dosáhne“.

Svědkem F. je pravděpodobně George Formandl. Co se týká dvou svědků M., dle našich informací měli být na schůzce ve Schmalzově kanceláři údajně přítomni pánové Mráz a Morávek, podrobnosti o nich zjišťujeme.

Schmalz: Má role nebyla a není aktivní

Obžalovaný Koudelka se k údajnému požadavku 50 milionů korun po představitelích Tesla Properties nechtěl příliš vyjadřovat. „To určitě takto není. Většina věcí je obvykle postavena jinak, a proto to končí tam, kde to končí. Jedna strana si myslí to a druhá něco jiného. Jestli mě máte za debila a za bezinteligentního člověka, tak voláte špatně. Jestli mě máte za inteligentního člověka, tak nemáte ten telefon vůbec zvedat,“ řekl ČESKÉ POZICI Koudelka.

Obžalovaného Jaroslava Pošíka se nám kontaktovat nepodařilo.

Stručné vyjádření nicméně redakci poskytl zástupce investora Formandl: „Oceňuji váš zájem o věc. Ve světle probíhajícího soudního procesu nejsem v tuto chvíli připraven odpovídat na žádné otázky.“

Chtěli jsme však znát i důvody, proč se loni v dubnu schůzka odehrála v kanceláři předsedy výboru pro územní rozvoj Vladimíra Schmalze a jestli  Schmalz obžalované a další údajné účastníky setkání, Mráze a Morávka, zná. „Procesní postavení svědka mi brání s vámi komunikovat o detailech během probíhajícího vyšetřování. Má role v celé věci nebyla a není aktivní. Jsem pouze svědek,“ odpověděl politik prostřednictvím SMS.

V úterý začne případ rozplétat Jan Kadlec, soudce Městského soudu v Praze, jenž soudil například takzvaného „vora v zákoně“ Andranika Soghojana. Bude muset uvážit, jestli obžalovaný Koudelka a Pošík spáchali zvlášť závažný zločin podvodu ve stádiu pokusu, za což jim hrozí až deset let.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.