Diskuse k článku

Je třeba zvýšit vyjednávací sílu EU vůči dodavatelům plynu

Na trhu s plynem existuje mnoho tajemství, říká polský státní tajemník pro evropské záležitosti Piotr Serafin. O obsahu smluv firem s Gazpromem by dle něho měla vědět některá evropská instituce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Křivan

Také několik poznámek

1. Stanovisko Polska prezentované v tomto článku je pochopitelné. Mají jednu z největších nákupních cen za plyn.

2. Stanovení společné vyjednávací pozice v oblasti dovozu plynu. Není zrovna tohle kartel, který EU na úrovni obchodních společností zakazuje?

3. Proč jsou dodávky plynu z Ruska v jednom případě nespolehlivé (Ukrajina), a v druhém případě spolehlivé (Nord Stream)?

4.Má EU politický nebo ekonomický zájem podporovat nespolehlivé dodávky přes Ukrajinu. Nebo jde o cizí zájmy.

5. Kapacita plynovodů do Evropy je dostačující, ale z 50%, přes Ukrajinu nespolehlivá. Má cenu diverzifikovat za nemalé prostředky plynovodem Nabucco, nebo South Stream, a který bude spolehlivější. Je to Nabucco, které mělo využívat neruské zdroje plynu. Dohodnuté dodávky však stačily jen na pokrytí potřeby Turecka (proto ta odmlka), nebo nyní blokovaný, Gazpromem již rozestavěný South Stream.

6. Je spolehlivé zásobování plynem jihovýchodní části EU na pořadu dne, nebo jde jen o méně důležité země EU?

0/0
21.6.2014 11:00
Foto

I81n67g32. 84V52r59a30t26i78s78l82a60v 28L94u15d25v95í47k 6376352800765

Pár slov ke kontraktům G.

Ke kontraktům Gazpromu: 1) obsahuje doložku "take or pay",která je promonopolistická. Bude-li kontraktor odebírat plyn odjinud a nikoliv od G., zaplatí za celý objem nasmlouvané dodávky bez ohledu na skutečný odběr; 2) platilo pravidlo zákazu reexportu; nevím ale, nebylo-li již zrušeno; 3) rozlišuje se cena "nákupní" a "pořizovací". Rozdíl vychází z tzv. eskalačních cenových doložek; 4) z pohledu jednotné soustavy nejsou tak důležité kontrakty na nákup, ale na tranzit plynu. G.si nárokuje (a hradí) plnou kapacitu plynovodů, aniž by jí využíval (jedná se o snahu zabránit volné přepravě plynu v oblasti střední Evropy a dále na západ či východ). To jen tak pro doplnění. Vratislav Ludvík

0/0
20.6.2014 15:42

Věřit Polákům?

Níže je odkaz na "plynárenského odborníka" pana Ludvíka. 0všem jednostrannost pana Ludvíka v hodnocení Ukrajiny, Ruska a energetické politiky EU je trapnější než u Palaty, Procházkové a Štětiny dohromady.

Takže dočkejme zimy. Bylo propočteno, že k zásobování Evropy americkým břidličným plynem by bylo třeba postavit šest tisíc speciálních tankerů a každou minutu by musel být naložen a vyložen jeden. Dále bude třeba vybudovat  stovky speciálních přístavních a dalších zařízení (např. na zkapalnění zmíněného plynu) a tisíce kilometrů nových plynovodů. Cena břidličného plynu a jeho transportu je přitom ve hvězdách (určitě nebude lacinější než ruský plyn) a jeho skutečně těžitelné zásoby jsou neznámé.

Přitom dříve jak za deset patnáct let se záp. Evropa ne břidličný plyn nepřeorientuje, a to už všechny její odřeknuté kontrakty bude mít Rusko přesměrované do Číny, Japonska, jižní Koreje atd. A vyčůrání Poláci (to nemá být urážka, to je fakt) nám budou prodávat své uhlí.

Pozn

0/0
21.6.2014 11:52

J. Křivan

Re: Pár slov ke kontraktům G.

Pane Lewe, oložku "take or pay" samozřejmě musel odsouhlasit i kupující, a prodávající jí musel řádně zdůvodnit. Nejspíš je dána předpokládanými náklady na těžbu v nových a vzdálených lokalitách. Podobnou charakteristiku má i v Anglii státem zaručená cena pro JE za elektrickou energii. Obdobnou konstrukci požaduje i ČEZ. O solární energii v ČR radši ani nemluvit,tam to vypadá s ohledem na dopady už přímo na tunel, který umožnily některá skupiny připojené tak na statní rozpočet.

0/0
21.6.2014 14:27